Bez jídla vydrží cestovatel i několik týdnů. Bez vody ale jenom několik málo dní. Získávání pitné vody je na výpravách a expedicích pravidelnou, nutnou a někdy i fyzicky či časově náročnou činností. Jak si tedy zajistit pitnou vodu na cestách?
Hledáš ten nejlepší stan na hory nebo do kempu? Tým testerů Světa outdooru připravil výběr nejlepších rodinných, turistických, expedičních a ultralight stanů pro tuto sezonu.
Dobrý spacák je klíčem k pohodlnému spánku v přírodě – ať už bivakujete v horách, kempujete u jezera nebo vyrážíte na expedici. Otestovali jsme nejlepší modely pro různé podmínky – od lehkých letních syntetických spacáků po teplé péřové spacáky na náročné výpravy.
Vybrat lano, lezečky, sedák nebo nějaký dárek pro lezce může dát někdy zabrat. Tipy na nejlepší lezecké vybavení od lezců pro lezce.
Téma spacích pytlů, jejich izolačních vlastností a úskalí při výběru je věčně živé. Nebudeme tu odpovídat na otázku, jestli je lepší peří, či duté vlákno. Zaměříme se na to, co rozhoduje o kvalitě spánku při nocování v obtížných zimních podmínkách…
Občas se nestihneme včas vrátit domů, trávíme večery kempováním v přírodě, jindy vyrazíme na vícedenní trek nebo se jdeme proběhnout za temného mrazivého rána před prací. No zkrátka, ne vždycky nám na cestu svítí slunko a v tu chvíli přichází ke slovu naše vlastní čelovka, svítilna a lampička.
Nejlepší cepín je ten, který máte v krizové situaci u sebe. Připraven zasáhnout. Zkrátka po ruce. Jinak z praxe horského vůdce vím, že i mezi turistickými cepíny jsou rozdíly, které dělají z těch špatných motyčky na okopávání zahrádky a z těch dobrých nástroje pro lezení v horách. Co tedy požadovat od dobrého turistického cepínu?
Nákladní vozík za kolo je šikovný pomocník pro přepravu většího nákladu: nákupu, rybářského vybavení nebo třeba výbavy na dálkových cyklovýpravách. Jak ale vybrat ten správný nákladní cyklovozík za kolo?
Paráda, další článek, který radí, jak to dělat jinak, progresivně, líp… a co se tím vlastně myslí – „dálkové treky“? Jsem technik, tak bych ten nadpis rád vysvětlil hned na úvod. Když jsme s partou v roce 2010 šlapali v Peru vyhlášený, zhruba 50kilometrový „extrémní“ Santa Cruz trek s tradičními velkými krosnami, měli jsme pocit, že překonáváme určitou hranici. Když jsme o dva týdny později vyráželi na Huayhuash trek, něco přes 130 kilometrů odlehlými oblastmi Cordillera Blanca, tak nám přišlo, že nic víc už prostě není. A pak jsme po týdnu v cíli potkali pár Američanů s legračně malými batohy…
Přehled outdoorových vařičů: plynových, benzinových, lihových, všežravců i kompaktních vařících systémů. Jaký vařič zvolit do vaší cestovní kuchyně, poradí tým testerů Světa outdooru.
Při výběru spacího pytle je potřeba zvážit několik kritérií. Objasníme výhody a nevýhody péřového a syntetického spacího pytle a poradíme, jak se zorientovat v teplotním určení spacích pytlů.
Bunda je symbolem oblečení. Chrání horní polovinu těla a tudíž tělesné jádro. Na „vršek“ natahujeme několik vrstev a na nohy nám většinou stačí jenom kalhoty. Takže to s touto partií lidského těla bude asi nějak komplikované a vyžaduje si extra pozornost. Lze ji teda jednoduše a přitom účinně ochránit jednou univerzální vrstvou?
Sněžnicové výlety se těší čím dál větší popularitě. Přechody hor na sněžnicích jsou oblíbené v českých horách i v Alpách, ale i při polárních expedicích. Jaké druhy sněžnic existují a podle čeho sněžnice vybrat?
Nevíte, jak správně namazat běžky? Už jste to zkusili a bylo to horší, než kdybyste nemazali? Chystáte se pořídit si běžky s protismykem (šupinami), abyste se nemuseli s mazáním trápit? Nedělejte to! Mazání se nemusíte bát. Stačí znát pár základních pravidel a všechno půjde jak na drátku. Vaše běžky pěkně pojedou, nebudou podkluzovat ani se na ně nebudou lepit tlusté sněhové bačkory. Jak tedy na to?
Český polárník a dokumentarista Václav Sůra má za sebou polární výpravy na Špicberky, do Grónska nebo na Severní pól. Spolu s Pavlem Blažkem se mu podařilo přejít jako prvním Čechům 650 km po zamrzlém Bajkale. Vaška jsme se zeptali na jeho vyzkoušené rady a tipy pro první táboření na sněhu.