Myslím, že většina těch, kteří se poprvé vydají na zajištěné cesty, to podniknou s někým, kdo už s pohybem po nich má zkušenost. No, a pokud ne, tak jsou to dobrodruzi a těm se má vždy pomáhat!
Navzdory své popularitě je u outdoorových sportů často podceňována výbava a týká se to nejen nadšenců, ale i zkušených sportovců, kteří se brání inovacím. Představíme si 10 důležitých tipů pro outdoor výbavu, které byste měli brát v potaz.
Co všechno je potřeba a jaké vybavení mají lezci sbalené pro chvíli, kdy mohou vyrazit na led? Doporučené tipy a názvosloví vybavení pro lezení po zmrzlé vodě ve formě ledu a sněhu. Jak se liší jednotlivé tipy cepínů a maček? Nebo jak se brousí hroty se dozvíte od našeho stálého spolupracovníka Karla „Karlose“ Vidláka, který to má rád ON THE ICE.
Když se sněhové vločky budou pomalu snášet k zemi, začíná ten správný čas přemýšlet o rampouchu, o ledových stěnách a zamrzlých ledopádech. O tom, jak je zdolat ať už s lanem shora nebo zespodu. Ať už těžkou nebezpečnou cestou někde „za sedmero horami“ nebo lehčí na cvičné ledové stěně kousek od vašeho baráku. Zkrátka jen zažít ten pocit ledového království, kde se každý stává sněžným tygrem.
Lucka Hrozová patří k nejlepším ledolezkyním planety. Právě v těchto dnech, kdy teploty klesají hluboko pod bod mrazu, je pro tento sport ideální doba. Přesvědčí vás Lucka k tomu, abyste ledolezení vyzkoušeli?
Tomáš Petreček v létě při pokusu o výstup na osmitisícový Gasherbrum I vyzkoušel také několik nových produktů. Protože špatné počasí Tomáše a Máru Holečka drželo několik dnů v zóně smrti nad 7000m, poprosili jsme Tomáše o hodnocení některých věcí, které měl sebou.
Vojta Dvořák má za sebou šest let zkušeností jako certifikovaný horský vůdce, za ta léta už se na horách setkal s ledasčím. Na kurzech a workshopech se proto snaží napravovat předrevoluční návyky a seznámit lezeckou veřejnost se správnými technikami pohybu na horách. O tom, jakých chyb se začínající horolezci dopouští nejčastěji a jaká je práce horského vůdce, se dočtete v rozhovoru.
Nejednomu z nás se v kapse, batohu či kabelce skrývá chytrý telefon. Jeho použití v práci či v oblastech s možností internetového připojení je jasné. Jak ale využít telefon v přírodě, kde není mobilní signál, natož internet? Pokud se před cestou do přírody řádně připravíte, může se váš chytrý telefon stát výborným pomocníkem. Přinášíme přehled těch nejužitečnějších aplikací do hor pro použití offline.
Spací pytel doprovází každého, kdo se vydá do přírody na noc, a nezáleží příliš na tom, jestli je to vyznavač aktivit outdoorových, adrenalinových nebo sportovních. Každý z uživatelů má specifické požadavky a každý proto také potřebuje trochu jiný výrobek.
Léto je v plném proudu, a to znamená mnoho výprav, které budou mimo dosah „civilizace“. V takovém případě se místo plynového vařiče hodí ten benzínový. S tím je často spojeno jeho průběžné čištění. Víte jak na něj?
Nerozlučnou dvojicí pro spaní v přírodě je spacák a izolační podložka, pro kterou se v našich končinách vžilo pojmenování karimatka. Vzniklo v 70. letech podle podložky firmy Karrimor nazvané Karrimate, která se u nás stala etalonem pro novinku pronikající přes železnou oponu – pěnovou izolační podložku.
Cyklistika má mnoho podob, někteří nedají dopustit na silnici, jiní na terén a někteří tyto dvě disciplíny kombinují. Jak je každému jasné, na každou z nich potřebuje jezdec jiné vybavení. Naše redakce měla možnost vypravit se do rakouských Korutan, kam se sjíždějí zejména vyznavači terénního podání. A moudra jsme měli opravdu od koho čerpat.
Trekování natěžko je jednou z královských outdoorových disciplín. Všechno potřebné vybavení nesete na svých zádech, takže se můžete vydat na místa, kam nedojdou jednodenní turisté od chaty nebo od parkoviště, můžete vidět a vychutnat nedotčenou přírodu a obdivovat krásu nedostupných míst. Nezávislost trekování současně klade také větší nároky na vybavení. Z tohoto pohledu jsme připravili několik tipů, které poslouží právě při delších trecích.
Věnujete se lyžařským aktivitám ve volném terénu častěji než jednou za sezónu a míříte při svých výletech i do míst, kde je s sebou vhodné mít cepín? Pokud ano, povedený komplet K2 The Shaxe (SHovel And aXE) může být správnou volbou. O co vlastně jde? V jednom záměnném setu je nejenom lopata, navíc také cepín a jako doplnění možnost z těchto věcí sestavit během několika málo minut provizorní svozný prostředek.
Chceme-li vybrat dobré pulky, je dobré vědět, co od nich lze očekávat, jaké jsou žádoucí vlastnosti, a na co si dát pozor. Velmi záleží na podmínkách, pro které je pořizujeme. Nejdůležitějším parametrem jsou jízdní vlastnosti a stabilita. Roli hraje hmotnost, cena, odolnost, přepravitelnost mimo sníh, nepromokavost, spolehlivost a opravitelnost. Jednotlivá kritéria probereme postupně.