Jestliže se vydáte na ledovcovou túru, musíte téměř na každém kroku počítat s rizikem – sněhové mosty překrývají zrádné ledovcové trhliny. Při eventuálním pádu do trhliny hraje čas záchrany klíčovou roli. Proto by bezchybné a hbité ovládání záchranných kladkostrojů mělo být rutinní dovedností. K dostání jsou i šikovné vychytávky, které dovedou vyproštění spolulezce ještě o něco usnadnit.
Jedna z nejoblíbenějších zimních túr v západních Tatrách je pochod Žiarskou dolinou, která se nachází v Roháčích neboli Západních Tatrách. Jaké nebezpečí vám v ní hrozí?
Pohyb na sněžnicích není složitý. V podstatě pokud umíte chodit, tak brzo zvládnete i pohyb na sněžnicích. Ovšem ani zde nezapomínejte, že s důvtipem to jde lépe a bezpečněji. Již při výběru sněžnic přemýšlejte nad terénem, kde se hodláte pohybovat a jaké překvapení vám tento terén může nabídnout.
Chodíte po horách a modlíte se, abyste se nepotkali s lavinou? Možná bude lepší modlící knížky vyměnit aspoň za teoretické znalosti, které najdete v článku.
Pro všechny, kdo se chystají do slovenských hor v době nebezpečí lavin, byl letos spuštěn unikátní přehled lavinových drah Slovenska zobrazovaných v mapové službě turistickamapa.sk. Projekt byl připraven ve spolupráci outdoorového magazínu Hiking.sk a Horské záchranné služby.
I když to není převažující rys vysokohorské turistiky, přesto se mohou a často i dostávají její aktéři i do lezeckých míst, kde budou nuceni použít jištění. Pro tuto činnost musí být turisté vybaveni, a především musí svoji výbavu umět náležitě používat.
Základním a převažujícím způsobem pohybu v horách je chůze. Ovšem terén v horách je oproti běžnému prostředí, které člověk obývá, značně odlišný, proto není od věci si pár zvláštností chůze v horách připomenout.
Sníh je značně proměnlivá hmota, a od toho se odvíjí postup po něm. Zcela jinak musíme stoupat v závějích měkkého prašanu, a úplně zcela něco jiného je postup po tvrdém firnu. Podoba sněhu má zásadní vliv na způsob našeho postupu a na výběr použité adekvátní výzbroje.
Jak na jízdu v lese? Jak nejlépe překonat vodní toky? A jak umět správně a bezpečně padat? Vybrané kapitoly z knihy „Hory a sníh“ od Honzy Paly.
Ve vysokohorském prostředí jsme vystaveni mnoha nebezpečím. Jedním z nich, bezprostředně ohrožujícím naše oči, je zvýšené množství ultrafialového záření – rostoucí úměrně s nadmořskou výškou.
Vysokohorský turista překonává při cestě k vrcholu obtížný terén kombinující vysokou nadmořskou výšku doplněnou o nestálé počasí, rozsáhlé ledovce, lezení do obtížnosti 2+ UIAA či lehké lezení v ledu a v mixech. Jaké vybavení VHT vyžaduje, to bylo tématem článku v ročence Malý Průvodce 2009.
Současné přívaly sněhu nás přiměly oprášit článek Vladimíra Procházky s návodem, jak postavit iglú. Iglú poskytuje domorodým obyvatelům severu dokonalou ochranu v mrazu, větru i ve sněhové bouři. Stačí jen málo a svým potřebám ho mohou přizpůsobit i horolezci, vysokohorští turisté a zimní táborníci. Článek lektoroval polárník Jaroslav Pavlíček.
Blíží se lyžařská sezona a s ní i naše pravidelné články o zkušenostech s lyžováním mimo lyžařskou stopu. O putování od telemarku ke skialpu a zpátky k běžkám se dočtete v čtenářském článku s mnoha postřehy o výhodách a nevýhodách různého vybavení a různých stylů. Autor Zdeněk Formánek prošel a vyzkoušel několik variant lyžování v neupraveném terénu a jeho zkušenosti můžou mnohým ušetřit čas při hledání vlastní cesty.