Dnešní článek budeme věnovat jednomu velice rozšířenému omylu. A jako se za poslední dobu stalo zvykem, opět bude mít zimní tematiku. Proč si lidé myslí, že silné podchlazení nelze přežít?
Rozmach geoinformačních systémů je nezadržitelný. Dnes už v podstatě neexistuje heslo na internetu, jehož součástí by nebyla geografická informace – vyhledáváme obchody, restaurace, centra služeb – zvykli jsme si u každého odkazu kliknout na tlačítko mapa či rovnou navigovat. Proč je to v horách, při použití chytrých telefonů, něco úplně jiného?
První pondělí nového roku 2014 – čas na další dílek dnes již založené tradice, čas na další mýtus o první pomoci. Tentokrát se budeme věnovat časté (ne)výhodě membránového oblečení, kterou si běžně neuvědomujeme.
Vychází mezisváteční mýtus o první pomoci – tentokrát se budeme věnovat lékárničce pro cesty do zimních hor. Článek věnovaný tomuto mýtu je o něco delší, než jste zvyklí. Je totiž důležité, aby byl popsán veškerý důležitý materiál, který je pro zimní radovánky potřeba.
Při první pomoci často rozhoduje rychlost a správnost. 0bčas zaslechnete spoustu rad, jak jednat v určitých situacích, jenže některé tyto rady jsou mylné. Seriál mýty o první pomoci připravujeme společně s profesionály z PrPom.cz.
Zima sice zatím nepřišla v plné síle, ale věřím, že to bude již brzy. Zimní sporty, a to především ty netradiční, si získávají stále větší popularitu. Zkoušeli jste někdy lední bruslení na přírodních zamrzlých plochách? Ne?
I když se vám v momentálních „zimních“ podmínkách může zdát, že tento mýtus není aktuální, věřte, že na horách zima je. A vlastně ani nemusí mrznout, aby vám omrzly prsty. Stačí jen podcenit pár věcí. Jakých?
Vznik tohoto mýtu má racionální podstatu – všichni víme, že alkohol vyvolá krátkodobý a příjemný pocit zahřátí. Tento pocit však většinou zažijeme doma, anebo v dobré kondici při procházce zimní krajinou z nějaké té placatice… Jak ale působí na lidské tělo doopravdy? Je dobré dát si panáčka v závěji?
Bájný předmět z oblasti první pomoci – a to jak odborné, tak laické. Vídáme jej ve filmech při dojemných scénách, kdy se tím přikryje skoro každý pacient před naložením do sanitky. Poté se objevil na pultech lékáren a v některých lékárničkách. Dnes jej dokonce povinně obsahuje každá autolékárnička. Proč bájný? Inu protože kolem této “záchranné přikrývky” panuje obrovské množství mýtů, nepravd a legend. A jak jsem naznačil už v názvu článku, vlastně ani nevíme, jak jí správně říkat.
Dne 6. 9. 2013 to bylo přesně 21 let, kdy v aljašské divočině našla parta lovců tělo Christophera McCandlesse ve stadiu rozkladu. Jeho příběh zná dneska každý cestovatel a dobrodruh. Jaký byl ale doopravdy jeho (smutný) osud a proč přesně zemřel? Dozvíte se v překladu zahraničního článku jenom pro vás!
Nad vybavením lékárničky je možno neustále diskutovat, mění se léky i vědomosti, a hlavně je potřeba praxe při jejich akutním použití. Seznamů, co do lékárničky dát, jsou k dispozici desítky, protože není jeden univerzální pro všechny případy a cesty, kam nás nohy zanesou. Velehory, tropy, arktické oblasti, moře, to jsou jen namátkou místa, kam se dá dnes snadno odjet a až na místě zjistit, co jsme měli mít ve své nedostatečně vybavené lékárničce, když tamní léky neznáme.
Tento článek chápejte v trochu odlehčenějším duchu. Kolem experta na přežití v přírodě, Beara Gryllse, toho bylo napovídáno a napsáno v posledních letech mnoho. Předmětem debat byl především jeho pořad „Boj o přežití“ neboli „Ultimate Survival“, ve kterém ukazuje .
Někdo ji nosí v originálním boxu se znakem Červeného kříže, jiný ji má „přehledně“ rozmístěnou po celé krosně. Ať už je to jak chce, vždy by měla obsahovat několik věcí, přes které prostě vlak nejede.
Ti, kteří navštívili jihovýchodní Asii, už asi ví, jak chutná takový smažený cvrček nebo saranče. U mě to nebylo jinak. Musím se však přiznat, že se pro mě jednalo spíše o atrakci, než pochoutku či pokrm nahrazující hlavní jídlo. Hmyz na talíři však může mít větší význam než jen „cool fotku“.
Taky si někdy říkáte, že byste si s sebou na tramp vzali vejce, ale nevíte jak je bez pánve či ešusu připravit? S blížícími se Velikonocemi je tohle téma více než aktuální