Jedna z věcí, na které se často při výuce první pomoci zapomíná, je, že lidé jsou smrtelní. Ne vždy můžeme raněného či nemocného zachránit a často musíme umět vyhodnotit, komu z více raněných můžeme pomoci.
Každý zápal pro věc, i pro dobrou věc, musí mít nějaké hranice. Proto jsme si na zpestření pro vás dnes připravili oblíbenou specialitu jednoho z našich maskérů. Tak snad jen bacha, ať se při přípravě nezraníte 🙂
Že je někdy lepší v rámci první pomoci nedělat (téměř) nic? V případě zlomenin končetin tomu tak skutečně je, jakýmkoli pokusem o transport můžete raněnému především uškodit. Přečtěte si další z mýtů o první pomoci…
Dnes si povíme o mýtu o první pomoci, který je velmi nebezpečný, přestože se netýká první pomoci samotné, ale spíše způsobu, jak ji učit. Mnohým z vás možná stačí krátké zamyšlení, abyste souhlasili, že učit první pomoc e-learningem je holý nesmysl, přesto se však tato varianta ve firemním vzdělávání stále nabízí, nakupuje a používá.
Situace, kdy jeden z vašich kamarádů není schopný samostatné chůze, může nastat kdykoliv. Nést ho v rukou nepřipadá v úvahu hned z několika důvodů a na pomoc máte jen běžné vybavení. Co s tím?
Víte, že na způsobení závažných popálenin zdaleka nemusíte mít vroucí vodu, horký olej či další kapaliny? Zvláště citlivou dětskou kůži může popálit i kapalina, kterou byste ani za horkou nepovažovali. Jak se poskytuje v takovémto případě první pomoc?
První pomoc je především o praktických zkušenostech. Nemusíte vystudovat medicínu, abyste své znalosti mohli předávat dál, naopak profesionální lékaři často nemají čas, aby se věnovali kvalitní výuce první pomoci.
V našich horách se s potřebou znát dovednost brodění asi nesetkáte. Teda pokud jste se neztratili nebo se s kamarády navzájem nehecujete. Ale pokud vyrazíte za naše hranice a třeba na jiný kontinent, tak věřte, že „turistické cestičky“ tam nejsou tak umetené jako u nás.
Jak začít resuscitovat? Je vhodné začít úderem do hrudníku? A zvládnete použít automatický externí defibrilátor? Čtěte v dalším článku vyvracečů mýtů o první pomoci z PrPom.cz.
Povinnou výbavou každého auta je i autolékárnička, která má předepsaný obsah. Myslíte, že pomocí této standardní náplně zvládnete ošetřit většinu případných zranění? Bohužel se mýlíte.
Dnes jsme se rozhodli zatočit s jedním opravdu nebezpečným mýtem. Jedná se o hrubou chybu takového rázu, že kvůli ní přicházejí často lidé o život. Pojďme si říct, jak je to správně! A malé překvapení – jsou to vlastně mýty dva…
Dnešní mýtus budeme věnovat jedné nefalšované kuriozitě, kterou jsme možná mnozí slýchávali od svých babiček: „Tak si to aspoň počůrej, moč přece desinfikuje.“ Věřím, že v dnešní době by k tomuto kroku přistoupil snad jen málokdo, ale přece jen…
Venku sice teprve teď začalo pořádně sněžit, ale my již upouštíme od zimních témat. Chceme si něco nechat i na další rok, ale hlavně nás už pálí další ničivé omyly. Jak je to tedy s tou záchrankou?
Je to jistě lákavá myšlenka – nicméně tím můžete opravdu natropit více škody než užitku. Váš pohyb po laviništi může poškodit pachové stopy, které by přivedly na správné místo kynology s jejich čtyřnohými miláčky.
Dnešní článek budeme věnovat jednomu velice rozšířenému omylu. A jako se za poslední dobu stalo zvykem, opět bude mít zimní tematiku. Proč si lidé myslí, že silné podchlazení nelze přežít?