České hory jsou krásné a lákají návštěvníky na nezapomenutelné zážitky. Jedním dechem ale můžeme říct, že stejné hory dokážou být i náročné a nebezpečné. Svět outdooru se tématem bezpečnosti bude zabývat pravidelně. Máme-li mluvit o bezpečnosti, nemůžeme pominout muže, kteří mají zdraví a bezpečí turistů na horách v popisu práce.
Marně byste u této metody hledali nějaké filtry, chemické přípravky a podobné složitosti. SODIS vznikl, aby i země třetího světa měly lepší vodu a proto můžete předpokládat, že jde o něco jednoduchého, ale efektivního.
Využití mobilního telefonu jako záchranného prostředku si každý z nás představí tak, že ho použije k přivolání pomoci. Jenže to bychom mobilní telefon podceňovali. K přežití toho umí mnohem víc než „jen“ volat a smskovat.
Je mnoho zálesáckých návodů, jak rozdělat oheň. Tyhle vychytávky nevyužívají výdobytků moderní doby. Dnes už je normální, že s sebou několik takových věcí máme, tak proč si neosvojit metodu, která může pomoci v nouzi nebo vás aspoň pobavit.
Javory nejsou jen skvělé dřevo do krbu a k výrobě hudebních nástrojů. Z filmů všichni určitě znáte javorový sirup. Víte, že dopřát si jeho nejčistší podobu není vůbec nic složitého?
V listopadu jsme pro vás vyhlásili soutěž, která měla prověřit vaše tvůrčí schopnosti. Úkolem bylo vymyslet fonetickou pomůcku pro písmeno „T“. Samozřejmě, jak už titulek napovídá, jste si museli vystačit jen s okruhem slov, která souvisí s alkoholem. Nejlepší pomůckou podle nás bylo „Téct“.
Se zvýšením DPH se možná někteří chalupáři rozhodnou pro alternativní zdroje svícení. Tohle by mohl být jeden z nich. Potřeba je jen březová kůra (olej) a kus dřeva.
Pokud nebudete v ohrožení života, tak si při příštím rozdělávání ohně trochu „pohrejte“ a zkuste ho rozhořet za pomoci ne až tak obvyklých podpalovačů.
Napadl první sníh a tak jsem si řekl, že je potřeba si osvojit také zimní „survivalové“ dovednosti. Nechal jsem se inspirovat biblí pro přežití, což nemůže být nic jiného, než kniha Johna Wisemana „SAS příručka jak přežít“.
Byl čtvrtek dopoledne a já jsem přemýšlel, čím sebe i vás trochu vzdělat v oblasti přežití v přírodě. Nakonec jsem vybral video českého Raye Mearse , které se zabývá tím, co nám příroda nabídne k snědku.
Už se vám asi stalo, že jste si museli v zimě smočit ruce ve vodě. Asi to bylo pěkně nepříjemné, že? Co budete teprve dělat, pokud byste byli nuceni namočit celé tělo?!
Někdy se proti vám všechno spikne a je třeba si pomoct sám. To může platit i pro tržné rány a jejich šití.
Oheň a voda v pevném skupenství – to vám asi nejde moc dohromady, co? Roušku tajemnosti vám odhalíme v článku a následném videu.
Ne, nezbláznil jsem se. Oheň můžete rozdělat mnoha způsoby. Při této činnosti by se fantazii a improvizaci meze klást neměly. Martin si článek přečetl, metodu vyzkoušel a poslal nám video se svým snažením. Odměnili jsme ho batohem Deuter v hodnotě 3000 Kč.
Jednou ze základních dovedností pro přežití v přírodě je umět najít vodu a případně ji udělat pitnou. Jestli nejste Krokodýl Dundee, tak by vás měl článek aspoň trochu obohatit.