Změní se něco tím, že část Bezděčínských skal změnila majitele a vznikla tady zajištěná cesta? Bude to katastrofa pro tuto oblast nebo se nic nestane a oblast bude fungovat dál tak, jak tomu bylo doposud? Jaké má záměry nový majitel a jak oblast doopravdy vypadá? Místo bouře ve sklenici vody vám raději předkládáme fakta a rozhovor s majitelem.
Znovu jsme se rozhodli podělit se s vámi o naše zkušenosti, zážitky a metodické úlovky, tentokrát na zajištěných cestách. Toho, jak to dělat dobře, je plný internet. Metodiky je napsáno tolik, že kdyby se navršila na hromadu, mohla by po ní vést docela dlouhá ferata. Je plná toho, jak to dělat dobře, ale asi ji nikdo nečte. Takže se pořád dělají stejné chyby nebo se šíří nevyvratitelné mýty. Rozhodli jsme se vám ukázat ty nejčastější a pokusíme se vám nabídnout alternativu.
Vybrat správné vybavení na ferraty může dát někdy zabrat. Tipy na nejlepší feratové vybavení od redakce Světa outdooru.
Lezení zajištěných cest je stále populárnější. Někoho jste viděli, jak stoupá na první pohled hladkou stěnou, někdo vám o tom povídal, něco jste četli. Chtěli byste to tedy vyzkoušet a nevíte jak na to? Sestavili jsme pro vás několik rad a tipů, jak začít a vyhnout se školáckým chybám.
Co dělat, když běžná turistika zevšední, ale na velké alpské túry jsou vaše děti ještě malé? Ideálním řešením pro celou rodinu mohou být ferraty. Při tomto zábavném a vzrušujícím dobrodružství si přijde na své celá rodina. Aby byl ovšem společný výlet na zajištěných cestách úspěšný, je třeba dodržet několik zásad.
Několik návrhů a obrázkové přehledy na doporučené vybavení na lezení zajištěných cest podle redakce Světa outdooru a horského vůdce Vojtěch Dvořáka. Jaké jsou a co se nám osvědčilo? Co si ještě pořídit?
S tím jak roste počet turistů na zajištěných cestách, roste také počet lidských chyb a následných úrazů. Pojďme se podívat na to, co byste měli na via ferratě bezpodmínečně dodržovat.
Feraty stále více lákají i méně zkušené návštěvníky, což vede k častějšímu podceňování bezpečnosti. Souběžně s růstem popularity je proto potřeba klást důraz i na informace o správném vybavení a bezpečném jištění. Všechno ukazuje, že souboj s malou informovaností ještě nějakou dobu potrvá.
Taky se vám někdy stalo, že jste se neplánovaně ocitli blízko úseku zajištěného ferátou a neměli s sebou ferátový set? Jak vážný by mohl být pád na provizorním setu v podobě obyčejných smyček?
Sedací úvazek je ve své podstatě jednoduchá záležitost. Velmi zjednodušeně nejde o nic víc, než obepnout nohy, pas a spojit to dohromady. Díky tomu je sedák možné v nouzi velmi jednoduše a rychle sestrojit pomocí smyčky a karibiny.
Rakouský Alpenverein uvedl v souvislosti s neustále rostoucím počtem ferat (v Rakousku evidováno již 572!), lezců na nich, ale i nehod způsobených lidskými chybami deset bodů, které jsou základem bezpečného pohybu po zajištěných vertikálách. Čtěte co dodržovat, aby se nebezpečí minimalizovala.
Sedák je pojítko mezi vámi a lanem. Jedná se o životně důležitou spojku. Patří mezi ty méně komplikované věci, co se týče výběru. Přesto se pár rad a typů najde.
I když to není převažující rys vysokohorské turistiky, přesto se mohou a často i dostávají její aktéři i do lezeckých míst, kde budou nuceni použít jištění. Pro tuto činnost musí být turisté vybaveni, a především musí svoji výbavu umět náležitě používat.
Základním a převažujícím způsobem pohybu v horách je chůze. Ovšem terén v horách je oproti běžnému prostředí, které člověk obývá, značně odlišný, proto není od věci si pár zvláštností chůze v horách připomenout.
Tak jako při každé túře v horách, je i na klettersteigu nutné pozorovat a vnímat okolní terén a dění v něm, a tomu přizpůsobit i svůj pohyb.