Dříve než se vydáte na horský výšlap či zdolávání zahraničních masivů, překontrolujte výbavu, ale i další nezbytnosti, jež se vám budou na cestách hodit. Nehoda není náhoda, a byť by se nám to líbilo, ani neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Takový úraz na skalní stěně, podvrtnutý kotník nebo hrozivý pád není nic příjemného. Tím spíš, pokud po návratu zjistíte, že pojišťovna vám za utrpěný úraz nevyplatí ani korunu.
Dvě mladé slečny si vyrazily z francouzského Grenoblu na horskou procházku do masívu Vercors. Jen tak, bez zkušeností, pořádné mapy a s falešnou naivitou bezpečí. Dvouhodinová procházka se poněkud zvrtla a stala se dvoudenní noční můrou pro obě zůčastněné. Zdárný příklad toho, jak by se nikdy nemělo do hor cestovat!
Světově známý dobrodruh, celým jménem Edward Michael Bear Grylls vydal knihu Příběhy skutečné odvahy, ve které posbíral příběhy hrdinů, jež ovlivnili jeho život a nadále jej inspirují. Nad strhujícími příběhy se mnohdy čtenáři tají dech – jeden takový si můžete hned přečíst. Jedná se o zpověď Arona Ralstona, který nešťastně uvízl v horách Severní Ameriky. Příběh s názvem Zoperuj se a přežij byl motivem pro film 172 hodin.
Rádi závodíte? O nadcházejících víkendech si můžete změřit síly s ostatními účastníky v mnoha outdoorových závodech, pořádaných v různých koutech České republiky. Pro naše čtenáře přinášíme přehled závodů a akcí na prázdninové měsíce.
Z důvodu ukončení činnosti pořádající organizace Respect the Mountains se česká zastávka Envirotreku bohužel letos konat nebude.
Dřív se zaškrcovalo, zaškrcovalo se dokonce hodně a metoda „dočasné zaškrcovadlo“ opravdu existovala, dnes je tomu však jinak. Různé zaškrcovací techniky mají půvab při hromadných neštěstích, ale v běžné první pomoci jednotlivci už se jedná o téměř přežitou techniku, která by měla být až opravdu tím posledním řešením.
Celý den na nohou, s batohem na zádech. Stoupání a klesání, kulisy horských štítů na dosah, pražící slunce nebo nepříjemný déšť. Po nekonečné námaze chutná vychlazený radler nebo jablečný štrúdl dvojnásob. O to víc, když jsme dva tisíce metrů nad mořem. V zázemí a teple horské chaty, s komfortem tekoucí vody a suché postele. Jednoduché a bytelné chaty se na území Alp staví už skoro 150 let, aby poskytly zázemí turistům, horolezcům, skialpinistům a dalším nadšencům.
V příštích dnes se uskuteční dvoje horolezecké závody v lezení na obtížnost. Na Kladně proběhne v sobotu 23. května Český pohár, ve Zlíně pak ve středu 27. 5. akademické mistrovství.
Myslíte si, že se Vás první pomoc netýká? Z čeho usuzujete, že zbytečně neriskujete, myslíte, že horolezec, crossový motorkář nebo skejťák riskují více? No, možná ano, ale mají většinou odpovídající vybavení, zkušenosti a u všech závodů stojí sanitka, která jim profesionální pomoc poskytne do pár minut.
Pro spoustu turistů je parťákem při jejich výšlapech čtyřnohý „nejlepší přítel člověka“. Co se Tatranského národního parku týče, je u takovýchto výletů potřeba dodržovat určitá nařízení. Ta se týkají především toho, kde všude v NP můžete psa vzít, jaké podmínky musí splňovat a co je potřeba dodržovat?
Téměř na každém kurzu první pomoci zazní otázka, zda při podezření na otravu houbami pomáhá mléko. Mě samotného mrzí jen to, že nevím, na základě čeho tento mýtus vzniknul.
Největší český výrobce gumových člunů Gumotex se svými partnery pořádá na osmi vodních plochách v Česku a na Slovensku Vodácké dny. Přijdete si vyzkoušet aktuální flotilu jejich lodí?
Těšte se v neděli 17. května na porci zážitků z Klánovického lesa. Sežeňte parťáka, vymyslete název týmu, zaregistrujte se a těšte se na tříhodinový zážitek ve dvou se startem od klánovické základní školy. Na Pohora.cz můžete vyhrát startovné.
Dlahování je mé oblíbené téma, a to už jen proto, že za dobu, co se první pomoci věnuji, prodělalo obrovskou změnu.
Horská cyklistika v posledních letech zažívá obrovský boom, a s tím je spojen významný rozvoj infrastruktury pro bikery a doslova exponenciální růst počtu trail center a bike parků. Následujících 5 rad vám pomohou zlepšit techniku jízdy a hlavně jezdit bezpečněji.