Léto je tu, chystáme si trekové boty a vyrážíme na hory. Někteří z nás pro letošek plánují nějaký delší trek nebo třeba exotiku mimo evropský kontinent. Co se týče zdraví na cestách, je příprava polovinou úspěchu, proto vám poradíme, jak se na možné zdravotní komplikace mimo civilizaci připravit, jak sbalit lékárničku nebo kde sehnat léky jinak dostupné jen na předpis.
Chceme-li si při jakékoli akci v horách říct, že jsme pro svou bezpečnost udělali maximum, je nutná pečlivá příprava a plánování. Jakými pravidly se při plánování horské túry řídit, abyste při setmění nebyli teprve v polovině trasy?
Redakce Světa outdooru a Hedvábné stezky se sešly okolo ohniště a probraly svoje tipy na vybavení, bez kterého nevyrazí ani do Benátek…nad Jizerou. Všichni jsou specialisté na cestování a to i do exotických destinací. Pěšky, na kole, místní dopravou, ale i po vodě. Každý má svoje zkušenosti, vysype z rukávu spousty příhod z cest včetně těch, kdy je nějaké prověřené vybavení nenechalo ve štychu. Nebo naopak.
Když se sněhové vločky budou pomalu snášet k zemi, začíná ten správný čas přemýšlet o rampouchu, o ledových stěnách a zamrzlých ledopádech. O tom, jak je zdolat ať už s lanem shora nebo zespodu. Ať už těžkou nebezpečnou cestou někde „za sedmero horami“ nebo lehčí na cvičné ledové stěně kousek od vašeho baráku. Zkrátka jen zažít ten pocit ledového království, kde se každý stává sněžným tygrem.
Lucka Hrozová patří k nejlepším ledolezkyním planety. Právě v těchto dnech, kdy teploty klesají hluboko pod bod mrazu, je pro tento sport ideální doba. Přesvědčí vás Lucka k tomu, abyste ledolezení vyzkoušeli?
Přestože se zdá lezení ferat jako jednoduchá činnost, kterou zvládne i cvičené prase, panují mezi lezeckou veřejností stále nejasná doporučení na vybavení a jeho používání. Otestovali jsme pro vás, zda je bezpečné odsednout si do feratového setu a proč místo něj odsedku nepoužívat při jištění. Také poradíme, kdy vyřadit staré vybavení.
Každý má svůj specifický styl, každému vyhovuje něco jiného. Ale co vyhovuje našemu tělu? Je vůbec nějaký správný postup při balení batohu? Snad každý, kdo si u nás někdy nechal poradit s výběrem batohu, byl zaskočen tím, jaká je to „alchymie“. Věda ale není jen jeho výběr nýbrž i správné užívání.
Jako ideální cvičení pro regeneraci přetěžovaných svalů, zvýšení síly a flexibility, ale i harmonizaci mysli působí jóga v životě (nejen) lezce. Čím vším jóga lezcům prospívá a jak s ní začít, nám poradil lezec a cvičitel jógy Pavel Vích.
Vojta Dvořák má za sebou šest let zkušeností jako certifikovaný horský vůdce, za ta léta už se na horách setkal s ledasčím. Na kurzech a workshopech se proto snaží napravovat předrevoluční návyky a seznámit lezeckou veřejnost se správnými technikami pohybu na horách. O tom, jakých chyb se začínající horolezci dopouští nejčastěji a jaká je práce horského vůdce, se dočtete v rozhovoru.
Po vydařeném létě jste jistě velmi odpočatí a už se těšíte, jaké outdoorové a sportovní akce přinese začátek podzimu. I o nadcházejících víkendech si můžete změřit síly s ostatními účastníky v mnoha outdoorových závodech, pořádaných v různých koutech České republiky. Pro naše čtenáře přinášíme přehled závodů a akcí na září a říjen.
Celovečerních dokumentů o horolezcích, které se dostanou do distribuce, není u nás mnoho. Jedním z nich je nový snímek Cesta vzhůru o Radkovi Jarošovi a o posledním výstupu, kterým jako patnáctý horolezec světa dovršil Korunu Himálaje, výstupy na všechny osmitisícové vrcholy. Stalo se tak o prázdninách 2014 a nyní po roce přichází do kin dokument, který tento úspěch českého horolezce připomíná.
Leto už se přehouplo přes svou první polovinu. To ale neznamená, že byste měli polevit v outdoorových aktivitách. I o nadcházejících víkendech si můžete změřit síly s ostatními účastníky v mnoha outdoorových závodech, pořádaných v různých koutech České republiky. Pro naše čtenáře přinášíme přehled závodů a akcí na srpen a září.
Nejednomu z nás se v kapse, batohu či kabelce skrývá chytrý telefon. Jeho použití v práci či v oblastech s možností internetového připojení je jasné. Jak ale využít telefon v přírodě, kde není mobilní signál, natož internet? Pokud se před cestou do přírody řádně připravíte, může se váš chytrý telefon stát výborným pomocníkem. Přinášíme přehled těch nejužitečnějších aplikací do hor pro použití offline.
Dříve než se vydáte na horský výšlap či zdolávání zahraničních masivů, překontrolujte výbavu, ale i další nezbytnosti, jež se vám budou na cestách hodit. Nehoda není náhoda, a byť by se nám to líbilo, ani neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Takový úraz na skalní stěně, podvrtnutý kotník nebo hrozivý pád není nic příjemného. Tím spíš, pokud po návratu zjistíte, že pojišťovna vám za utrpěný úraz nevyplatí ani korunu.
Dvě mladé slečny si vyrazily z francouzského Grenoblu na horskou procházku do masívu Vercors. Jen tak, bez zkušeností, pořádné mapy a s falešnou naivitou bezpečí. Dvouhodinová procházka se poněkud zvrtla a stala se dvoudenní noční můrou pro obě zůčastněné. Zdárný příklad toho, jak by se nikdy nemělo do hor cestovat!