Lavinová nehoda je situací, při níž je zcela zásadní „kamarádská“ záchrana, na kterou navazuje péče profesionálů. Bez rychlé reakce na místě nehody se rapidně snižují šance zasypaného na přežití. Jak se chovat v případě lavinové nehody?
Metodiky byla napsána už hora, která kdyby vrhnula stín, přikryla by celý Prachov a dalo by se tak v klidu lézt i v parném létě. Jak to dělat správně, se dozvíte ve všech z nich. Když někdo napíše novou metodickou bibli, většinou 99 % věcí už je známo a jenom zbytek jsou novoty. Což však zůstává, jsou stále stejné chyby. Rozhodli jsme se vám ukázat ty nejčastější – nyní jako pokračování Metodiky I.
Metodiky byla napsána už hora, která kdyby vrhnula stín, přikryla by celý Prachov a dalo by se tak v klidu lézt i v parném létě. Jak to dělat správně, se dozvíte ve všech z nich. Když někdo napíše novou metodickou bibli, většinou 99 % věcí už je známo a jenom zbytek jsou novoty. Což však zůstává, jsou stále stejné chyby. Rozhodli jsme se vám ukázat ty nejčastější.
Zastavení krvácení, vytvoření dlahy, transport raněných, hypotermický balíček, resuscitace… Tak, ruku na srdce, věděli byste si rady? Já už bych si po kurzu outdoorové první pomoci Horal od organizace ZDrSEM v případě nouze poradila.
Na horách daleko od civilizace může i podvrtnutý kotník znament problém. Jak zadlahovat zraněnou nohu nebo ruku? Nechte si poradit odborníkem, jak a z čeho vytvořit improvizovanou dlahu na cestách.
Kdysi jsem se jednoho výrazně staršího kamaráda zeptal, jak trénuje. Podotýkám, že se tak stalo poté, co mi opět zcela bez problémů v šestitisícové výšce utekl a přes mou tehdejší „nabušenost“ jsem si oproti němu ani neškrtnul. Co mi na to řekl?
Český polárník a dokumentarista Václav Sůra má za sebou polární výpravy na Špicberky, do Grónska nebo na Severní pól. Spolu s Pavlem Blažkem se mu podařilo přejít jako prvním Čechům 650 km po zamrzlém Bajkale. Vaška jsme se zeptali na jeho vyzkoušené rady a tipy pro první táboření na sněhu.
Omrzlina je chladový úraz. Je to termické poškození tkáně, které se může rozvinout za určitých okolností při vystavení organismu teplotám pod bodem mrazu. Nejčastěji omrzají periferní oblasti těla: prsty u rukou a nohou, popřípadě nos a uši.
Vytvořili jsme pro vás redakční „check list“ pro lezce třech úrovní. Seznam je samozřejmě subjektivní a každý lezec má svoje osvědčené vybavení, bez kterého do skal nevyrazí. Berte ho tedy jako doporučení nebo inspiraci k pořízení dalšího lezeckého „cajku“.
I když děláme všechno proto, abychom záchranku volat nemuseli, vyplatí se být na nenadálé situace připraven. Je lepší záchranářům udat GPS polohu nebo jméno skály, kde zraněný leží? Kdy vyráží k případu sanitka a kdy vrtulník? Může nám v nouzi pomoct i mobilní aplikace? Naše dorazy zodpovídala MUDr. Jana Kubalová, která má uvedenou problematiku víc než jen v pracovní náplni.
Několik návrhů a obrázkové přehledy na doporučené vybavení na lezení zajištěných cest podle redakce Světa outdooru a horského vůdce Vojtěch Dvořáka. Jaké jsou a co se nám osvědčilo? Co si ještě pořídit?
Cestování po polárních oblastech je náročné a chyba při balení vás může stát celou výpravu nebo v horším případě i zdraví. Inspirujte se našimi tipy, co si vzít s sebou!
Netvrdím, že použití křesadla je nějak těžký úkon, ale ve videu, které naleznete v článku, je pár dobrých rad, jak své šance na zapálení zvýšit.
Nohy těžknou, hlava bolí, sotva vám dech stačí. Chodit ve vysokých nadmořských výškách je nejen nepříjemné, ale může být i životu nebezpečné. Pokud nemáte na dovolené dostatek času, můžete začít s aklimatizací i doma.
S blížícím se létem se v horách začínají hemžit turisté. Hory jsou však rizikovou oblastí a tak se mnohdy stávají místem, odkud se lidé domů vrátí v lepším případě s nohou v sádře, v tom horším v rámci repatriačních služeb své pojišťovny. Co si vzít s sebou do hor, abyste se domů vrátili plni zážitků a ne stehů a šroubů?