Tak nejlepší cepín je ten, který máte v krizové situaci u sebe. Jinak z praxe horského vůdce vím, že i mezi turistickými cepíny jsou rozdíly, které dělají z těch špatných motyčky na okopávání zahrádky a z těch dobrých nástroje pro lezení v horách. Co tedy požadovat od dobrého turistického cepínu?
Karabiny se zámkem z ocelového drátu jsou na trhu již delší dobu a jistě žádnému příznivci „lezeckého“ outdooru neunikly z pozornosti. Co od nich můžeme očekávat, pevnost, pro a proti, whiplash efekt, mohou poškodit lano, nové systémy zámků a pojistek …
Vařič je tu od toho aby nám na našich akcích zpříjemnil, někdy i zachránil život. Vždyť kdo by si rád nepochutnal na něčem dobrém a teplém. Někomu stačí že si uvaří čaj, nebo sem tam “uklohní” nějakou tu konzervu, ale i mezi outdooráky jsou kulináři kterým jejich gastronomická činnost vydatně doplňuje a uceluje celý dojem z akce. Někdy jste rádi jen když si zmrzlé prsty zahřejete o hrneček s teplým nápojem, který váš žaludek nutně potřebuje.
Jako ochranu před pronikavým a ostrým sluncem a nejen jím, by měl mít každý outdoorák v batohu a hlavně včas na očích kvalitní sluneční brýle. Ochrání vaše oči nejen před škodlivým ultrafialovým zářením …
Jsou chvíle kdy se dalekohled hodí, většinou však není “životně” důležitý a proto při minimalizaci věcí které berete sebou, bývá často vyřazován. Je to škoda, protože lehký pozorovací dalekohled vám nejen obohatí rozhled o podrobnosti …
Situace, která může cestovatele doslova prohnat a které se vždy snažíme vyhnout. Cestovatelský průjem nebo jiné střevní obtíže jsou často spojené s nepříjemnou bolestí břicha. Jak těmto situacím zabránit a co dělat, když už nastanou?
Jak lézt po ferratách bezpečně a bez nehod? Níže najdete postřehy z praxe profesionálního horského vůdce. Vojta Dvořák dal dohromady deset tipů pro bezpečnější a lepší lezení zajištěných cest.