Sněžnice Baston patří do kategorie sněžnic trubkovitých; principielně jde tedy o kovový rám, v tomto případě z poměrně silné trubky z hliníkové slitiny, vyplněný materiálem Nylonem. Rám je oválný s nadzvednutou špičkou, textílie výplně je pěkně napnutá, silná a pevná.
Testování proběhlo na několika místech, jak na polární expedici na Špicberkách, tak i v Alpách. Probíhalo v náročném a členitém terénu, který důkladně prověřil kvality a možnosti použití obou zúčastněných vzorků. Sněžnice Sasquetch patří do kategorie konstrukčně jednoduchých.
Dnes už si lezení bez horolezeckého úvazu nedokážeme ani představit. Ale ještě před čtyřiceti lety se navazovali lezci přímo na lano. Teprve s koncem šedesátých let se začaly rozšiřovat jednoduché úvazky.
Sněžnice model 325 značky TSL patří tradiční promyšleností a technickou vyspělostí do evoluční řady někam mezi sněžnice a skialpy. Sněžnice TSL určené na dlouhé pochody a výstupy se zátěží byly testovány v průběhu polární expedice na Špicberkách.
Firma Warp poskytla své sněžnice Easy Step a Bigfoot na výpravu na Špicberky. Tvar obou je definován kovovou trubkou z lehké slitiny, oboje jsou vyplněny textilií Hypalon a mají shodný typ vázání …
Chůze na sněžnicích je v konkurenci nabídky zimních volnočasových aktivit stále populárnější. Sněžnice s holemi v ruce umožňují volný pohybu po sněhové pokrývce v lese i v hůře přístupných místech, kam se pěší či lyžař jen stěží dostane.
Každý, kdo se zabývá outdoorem, je takřka na každém rohu konfrontován s názvoslovím týkajícím se materiálů a tkanin používaných k výrobě oblečení. Pojďme si ujasnit základní rozdělení a vlastnosti materiálů používaných na svrchní …
Chcete se zúčastnit výcviku pořádaného Himalájským horolezeckým institutem v indickém Darjeeringu? V mezinárodním kolektivu se naučíte používat cepín, mačky, pracovat s lanem, záchranu z crevassy, Tyrolský travers a další užitečné věci.
Při plavání v rozbouřeném živlu může nastat plno více či méně předvídatelných situací. Ty nepředvídatelné omezíme nejlépe tím, budeme-li vědět, kde nás potenciální plavání čeká (tj. prohlížením), dobře organizovanou záchranou (ze břehu i z vody), nácvikem plavání v divoké vodě (získáme lepší představu o tom, co se s námi v případě nehody bude dít) a vhodným vybavením…
Na Slovensku jsou údaje na turistických směrovkách počítané nikoliv v kilometrech jako u nás, ale v hodinách. Pro někoho zpočátku překvapivé, ale když si zvyknete, mají dobrou vypovídací hodnotu. O změně způsobu výpočtu těchto údajů informuje náš spolupracovník Borek Tomis …
Většina vodáků, kteří se alespoň jednou ocitli na proudící vodě, ví, jak se chovat poté, co dobrovolně či nedobrovolně vymění relativní bezpečí svého plavidla za nejisté prostředí pohybujícího se proudu. Octne-li se zkušenější pádlista po vykrysení v proudu, je pro něho přechod do polohy vleže na zádech s nohama po proudu téměř automatickou záležitostí …
Bouldering je jednou z nejrychleji se rozvíjejících forem sportovního lezení. Lze se mu věnovat v přírodě i na umělých terénech, cesty jsou krátké, nevedou vysoko nad zemí a kromě fyzického výkonu musíte také vymyslet, kudy polezete. V krátkém seriálu se můžete seznámit s boulderingem i s vybavením, které je k němu potřeba.
Další článek ze série týkající se bezpečnosti v horách.
V tomto článku uvádíme základní informace o horolezeckých lanech. Článek je součástí připravované série týkající se bezpečnosti v horách.
Dnes si budeme povídat stále ještě o vybavení, a to speciálně o mazání. Pokud v současnosti kupujete nebo jako já obnovujete výbavu, zjistíte, že za vosky a příslušenství okolo mazání lze utratit tolik (i více), jako za zbytek vybavení, lyže, boty, vázání a hole dohromady. Tím více ovšem záleží na jejich správném výběru. A o tom bude tento článek …