Metodika


Kam plují kajaky na divokou vodu
Tip na trip

Kam plují kajaky na divokou vodu

Za posledních několik let prošly plastové lodě převratným vývojem. Obecně lze říci, že podstatných změn se dočkaly snad všechny typy vhodné na divokou vodu. Čas, kdy se jezdilo na jakékoliv divoké vodě na jednom typu lodi, je pryč, ale vývoj jde ještě dál a lodě se víc a víc specializují…

Čelovky ve vývinu
Tip na trip

Čelovky ve vývinu

Žárovkovým čelovkám odzvonilo a z široké nabídky LED čelovek si dnes na trhu vybere opravdu každý, přesně podle svého gusta. Pozornost výrobců se obrací např. na plynule měnitelný zoom nebo výkon a také na co nejvhodnější rozprostření světelné stopy…

GPS navigácia – trendy 2009
Tip na trip

GPS navigácia – trendy 2009

  „Globálny navigačný systém v súčasnosti často patrí medzi základnú výbavu mnohých turistov, bikerov, horolezcov, či nezávislých cestovateľov. Za uplynulé roky sa veľa zmenilo k lepšiemu, GPS navigácia sa stala cenovo prístupnejšia širšiemu okruhu používateľov.“ Článek pro Malého Průvodce 2009 napsal Ľubo Mäkký z Hiking.sk  

Průběžná evoluce batohů
Tip na trip

Průběžná evoluce batohů

Turistické batohy neprošly za poslední roky žádnou revoluční změnou, ale přesto jde technologický i designový pokrok neustále kupředu. Podívejme se, co se za poslední dobu změnilo v oblasti batohů, co ještě před několika lety bylo výjimkou a dnes už považujeme za samozřejmost. A také nahlédněme, kterým směrem bude pokrok mířit dál.

Vybavení na VHT
Ledovec

Vybavení na VHT

Vysokohorský turista překonává při cestě k vrcholu obtížný terén kombinující vysokou nadmořskou výšku doplněnou o nestálé počasí, rozsáhlé ledovce, lezení do obtížnosti 2+ UIAA či lehké lezení v ledu a v mixech. Jaké vybavení VHT vyžaduje, to bylo tématem článku v ročence Malý Průvodce 2009.

Postavte si iglú
Zimní hory

Postavte si iglú

Současné přívaly sněhu nás přiměly oprášit článek Vladimíra Procházky s návodem, jak postavit iglú. Iglú poskytuje domorodým obyvatelům severu dokonalou ochranu v mrazu, větru i ve sněhové bouři. Stačí jen málo a svým potřebám ho mohou přizpůsobit i horolezci, vysokohorští turisté a zimní táborníci. Článek lektoroval polárník Jaroslav Pavlíček.

První pomoc: Výšková nemoc
Zajímavosti

První pomoc: Výšková nemoc

Výšková nemoc je důsledkem nedostatečného přizpůsobení organismu prostředí se sníženým obsahem kyslíku. Může se projevit už od výšky 1500 m n.m., obvyklejší bývá od 2500 m n.m.

Nebezpeční živočichové
Zajímavosti

Nebezpeční živočichové

V našem evropském mírném pásmu a civilizované krajině na nás číhá jen málo nebezpečných živočichů, se kterými jsme navíc od školních let seznámeni (z hadů zmije, na jihu Moravy žijí dva druhy jedovatých pavouků, severněji se můžeme výjimečně setkat s medvědem či vlky, ev. obecně s většími zvířaty chránícími mláďata, a dále pak s živočichy přenášejícími infekční nemoci – vzteklinu, klíšťovou encefalitidu, boreliózu aj.).

Od telemarku přes BC ke skialpu
Tip na trip

Od telemarku přes BC ke skialpu

Blíží se lyžařská sezona a s ní i naše pravidelné články o zkušenostech s lyžováním mimo lyžařskou stopu. O putování od telemarku ke skialpu a zpátky k běžkám se dočtete v čtenářském článku s mnoha postřehy o výhodách a nevýhodách různého vybavení a různých stylů. Autor Zdeněk Formánek prošel a vyzkoušel několik variant lyžování v neupraveném terénu a jeho zkušenosti můžou mnohým ušetřit čas při hledání vlastní cesty.

Geologie a geomorfologie pro horolezce
Zajímavosti

Geologie a geomorfologie pro horolezce

Většinu horolezců pochopitelně zajímají podmínky pro provozování horolezecké činnosti. Ta je prováděna v různých horolezeckých terénech, které se mnohou i velmi lišit. Vynecháme-li terény umělé, pak se ty zbývající, přírodní, vyznačují některými shodnými charakteristikami – obvykle jde o pohyb v terénu o určité pevnosti, sklonu svahu a v neposlední řadě vyznačující se dostatečným převýšením.

Táboření a bivakování v horách: výběr místa na stan a jak řešit nouzový bivak?
Praktické rady

Táboření a bivakování v horách: výběr místa na stan a jak řešit nouzový bivak?

Táboření ve volné přírodě je pro někoho zábava a koníček, pro jiného nutné zlo. Stejně jako mnoho jiných činností má i táboření své zákonitosti. Češi jsou národ trempů a módní vlnu backpakingu předběhli minimálně o osmdesát let. Skoro každý byl s kamarády na vandru nebo alespoň na dětském táboře.

Přetržené lano
Lezení

Přetržené lano

Pozor na umělých stěnách – bezpečnostní komise Českého horolezeckého svazu vydala varování před obroušenými karabinami.

Když volám o pomoc
Zajímavosti

Když volám o pomoc

Pro přivolání pomoci se používá celá řada způsobů, jejichž použití je závislé na situaci. Těžko budeme při nehodě v horách vytvářet tři ohně nebo sloupce dýmu, jak doporučují brožury přežití v polárních podmínkách, nebo vysílat vlajkami námořní signál SOS (nehledě k tomu, že morseovka byla z mezinárodní komunikace již před léty vyřazena). Rád bych však alespoň stručně zopakoval elementární zásady přivolání pomoci na horách, a přidal pár poznámek pro správné oznámení nehody a o spolupráci s profesionálními záchrannými složkami.

Sněžnice Baston Soft
Tip na trip

Sněžnice Baston Soft

Sněžnice Baston patří do kategorie sněžnic trubkovitých; principielně jde tedy o kovový rám, v tomto případě z poměrně silné trubky z hliníkové slitiny, vyplněný materiálem Nylonem. Rám je oválný s nadzvednutou špičkou, textílie výplně je pěkně napnutá, silná a pevná.

Sněžnice Sasquetch V
Tip na trip

Sněžnice Sasquetch V

Testování proběhlo na několika místech, jak na polární expedici na Špicberkách, tak i v Alpách. Probíhalo v náročném a členitém terénu, který důkladně prověřil kvality a možnosti použití obou zúčastněných vzorků. Sněžnice Sasquetch patří do kategorie konstrukčně jednoduchých.