Pokud nejsme jištěni lanem, je brzdění jediný způsob, jak zastavit pád na sněhu. Ale i při jištění lanem se brždění provádí, aby se aspoň zmenšil následný záchytný náraz do lana.
Sníh je značně proměnlivá hmota, a od toho se odvíjí postup po něm. Zcela jinak musíme stoupat v závějích měkkého prašanu, a úplně zcela něco jiného je postup po tvrdém firnu. Podoba sněhu má zásadní vliv na způsob našeho postupu a na výběr použité adekvátní výzbroje.
Tak jako při každé túře v horách, je i na klettersteigu nutné pozorovat a vnímat okolní terén a dění v něm, a tomu přizpůsobit i svůj pohyb.
Nejčastějším jištěním na zajištěných cestách je ocelové lano, které je v intervalech přibližně 3 – 5 m pevně ukotveno ke skále. Kotvení je většinou provedeno tak, že do skály je osazena železná tyč, opatřená na konci okem, jímž ocelové lano prochází.
Lysá hora v Beskydech je nádherným místem pro turisty, ale věděli jste, že tam zemřelo dvakrát více lidí, než na Sněžce?
Čtyřiapadesátiletý muž se ve čtvrtek 7.10. 2011 po poledni těžce zranil při jízdě na motorové koloběžce nedaleko přehrady Lipno.
SLOVENSKÝ RÁJ: V sobotu 29. 10. 2011 v dopoledních hodinách, přijalo OS HZS Slovenský ráj žádost o pomoc pro polského turistu (31), který se zranil nedaleko Letanovského mlýna.
Hlasová komunikace při výstupu Nejběžnější formou komunikace při horolezectví je prosté volání hlasem. Členové lanového družstva se v drtivé většině případů od sebe nevzdálí na větší vzdálenost, než je právě lanová délka (cca 50 m), a tak hlasité zvolání plně postačuje.
ZÁPADNÍ TATRY: Ve středu 3. 8. 2011 ve večerních hodinách, byly záchranáři z oblastního střediska HZS Západní Tatry – Zverovka požádáni o pomoc pro čtyři české turisty, kteří kvůli tmě a vyčerpání nebyli schopni pokračovat v sestupu Spálené doliny.
Poté, co se nedaleko Lipna vyskytl případ napadení losem, objevila se liška se vzteklinou, která trápí zímní návštěvníky.
KRKONOŠE: Ne zcela obvyklý případ uštknutí jedovatým plazem zaznamenali v úterý záchranáři Horské služby u bobové dráhy v Harrachově.
„Brýle? Kontaktní čočky? Operace?“ Přinášíme tipy, jak vyzrát na špatný zrak a vyvarovat se očním problémům i nebezpečným situacím při provozování outdoorových aktivit.
Jak na jízdu v lese? Jak nejlépe překonat vodní toky? A jak umět správně a bezpečně padat? Vybrané kapitoly z knihy „Hory a sníh“ od Honzy Paly.
Ve vysokohorském prostředí jsme vystaveni mnoha nebezpečím. Jedním z nich, bezprostředně ohrožujícím naše oči, je zvýšené množství ultrafialového záření – rostoucí úměrně s nadmořskou výškou.
Většina cestovatelů, turistů, vodáků, prostě lidí na cestách, používá dnes vařiče. Úspory energie jsou obecně žádaná věc, ale při vaření na vařiči se projevují zcela konkrétně na ušetřeném palivu a v opravdu náročných podmínkách nemusíme s méně výkonným vařičem bez úsporných opatření uvařit vůbec.