Hledáte článek o tom, co by bylo nejlepší palivo pro vaše tělo při dlouhých pochodech? Možná vám pomůže můj jídelníček pro měsíční expedici v Tádžikistánu, kdy naším cílem byl Štít Korženěvské (7105 m).
Jestli vás čeká první cesta, která je na více než tři dny a nebudete mít šanci nikde dokoupit potraviny, tak chtě nechtě musíte sáhnout po dehydratované stravě. Předností je jejich malá váha, objem a doba přípravy.
V neděli (8.4) kolem poledne musela Horská záchranná služba v Západních Tatrách, poblíž Žiarské chaty, vyjet na pomoc zraněné české turistce. Stalo se tak potom, co si žena poranila dolní končetinu v oblasti kotníku, při blíže nespecifikované činnosti. Záchranáři ji na místě ošetřili a pomocí sněžného skútru odvezli do údolí Žiarské doliny, kde na ženu čekali příbuzní. Vidíte, že i taková maličkost jako poraněný kotník vás může udělat neschopnými pohybu. Ve spojení se špatným počasím by to mohlo dopadnout i tragicky. Proto je lepší po horách vždy chodit aspoň ve dvou lidech. S využitím hzs.sk
Snad každý zálesák už někdy zkoušel rozdělat oheň bez pomocí sirek či zapalovače. Ne každému se to však podařilo. Jak dosáhnout tzv. přírodní metodou toho malého, oranžového zázraku si můžete přečíst v článku. Možná vám to v kritické situaci značně zpříjemní život.
Podle cnn.com došlo na pákistánské vojenské základně u ledovce Siachen na hranici s Indií ve sporném Kašmíru k tragédii. Na prostor základny spadla velká lavina, pod níž zůstalo více než 100 vojáků. Záchranné práce se připravují, žádní mrtví zatím potvrzeni nebyli, ale vzhledem k tamním podmínkám lze spíše očekávat velmi černé následky. Ledovec Siachen, který leží 5500 – 6500 metrů nad mořem, byl v 80. letech nejvyšším bojištěm světa, tehdy na něm došlo ke střetu mezi pákistánskou a indickou armádou o území Kašmíru. Až do současnosti je z obou stran hranice velká vojenská základna.
Jak jsme Vás již dříve informovali, zimní expedice Gasherbrum I. se změnilo v boj o život, když započalo pátrání po triu horolezců. Naděje však umírá až poslední – tohoto hesla se držel i záchranný tým ze Švýcarska, který se snažil nalézt alespoň nějaké stopy po trojici horolezců, kteří v březnu zmizeli při zimním výstupu na Gasherbrum I (8068 m).
Přečíst si tento článek trvá asi pět minut, bloudění v neznámém terénu se může počítat i v řádu týdnů. Možná už 99 % všeho, co je tady napsáno znáte, ale co když zrovna to 1%, co jste nevěděli, vám zachrání život.
Jak se orientovat v nepřeberné nabídce cestovního pojištění? Jaké pojištění je pro mě to nejvýhodnější? Je potřeba zvolit kombinaci, která bude vyhovovat charakteru konkrétní cesty. Ale podle čeho vybírat? Martin Procházka, pojišťovací specialista pojišťovny UNIQA prozradil, jak takovou kombinaci vybrat.
Podle kalendáře už je jaro, a to znamená jediné, za chvíli je tady léto a s tím i specifické podmínky na horách. Jedním z typicky letních projevů počasí jsou bouřky.
Cestovať s lyžami autom alebo autobusom vie každý. Cestovať s lyžami lietadlom, to už je iná káva. Lyžiari majú pred lietadlom rešpekt. A pritom lietať je také ľahké! Ale nepredbiehajme. Na začiatok prezradím, že sa to dá, ale treba pri tom rozmýšľať.
Chodíte po horách a modlíte se, abyste se nepotkali s lavinou? Možná bude lepší modlící knížky vyměnit aspoň za teoretické znalosti, které najdete v článku.
V sobotu měli slovenští záchranáři plné ruce a nohy práce. Důvodem byly tři úrazy, které se staly v téměř stejný čas. Posuďte sami, jestli by se jim nehodil přístroj na rozkrájení. 14:18 (Zlomisková dolina) – Český skialpinista si při sjezdu z vrcholu Vysoká (2547 m) poranil ruku. 14:22 (Mlynická dolina) – Slovenská skialpinistka hlásí úraz nohy při sjíždění Štrbského štítu (2381 m). 15:04 (Velká Svišťovka) – Slovenský turista si při pádu vážně poranil hlavu. Naštěstí byly dobré letové podmínky a tak jim v jejich snažení pomohl vrtulník. Všechny raněné se podařilo bezpečně dopravit do bezpečí. S využitím hzs.sk
„KPZka“ nebo-li krabička poslední záchrany, může v některých situacích vaše šance na přežití hodně zvýšit. Pojďme se podívat, jak by taková KPZka měla vypadat.
Bohužel smůla a neštěstí se nevyhýbá nikomu, a tak se tento týden stalo to, co se stát němělo. V polovině týdne zahynul v lavině zakladatel serveru TetonAT.com Live To Ski Steve Romeo se svým kolegou Chrisem Onuferem.
Pro všechny, kdo se chystají do slovenských hor v době nebezpečí lavin, byl letos spuštěn unikátní přehled lavinových drah Slovenska zobrazovaných v mapové službě turistickamapa.sk. Projekt byl připraven ve spolupráci outdoorového magazínu Hiking.sk a Horské záchranné služby.