Horský vůdce Vojta Dvořák připravil metodické střípky pro vysokohorskou turistiku a zejména pohyb na ledovci. Dozvíš se, jak se správně navázat a nespadnout do trhliny a co dělat, když do trhliny spadneš.
Pro mnohé se to zdá být práce snů. Trávit celé dny na horách – to obnáší povolání horských průvodců a vůdců. Spojuje je láska k horám, ale i velká odpovědnost. Svou kvalifikací má ale každý z nich jiné pole působnosti. Jaké jsou rozdíly mezi horskými průvodci a vůdci, na to jsme se zeptali průvodce Michala Lolloka a vůdců Vojty Dvořáka a Karla Kříže.
V době navigací, chytrých telefonů a všudypřítomného internetu má klasická mapa a buzola při výpravách hor pořád svoje místo v batohu. Mapa a buzola nejsou na elektřinu. Fungují za každého počasí a jsou takřka nerozbitné. Přesto vyžadují víc než vyťukat do klávesnice svou polohu nebo cílovou destinaci. Při práci s mapou je dobré znát několik základních pravidel a ty si prakticky osvojit. Ukažme si některé z nich.
Lékárnička: Pro mnohé jen položka na seznamu povinného vybavení na akci. Pro jiné pečlivě sestavené pouzdro s mnoha vychytávkami. Následující řádky napoví, jak si lékárničku sestavit a být připraven na jednodenní výlet, týden v horách anebo expedici.
Zkuste si odpovědět, jaká je nejčastější příčina úmrtí na horách, aniž byste začali číst dál… co myslíte? Statistika nehod v alpském prostoru je jedinečná díky vyšetřování rakouské alpské policie a analýzám Kuratoria pro alpskou bezpečnost. Pojďme se na ni podívat z pohledu turistiky v horách.
Kromě koukání na lezecká videa a studování průvodců můžete využít čas i ke kontrole lezeckého vybavení. Většina lezeckého matroše celou zimu zahálela a tak, jak jsme ho na podzim upustili, někde leží. Proto je nejvyšší čas ho všechen zkontrolovat. Nejedná se o žádné nařízení a nemusí to být vůbec opruz. Momentálně můžeme využít volný čas a kromě toho, že se „pomazlíme“ s matrošem, ho rovnou i zkontrolujeme a případně vyřadíme. Stejně jako jsem to udělal i já. Na co si dát pozor a na co se zaměřit? Podělím se s vámi o moje zkušenosti a postřehy z kontroly lezeckého matroše a vybavení na lezení zajištěných cest.
Co dělat, když běžná turistika zevšední, ale na velké alpské túry jsou vaše děti ještě malé? Ideálním řešením pro celou rodinu mohou být ferraty. Při tomto zábavném a vzrušujícím dobrodružství si přijde na své celá rodina. Aby byl ovšem společný výlet na zajištěných cestách úspěšný, je třeba dodržet několik zásad.
Lezení za výhledy nebo sportovními výkony s sebou nese určitá rizika. Lezec se chystá cvaknout další presku, jistič si povídá pod skálou. Lezci uklouzne noha a neudrží se. Padá! Než se stačíte vzpamatovat, leží lezec na zemi! Co teď?
Od 1. 9. 2019 se zaplacením příspěvku na rok 2020 automaticky stáváte členy Alpenvereinu i pro konec roku 2019. Prodlužuje se tím tedy doba využití veškerých výhod, které toto členství zahrnuje (unikátní pojištění, slevy na chatách, vybraných lanovkách, některých železničních drahách atd.).
Oděrky, škrábance, odřeniny, drobné tržné rány… nejčastější úrazy, se kterými se potkáme v outdoorovém prostředí. V městském prostředí bychom se těmito úrazy téměř nezabývali, ale v přírodě je třeba jim věnovat pozornost. Komlikace hojení ran mohou znamenat značné komplikace také pro celou akci.
V outdooru používáme různé boty, od lezeček, přes trailovky, pohory až po skialpové lyžáky. Taky tady je barefoot obuv, o které se v outdooru moc nemluví. Navštívil jsem fyzioterapeuta Mgr. Tomáše Zemánka ve Fyzio Beskyd, abychom se o benefitech bosého chození pobavili.
V dnešní době se zrychluje vše, i způsob pohybu v horách. Důvod může být buď sportovní, v podobě překonávání tzv. FKT (Fastest Known Time), tedy nejrychlejšího přechodu/přeběhu dané trasy, nebo zvýšení efektivity pohybu v horách, a tím i zvýšení bezpečnosti. Ať je vaše motivace ke zrychlenému pohybu v přírodě jakákoliv, může se vám hodit následujících pět tipů.
Jak funguje GPS? Základní funkce GPS: trasový bod a trasa. Jak přenést do mapy geografické souřadnice a souřadnice UTM UPS? Podle čeho GPS vybírat? A je třeba mít GPS nebo stačí chytrý telefon? Odpovědi najdete v následujícím článku!
Zranění v divočině představuje vždy problém. Jak se k nám dostane pomoc? Dostaneme se my k pomoci? Jak dlouho bude záchranná akce trvat? Občas se dostaneme do situace, kdy je třeba vyrazit pomoci naproti či dopravit zraněného na místo přistání vrtulníku. Jaké jsou možnosti transportu a jaký materiál bude potřeba?
Proč vás neošetří všude po Evropě s průkazem pojištění zdarma? Jak se pojistit na feraty a další outdoorové sporty? Co všechno má být v lékárničce pro případ nouze? Vše jasně a stručně najdete zde.