Pokud se nechcete spoléhat na ne vždy přesný lišejník či letokruhy, tak si osvojte orientační metodu pomocí ručičkových hodinek a slunce. Je 100 % přesná a dost jednoduchá.
Ve 120 městech České republiky probíhá Filmový festival zimních sportů, přijďte se i vy podívat na ty nejlepší zimní filmy uplynulé sezóny! Promítáme určitě i právě u vás!
Pro toho, kdo opravdu žije horami, nemůžou zimní podmínky znamenat žádnou změnu v pravidelnosti jeho horských výprav. Pro některé je to spíše naopak a zimní podmínky v horách přímo milují. Ale čas od času se počasí po… a je třeba znát, co v takovém případě hrozí (ze zdravotního hlediska) a jak jednat.
Pokrok v oblasti telekomunikace je poslední dobou značný a z hlediska bezpečnosti je zejména využití v nouzové situaci velmi důležité. Pravdou ale zůstává, že především z ekonomických důvodů některé aplikace stále ještě čekají na dořešení s licencemi a s identifikací v globálním prostoru. Pryč je ale naštěstí doba, kdy se o výpravách do odlehlých oblastí nevědělo celé měsíce či roky.
Dušan „Stoupa“ Janák patří k dlouholetým členům horolezeckého reprezentačního družstva České republiky. Řada jeho výstupů byla oceněna prestižní cenou „Výstup roku“, kterou každoročně vyhlašuje Český horolezecký svaz v nesoutěžních horolezeckých disciplínách. Jeho prostorem pro seberealizaci nejsou umělé stěny nebo soutěže. Daleko víc tíhne k lezení v přírodě.
Přijďte na závody pro veřejnost na stěnu v pražské Ruzyni!
Pokud nebudete v ohrožení života, tak si při příštím rozdělávání ohně trochu „pohrejte“ a zkuste ho rozhořet za pomoci ne až tak obvyklých podpalovačů.
Napadl první sníh a tak jsem si řekl, že je potřeba si osvojit také zimní „survivalové“ dovednosti. Nechal jsem se inspirovat biblí pro přežití, což nemůže být nic jiného, než kniha Johna Wisemana „SAS příručka jak přežít“.
Byl čtvrtek dopoledne a já jsem přemýšlel, čím sebe i vás trochu vzdělat v oblasti přežití v přírodě. Nakonec jsem vybral video českého Raye Mearse , které se zabývá tím, co nám příroda nabídne k snědku.
Téměř přesně před rokem vyšel na Světě outdooru článek o aktuálních možnostech táboření a přenocování, kde jsme mezi jiným psali také o nouzových nocovištích na Šumavě. Vracíme se k tomuto tématu čtenářským článkem o přechodu části Šumavy, který obsahuje zkušenosti se třemi z celkem sedmi fungujících nocovišť.
Asi každému už se stalo, že převrhl ešus plný vody nebo jídla. A pokud ne, tak nevěřím, že nikdo z vás nezažil ty dvě vteřiny nervozity, když o hrnec či ešus zavadil a modlil se, aby to kymácení už skončilo. Dá se tomu předejít?
Nedávno jsme zde informovali o lavině, která zabíjela na Manaslu. Zajímá vás, jak taková záchranná akce vypadala? Nebo kolik se na ní podílelo lidí? To a ještě mnohem více, třeba nádhernou himálajskou scenérii, můžete vidět na přiloženém videu.
Rozšířené zornice, zrychlený puls a zvýšený krevní tlak. Stres. Je na čase utéct a nebo naopak zaútočit? O tom všem rozhoduje hladina adrenalinu ve vašem těle. Co o něm víme?
Na konci září se v horské vesnici Lukla odehrálo letecké neštěstí, a to v podobě letištní havárie malého motorového letadla, při kterém zahynulo 19 osob.
Před nedávnem jsem napsal článek s názvem „10 zbytečností, které si beru na hory“. Článek měl poměrně slušný ohlas v diskuzi. Když vás téma tak zaujalo, napadlo mě se na to podívat z jiného úhlu, tak trochu kriticky.