Při plavání v rozbouřeném živlu může nastat plno více či méně předvídatelných situací. Ty nepředvídatelné omezíme nejlépe tím, budeme-li vědět, kde nás potenciální plavání čeká (tj. prohlížením), dobře organizovanou záchranou (ze břehu i z vody), nácvikem plavání v divoké vodě (získáme lepší představu o tom, co se s námi v případě nehody bude dít) a vhodným vybavením…
Na Slovensku jsou údaje na turistických směrovkách počítané nikoliv v kilometrech jako u nás, ale v hodinách. Pro někoho zpočátku překvapivé, ale když si zvyknete, mají dobrou vypovídací hodnotu. O změně způsobu výpočtu těchto údajů informuje náš spolupracovník Borek Tomis …
Náš slovenský kolega Vám v tomto článku nabízí něco ze svých bohatých a osobních zkušeností s medvědy hnědými. Případy napadení medvědem jsou velmi často silně medializovány. Dozvíte se o prevenci, správném chování při bližším kontaktu a obvyklých reakcích medvědů. Článek uveřejňujeme v původním, tedy slovenském znění.
Tak nejlepší cepín je ten, který máte v krizové situaci u sebe. Jinak z praxe horského vůdce vím, že i mezi turistickými cepíny jsou rozdíly, které dělají z těch špatných motyčky na okopávání zahrádky a z těch dobrých nástroje pro lezení v horách. Co tedy požadovat od dobrého turistického cepínu?