Kyblík je asi nejrozšířenější jistítko do skal i na stěnu. Relativně blbuvzdorné a jednoduché na ovládání – přesto potřebuje patřičný cvik a výcvik. Při slanění kyblík třídí prameny lana a v „reverso/guide“ módu umožňuje jištění jednoho či dvou druholezců. Znalci však umí z kyblíku vytěžit ještě více. Vybrali jsme několik nejrozšířenějších kyblíku mezi lezci. Porovnali je, přidali jsme k nim naše komentáře a vybrali našeho favorita.
Chceš si vyzkoušet vícedélkové lezení? Tipy, na co dát pozor při výběru vícedélky, a pár rad do začátku sepsal horský průvodce Kuba Cejpek.
Obliba lezeckého sportu stále stoupá a zvyšuje se množství lezců, kteří přicházejí z vnitřních lezeckých hal do přírody. Krásy venkovního lezení s sebou ale přináší spoustu dosud nepoznaných úskalí. Kudy že ta cesta vede, když tu nejsou ty barevné chyty? Jaký materiál si mám vzít s sebou? Lezecké nákresy/topa nám lezení mohou velmi ulehčit (nebo naopak velmi ztížit). Jak tedy nákresy vznikají a jak v nich číst?
Pískovec jsou naše malé hory a nejeden český alpinista či Himálajista vyrostl do „výšky“ na těchto skalách. Proto si promrskáme pár pravidel tak, abychom pískovcovým skalám neubližovali anebo abychom nedostali od místních do řepy. Pár rad na začátek a pak nějaká „metodýka“, která by vám mohla bodnout!
Když poprvé vyrazíte z umělé stěny do přírody na opravdové skály, asi vás nejdříve překvapí absence barevných chytů. V přírodě po barvách lézt nebudete, orientovat se začnete kromě očí i citem a hmatem. Dále počítejte s tím, že na skalách je jenom málo věcí podle normy. Postupové jištění může být rozmístěno nepravidelně. Nebo vůbec. Slaňáky mohou být za hranou a budete se asi muset naučit i slaňovat. Na co se tedy připravit a na co se těšit?
Přinášíme základní přehled druhů horolezeckých lan, šňůr, smyček, jejich použití, a při lezení využívaných uzlů.
Kromě koukání na lezecká videa a studování průvodců můžete využít čas i ke kontrole lezeckého vybavení. Většina lezeckého matroše celou zimu zahálela a tak, jak jsme ho na podzim upustili, někde leží. Proto je nejvyšší čas ho všechen zkontrolovat. Nejedná se o žádné nařízení a nemusí to být vůbec opruz. Momentálně můžeme využít volný čas a kromě toho, že se „pomazlíme“ s matrošem, ho rovnou i zkontrolujeme a případně vyřadíme. Stejně jako jsem to udělal i já. Na co si dát pozor a na co se zaměřit? Podělím se s vámi o moje zkušenosti a postřehy z kontroly lezeckého matroše a vybavení na lezení zajištěných cest.
Metodiky byla napsána už hora, která kdyby vrhnula stín, přikryla by celý Prachov a dalo by se tak v klidu lézt i v parném létě. Jak to dělat správně, se dozvíte ve všech z nich. Když někdo napíše novou metodickou bibli, většinou 99 % věcí už je známo a jenom zbytek jsou novoty. Což však zůstává, jsou stále stejné chyby. Rozhodli jsme se vám ukázat ty nejčastější – nyní jako pokračování Metodiky I.
Metodiky byla napsána už hora, která kdyby vrhnula stín, přikryla by celý Prachov a dalo by se tak v klidu lézt i v parném létě. Jak to dělat správně, se dozvíte ve všech z nich. Když někdo napíše novou metodickou bibli, většinou 99 % věcí už je známo a jenom zbytek jsou novoty. Což však zůstává, jsou stále stejné chyby. Rozhodli jsme se vám ukázat ty nejčastější.
Kdysi jsem se jednoho výrazně staršího kamaráda zeptal, jak trénuje. Podotýkám, že se tak stalo poté, co mi opět zcela bez problémů v šestitisícové výšce utekl a přes mou tehdejší „nabušenost“ jsem si oproti němu ani neškrtnul. Co mi na to řekl?
Vytvořili jsme pro vás redakční „check list“ pro lezce třech úrovní. Seznam je samozřejmě subjektivní a každý lezec má svoje osvědčené vybavení, bez kterého do skal nevyrazí. Berte ho tedy jako doporučení nebo inspiraci k pořízení dalšího lezeckého „cajku“.
Když se sněhové vločky budou pomalu snášet k zemi, začíná ten správný čas přemýšlet o rampouchu, o ledových stěnách a zamrzlých ledopádech. O tom, jak je zdolat ať už s lanem shora nebo zespodu. Ať už těžkou nebezpečnou cestou někde „za sedmero horami“ nebo lehčí na cvičné ledové stěně kousek od vašeho baráku. Zkrátka jen zažít ten pocit ledového království, kde se každý stává sněžným tygrem.
Lucka Hrozová patří k nejlepším ledolezkyním planety. Právě v těchto dnech, kdy teploty klesají hluboko pod bod mrazu, je pro tento sport ideální doba. Přesvědčí vás Lucka k tomu, abyste ledolezení vyzkoušeli?
Lodní uzel je všestranný pomocník. Kromě jištění ho můžete využít také pro slanění. Tato metoda slanění je velmi jednoduchá a přehledná. Jak na to?
Slaňování je pro některé strašák a necítí se při něm ve své kůži, jiní ho naopak milují, a pokud se budeme bavit o horách či více délkách, tak ho berou jako vysvobození z dlouhého a nezáživného sestupu. I zde však platí, že bezpečnost musí být na prvním místě a při slanění jí docílíte zapojením blokovacího uzlu – Prusíkův uzel.