Doporučujeme:
– Horolezecká legenda Reinhold Messner
– O životě Josky Rakoncaje
Nejhledanější vrcholy:
– Mont Blanc
– Triglav
– Grossglockner
Rady k bezpečnosti v sekci Metodika
A spousta další inspirace v článcích níže!
Horolezci Honzovi Trávníčkovi se v září podařilo vstoupit na svou pátou osmitisícovku. Expedice na šestou nejvyšší horu světa Cho Oyu (8201 m) byla ovšem poněkud netradiční. Jaké bylo provázet ve vysokých horách nevidomého horolezce a jaké vybavení na hory vozí?
Švédsko-slovinskému týmu se podařilo uskutečnit prvovýstup na pyramidu Jang Tsang Go, která dosahuje výšky 6300 metrů. Přitom se zdálo, že si budou muset sbalit saky paky a utíkat před počasím.
Nohy těžknou, hlava bolí, sotva vám dech stačí. Chodit ve vysokých nadmořských výškách je nejen nepříjemné, ale může být i životu nebezpečné. Pokud nemáte na dovolené dostatek času, můžete začít s aklimatizací i doma.
Petr Juračka je na první pohled nenápadný hydrobiolog, který se zajímá o fotografii, cestování a také o letecké záběry pomocí dronů. Pokud si ale vygooglíte jeho jméno, zjistíte, že není až zas tak obyčejný! Petr miluje hory a díky jeho citu pro detail i celek, filmařskému umu a odvaze najdete řadu nádherných fotografií a také mnoho perfektně zpracovaných krátkých filmů, tvořených úžasnými leteckými záběry. Nebyla tedy jiná možnost, než Petra Juračku vyzpovídat.
Za největší úspěch expedice nepovažuji to, že se tři její členové dostali na vrchol Tyrkysové Bohyně. Dle mého názoru jde především o ukázku toho, že pokud táhnete za jeden provaz, lze dosáhnout nečekaného výsledku. Tím je pro mne dosažení osobního výškového rekordu nevidomého Honzy Říhy.
Dvojice Jeremy Collins (animace) a Timmy O’Neill1 (komentář) zpracovali povedené video, které v sedmi minutách vtipně a hodně odlehčeně popisuje významné události v bigwallovém lezení. To odlehčení vám asi dojde hned na začátku, kdy je zmíněno také Mojžíšovo „free solo“ při výstupu severní stěnou Sinaje a následný „bró ťukes“ s bohem.
Útok, vyhlášený na rekordní zkompletování Sněžného leoparda polským skialpinistou a horolezcem Andrzejem Bargielem, dopadl úspěšně, když na pět nejvyšších hor bývalého Sovětského svazu dokázal vystoupit za neuvěřitelných 29 dní a 17 hodin. Co o expedici v rámci tiskové konference dále prozradil?
Možná. Jeden ze současných nejlepších boulderistů, Fin Nalle Hukkataivala, dokončil svůj projekt, který hodnotí za V17 neboli 9A. Sám však přiznává, že až další přelezy potvrdí navrženou klasu.
Rok se s rokem sešel a my tu máme opět hlasování o nej outdoorový produkt českých firem. Letos bylo oceněno 16 produktů a na Vás teď je, abyste vybrali ten nejlepší z nich!
Martina Stráníka v přírodě potkáte nejčastěji s bouldermatkou na zádech. Boulderingu neboli lezení po kamenech se věnuje na maximum. Co ho na bouderingu tak uchvátilo, že si tento silák pověsil lano na hřebík a sedák uklidil do kouta?
Kanadský horolezec Marc-André Leclerc má na svědomí druhý zimní přelez Torre Egger (2685 m) a první sólo. Jeho osamocená pouť k vrcholu mu zabrala 21 hodin včetně sestupu. Marc-André tak dokončil svůj projekt, v rámci kterého „vysóloval“ tři nejvyšší vrcholy horského celku Cerro Torre v Patagonii.
foto: The Elements Mára Holeček spolu s Ondrou Mandulou jsou zpět v civilaci. Jsou v pořádku, ale jejich cíle se bohužel nepodařilo dosáhnout. Mára shodil 10 kg a přivezl si i nějakou tu omrzlinu. Mára své bezprostřední pocity popsal vlastními slovy na svém blogu…
Upsat se horám, to je přání mnoha lidí, kteří se tam narodili, nebo je vysoké kopce něčím očarovaly. Není to tak jednoduché. Mít hory jako svého koníčka a současně jediný zdroj obživy by si přál i Lukáš Krejčí – horolezec, skialpinista, lyžař, učitel lyžování, horský průvodce. Jenomže zatím ho hory neuživí. Možná až se stane horským vůdcem…
Právě v těchto hodinách probíhá již čtvrtý pokus o vylezení pákistánského velikána Gasherbrum I. jihozápadní stěnou. Po třech neúspěších to nyní vypadá, že se Márovi Holečkovi a jeho parťákovi Ondrovi Mandulovi výstup podaří. Držme klukům palce a pojďme si shrnout všechny předešlé výstupy.
Aspoň takto na Poláka Jozefa Nyku působí chystaná nejmenovaná kniha francouzského autora. Co dál z knihy v kapitolách o polském horolezectví vyplývá? A je možné, že si za tento pokřivený názor „ze západu“ Poláci mohou taky trochu sami?