Doporučujeme:
– Horolezecká legenda Reinhold Messner
– O životě Josky Rakoncaje
Nejhledanější vrcholy:
– Mont Blanc
– Triglav
– Grossglockner
Rady k bezpečnosti v sekci Metodika
A spousta další inspirace v článcích níže!
Polsko-kanadská expedice ve složení Don Bowie, Artur Hajzer a Robert Szymczak se snaží o zimní prvovýstup na Broadpeak. Don Bowie poslal z výstupu daší video, tentokrát jedno vtipné ze života v základním táboře.
Italsko-kazašský pár Moro – Urubko včera ve 14:00 vystoupil na vrchol páté nejvyšší hory světa – Makalu (8462 m). Jde o první zimní výstup na tuto horu, která byla poslední v nepálském Himálaji, kam dosud zatím v zimních podmínkách nikdo nevylezl.
Milan Wlasák, Honza Krabec a Pavel Krupička se perou se zimou, hlubokým sněhem a dalšími nástrahami, které jim nachystala osmá nejvyšší hora světa.
Jan Krabec, Milan Wlasák a Pavel Krupička netráví vánoční svátky doma, ale ve stěně osmé nejvyšší hory světa – Manaslu (8163 m).
5. 12. 2008 odletělo trio českých horolezců Jan Krabec, Milan Wlasák a Pavel Krupička do Nepálu, aby se jako první Češi pokusili o zimní výstup na osmitisícovku. Cílem Hannah Mountain of the Spirit Expedition je výstup na vrchol osmé nejvyšší hory na světě – Manaslu 8163 m.
Honza Krabec, Milan Wlasák a Pavel Krupička jsou v Nepálu a pokouší se o první český zimní výstup na osmitisícovku, konkrétně na 8163 metrů vysokou Manaslu.
Číňané výrazně rozšířili policejní stanici umístěnou na cestě do základního tábora pod nejvyšší horou světa.
Španělští horolezci Carlos Buhler a Joan Solé Rovirosa vylezli novou cestu ve východní stěně Cerro Castillo (2675 m) v chilské Patagonii.
V těchto dnech odpočívají v základním táboře pod Annapurnou (8091 m) čeští horolezci Petr Mašek a Martin Minařík a jejich slovenský kolega Dodo Kopold. Sestoupili totiž po neúspěšném pokusu o výstup na vrchol cestou Patricka Gabarroua v severozápadní stěně.
Italský horolezec Simone Moro se chystal vepsat své jméno k nejvyšší zatím nevylezené hoře světa – Batura 2 (7729 m). Jenže, zatímco podnikal aklimatizační výstupy v okolí, ho předběhla expedice Soulské univerzity.
Expedice Himalayan Trilogy Reactivation v základním složení Peter Hámor a Piotr Morawski nedávno přešla traverz Gasherbrumu I alpským stylem. Ale nejen to letos v Asii zvládli…
Podle velké části horolezeckých medií citujících čínské funkcionáře je možné, že čínská strana Everestu bude uzavřena i příští jaro. Ne však kvůli olympijské pochodni jako letos, ale kvůli úklidu.
Na Everestu na hranici tzv. zóny smrti funguje už měsíc nejvýše položená automatická meteorologická stanice světa – pomáhá vědě i chrání horolezce.
Letošní jaro v Nepálu bylo až na výjimky k horolezcům příznivé, přes 400 horolezců vylezlo na některý z osmitisícových vrcholů, pouze sedm jich za své pokusy zaplatilo životem. V současnosti se ale už horolezecké centrum světa soustředí do Pákistánu.
Severní stěna Nanga Parbat, autor: Daniel Martin Základní údaje Je devátá nejvyšší hora na světě a druhá nejvyšší hora Pákistánu. Nachází se v západních Himalájích a celou svoji plochou leží v Pákistánu. Název pochází z hindštiny a dá se přeložit jako „nahá hora“. Výška hory je 8 126 metrů, ale to není to nejdůležitější, speciálně ne u této hory. Tím nejpodstatnějším jsou její tři příkré stěny (severní – Rakhiot, západní – Diamir a jižní – Rupal). Jižní stěna měří neuvěřitelných 4,6 kilometrů. Prvovýstup se podařil rakousko-německé expedici 3. července 1953. Jediným, kdo na vrchol vystoupil (sólo výstupem, trvajícím 41 hodin), byl Rakušan Hermann Buhl. Tohoto heroického výkonu navíc dosáhl bez pomoci umělého kyslíku. Výkon byl mnohými označován jako riskantní.