Doporučujeme:
– Horolezecká legenda Reinhold Messner
– O životě Josky Rakoncaje
Nejhledanější vrcholy:
– Mont Blanc
– Triglav
– Grossglockner
Rady k bezpečnosti v sekci Metodika
A spousta další inspirace v článcích níže!
Italské Dolomity jsou rájem pro všechny milovníky hor. Ideální jsou tu terény na nejen turistiku, ale i via ferraty nebo vícedélkové lezení. Právě feraty a vícedélky si měli možnost vyzkoušet účastníci Salewa Alpine Academy. Jaké byli jejich dojmy?
Legendární český horolezec Josef Rakoncaj sobě i milovníkům horolezectví nadělil ke svým 70. narozeninám velkoryse zpracovanou publikaci o svých výstupech. Za podpory zručného editora Miloně Jasanského vzpomíná a bilancuje, s odstupem let a nadhledem. Jak se kniha líbila u nás v redakci?
Půl století nás dělí od tragédie, při kterém 31. května 1970 v Peru zahynuli všichni členové československé horolezecké expedice Peru 70. Kniha zobrazuje pozadí vzniku expedice a její průběh, především pak životní peripetie manželek horolezců a dění pod Huascaránem očima katastrofou postižených obyvatel.
Na přelomu roku 2020 a 2021 se základní tábor pod K2 začal plnit horolezci, kteří se pokoušejí o její vylezení v zimních podmínkách. Bude nakonec i tato osmitisícovka zlezena, jakým stylem a nepřipomíná ruch pod K2 dění na Everestu v tragickém roce 1996?
Setkání dvou generací horolezců, které od sebe dělí půl století a spojuje odvěká touha člověka objevovat nové cesty a překonávat limity. Kniha Libora Duška vypráví příběh československé expedice, kterou před půl stoletím zasáhla katastrofální lavina pod Huascaránem, i příběhy několika současných expedic do Bílých Kordiller.
Je mu 42 let, má upřímný pohled, široký úsměv a na svém kontě přes 50 výstupů na vrchol Eigeru. I přes všechny své lezecké úspěchy v podobě prvovýstupů a prvních volných přelezů obtížných cest v severní stěně švýcarského zlobra z něj vyzařuje skromnost a pokora. Možná i právě proto je jedním z hostů připravovaného Mezinárodního festivalu alpinismu v Praze. Jaký je jeho pohled na přejišťování cest v horách a co je v životě horolezce nejdůležitější?
Karákókamská sedmitisícovka Muchu Chhish (7453 m) obhájila svůj věneček a českou expedici na vrchol nepustila. Trojice Pavel Kořínek, Pavel Bém a Jiří Janák se na přelomu srpna a září pokusila o prvovýstup na nejvyšší dosud nezlezený vrchol světa v severním Pákistánu. Při výstupu alpským stylem jižní stěnou masivu Batura Muztagh dosáhli horolezci třetího výškového tábora ve výšce 6400 m pod hlavním hřebenem hory. Jak hodnotí expedici vedoucí výpravy Pavel Kořínek?
Česká horolezecká výprava ve složení Pavel Kořínek, Jiří Janák a Pavel Bém se vypravila do severního Pákistánu s cílem podniknout prvovýstup na nejvyšší dosud nezdolaný (srpen 2020) vrchol světa Muchu Chhish (7453 m) v Karákóramu. Plánovaný výstup alpským stylem představuje v současném světě himálajského lezení unikátní výzvu, kterou se zatajeným dechem sleduje celý horolezecký svět.
Devatenáctiletá německá lezkyně Martina Demmel se až do svých patnácti věnovala závodně lyžování, ale pak objevila lezení a s ním i velkou vášeň a nemalý talent. Během uplynulých čtyř let vypilovala svůj lezecký um natolik, že se jí nedávno podařilo přelézt cestu Joe Cita za 9a ve španělské Olianě, a to navíc v pouhých pěti pokusech. Během uplynulého roku strávila neskutečných 218 dní na lezeckých výjezdech a přelezla více než 200 osmiček ve francouzské klasifikaci, z toho dokonce 30 na onsight.
Přednášky českého horolezce Honzy Trávy Trávníčka o jeho expedicích na řadu osmitisícovek si můžete poslechnout online!
Zkuste si odpovědět, jaká je nejčastější příčina úmrtí na horách, aniž byste začali číst dál… co myslíte? Statistika nehod v alpském prostoru je jedinečná díky vyšetřování rakouské alpské policie a analýzám Kuratoria pro alpskou bezpečnost. Pojďme se na ni podívat z pohledu turistiky v horách.
Máte už za sebou první ledolezecké krůčky, které jste udělali například na ledové stěně ve Víru, anebo kdekoliv jinde? Pokud máte chuť se po krůčcích posouvat dál, je pro vás Chata pri Zelenom plese, které horolezci neřeknou jinak než Brnčálka, a nedaleké ledy pod Svišťovkou ve Vysokých Tatrách ideálním místem. Když si vás tam vezme pod křídla někdo zkušenější, můžete za jeden víkend udělat v ledolezení velký posun.
Zapomeňte na všem dobře známou lezeckou oblast El Chorro! Slunná Andalusie schovává řadu dalších míst, kam stojí za to vyrazit se sedákem a lezečkami. Navíc se tady, na samém jihu Španělska, dá lézt i v zimě!
Pro milovníky skalního lezení je zima dlouhá a krutá. Proto se snažím každou zimu vycestovat do světa a čekání na první jarní lezení si tím zkrátit. Nejvíce jsem vždy jezdila lézt přes zimu do Španělska, kam v té době vyráží většina lezců. Je to záruka dobré kvality, ale ne úplně tak ideálního počasí. Pokud nechcete riskovat zimu, mlhu a déšť, tak doporučuji vydat se do jihovýchodní Asie, kde vám zima rozhodně nebude.
Někdy se to tak sejde: kluci nemůžou, nechtějí nebo nejsou. Potom vyráží do hor holky s holkama. V čem je to výjimečné, zajímavé a zarážející? Vůbec v ničem. Hory jsou stejně krásné a na chlup stejně vysoké, jako když jsou v partě kluci. Nohy v kopcích bolí zrovna tak a považte, večer, až zapadne sluníčko, tak je tma. Když si vyberete správné parťačky, je to výprava, na kterou potom budete rády vzpomínat. A to se nám podařilo.