Doporučujeme:
– Horolezecká legenda Reinhold Messner
– O životě Josky Rakoncaje
Nejhledanější vrcholy:
– Mont Blanc
– Triglav
– Grossglockner
Rady k bezpečnosti v sekci Metodika
A spousta další inspirace v článcích níže!
Na extrémní horolezecké výkony předního českého a světového horolezce Marka Holečka na plátnech kin se můžeme těšit od 19. května. Snímek Mára jde do nebe ukazuje nejen cestu do oblak, ale podívá se i hluboko do duše horolezce.
Když poprvé vyrazíte z umělé stěny do přírody na opravdové skály, asi vás nejdříve překvapí absence barevných chytů. V přírodě po barvách lézt nebudete, orientovat se začnete kromě očí i citem a hmatem. Dále počítejte s tím, že na skalách je jenom málo věcí podle normy. Postupové jištění může být rozmístěno nepravidelně. Nebo vůbec. Slaňáky mohou být za hranou a budete se asi muset naučit i slaňovat. Na co se tedy připravit a na co se těšit?
Josef Rakoncaj, jeden z nejvýznamnějších a nejúspěšnějších českých horolezců, oslavil v dubnu 2021 sedmdesátiny. „Myslím si, že se mi život podařil,“ nechává se slyšet průkopník těžkých prvovýstupů v Himálaji i dalších pohořích. Absolvoval více než 30 expedic, při nichž vystoupil na řadu vrcholů ve velehorách téměř všech světových kontinentů, stanul na vrcholech osmi osmitisícovek, na obávané K2 jako první člověk na světě dokonce dvakrát. Pojďme společně s ním oslavit jeho úspěchy!
Mont Blanc (4 808 m n. m.), nejvyšší hora Evropy, je každým rokem v hledáčku lidí všech možných národností. Patří do pomyslného seskupení nejvyšších hor, o které je zájem a „musí se na ně vystoupit“. Podobně je na tom Gerlachovský štít, Grossglockner, Everest a další žádané. Mont Blanc zdolávají zástupy horolezců, vysokohorských turistů, běžců a dalších. Je to jedna z nejfrekventovanějších hor naší planety. Výjimky ale potvrzují pravidlo…
Slovenský horolezec a držitel Koruny Himálaje a Koruny světa míří opět na osmitisícovou metu. Na jaře 2022 se pokusí o výstup na třetí nevyšší vrchol světa – nepálskou Kančendžengu. Na podrobnosti jsme se zeptali v rozhovoru.
Lucii Výbornou, známou novinářku a rozhlasovou a televizní moderátorku, asi netřeba dlouze představovat. Za svou mnohaletou kariéru má na kontě nespočet reportáží a rozhovorů se zajímavými osobnostmi a je autorkou tří knih. Zároveň se však netají svou láskou k horám a lezení. V tomto rozhovoru si proto budeme s Luckou povídat nejen o horách, ale také o její knize Mezi světy, celkovém pohledu na život, a také o přátelstvích, jaká vznikají jen v extrémních podmínkách.
V redakci jsme dali hlavy dohromady a připravili seznam top outdoorových knížek, které stojí za přečtení. Do výběru se dostali knihy o expedicích, osmitisícovkách, prvovýstupech, ale i zamyšlení o samé podstatě a otázce smyslu horolezectví.
31. května 1970 zahynula v Peru na úpatí čtvrté nejvyšší hory Jižní Ameriky, Huascaránu, 14členná československá horolezecká výprava. Linku, kterou si ve stěně peruánského Huandoye možná před 50 lety vyhlédli, vylezla až loni v srpnu naše současná horolezecká elita – Marek Holeček a Radoslav Groh.
Reinhold Messner, italský horolezec, který byl mnohými zatracován pro svůj „riskatní“ přístup k lezení a obviňován ze smrti svého bratra Günthera. Je živoucí legendou a bořičem nemožného. Je egoistou a pohrdá tradicemi, nebo je pouze horal milující přírodu a obzvláště hory? Abychom pochopili jeho myšlení, měli bychom alespoň trochu znát milníky jeho života.
Mnoha horolezeckým expedicím předchází kampaň na sociálních sítích, hledání partnerů a celkově velký humbuk. Rodačka z Krkonoš Karolína Grohová zvolila jiný styl. Skoro nikomu o své záměru neřekla, odjela do Pákistánu a bez zaváhání v půlce července vylezla na osmitisícový Gasherbrum II (8035 m). Česká běžkyně na lyžích, skialpinistka a horolezkyně se tak po devíti letech stává první Češkou, která stanula bez kyslíku nad hranicí 8000 m.
Nejvyšší dosud nezlezený vrchol světa, karákóramská sedmitisícovka Muchu Chhish (7453 m) opět odolal. Pokus o prvovýstup dvojice horolezců Tomáš Petreček a Pavel Kořínek skončil v polovině července ve výšce 6800 m. Tomáše jsme se zeptali na podrobnosti z expedice.
Když uslyšíš tohle příjmení, nejspíše se ti vybaví 70. a 80. léta a vysoké hory. Ale tahle doba je dávno pryč a do hry nastupuje nová generace alpinistů. S jedenatřicetiletým, pokorným a upřímným Simonem jsme si povídali o jeho životě a horách.
Každý, kdo leze ve vysokých horách, si je vědom náročnosti podmínek, které ve vysokohorském prostředí přetrvávají a že štěstí přeje připraveným. Zeptali jsme se Pavla Kořínka na to, jak se na expedice připravuje on a kam se teď chystá.
Ostrov příjemných lidí a jejich „non c’è problema“ filozofie. Ostrov výborného jídla, krásných pláží (zvlášť jsou-li před sezónou posbírány odpadky), historických měst a také hor, skal a lezení. Zřejmě nejznámější lezeckou oblastí Sicílie je severozápadní skalnatý výběžek nedaleko Palerma, kde leží oblast San Vito Lo Capo a také přírodní rezervace Monte Cofano a Zingaro.
Italské Dolomity jsou rájem pro všechny milovníky hor. Ideální jsou tu terény na nejen turistiku, ale i via ferraty nebo vícedélkové lezení. Právě feraty a vícedélky si měli možnost vyzkoušet účastníci Salewa Alpine Academy. Jaké byli jejich dojmy?