Doporučujeme:
– Horolezecká legenda Reinhold Messner
– O životě Josky Rakoncaje
Nejhledanější vrcholy:
– Mont Blanc
– Triglav
– Grossglockner
Rady k bezpečnosti v sekci Metodika
A spousta další inspirace v článcích níže!
Na nejvyšším vrcholu naší planety se v nočních hodinách, našeho času, událo neštěstí. Na nepálské straně Everestu (8848 m) se uvolnila lavina. Ta smetla pod druhým výškovým táborem skupinku šerpů, kteří pracovali na upevňování fixních lan. Neštěstí se stalo pod druhým výškovým táborem. Tedy ve výšce nad 6000 metrů.
Vynikající slovenský horolezec Peter Hámor (49), který už, co se slovenského horolezectví týče, přepsal nejednu statistiku, se letos vydal na himalajskou pouť, při které bude pokoušet Shisha Pangmu a poté také Mount Everest.
Písky jsou pro lezce na Moravě nedostatkovým zbožím. Pár míst se ve východní části naší země přece jen najde. Jedním z nich jsou Čertovy skály, které leží na Valašsku.
Vy, co se třeba jen trošku zajímáte o lezení, jste možná zachytili smutnou zprávu o úmrtí Seana „Stana“ Learyho (38†) v polovině března v důsledku nehody při BASE jumpingu (Utah – Zion). Na jeho počest a památku byl zdarma zpřístupněn film „Patagonia Promise“, který je o lezecké výpravě, která míří do Patagonie.
Další sezóna na Everestu se nezadržitelně blíží. Pojďme si připomenout jednu z nejsmutnějších událostí, při které zemřelo osm horolezců kvůli běsnící bouři a shodě dalších okolností. V souvislosti s touto tragédií jde ruku v ruce heroický výkon Anatolije Bukrejeva (39†), který dokázal zachránit tři lidské životy, a to ve výšce nad 8000 metrů!
Mára Holeček se o víkendu zúčastnil předávání lezeckých Oskarů jako jeden z nominovaných. Zlatý cepín do Čech nakonec nepřivezl, ale už nominace je úspěchem a Mára si pocit superstar zjevně užíval…
Poměrně úspěšný měsíc má za sebou Švýcar Ueli Steck. Nejdříve se mu s mladým Němcem Michi Wohllebenem (23) podařilo prostoupit třemi severkami Tre Cime di Lavaredo a v sobotu v italském Courmayeur převzal cenu za výstup roku.
Trojboj pro rok 2013, který započal Mára Holeček se Zdeňkem Hrubým, je zdá se být u konce. Po expedicích na nepálský Talung a pákistánský Gasherbrum I, došlo také na poslední dílek skládačky s názvem Never Stop Exploring – mrazivou Antarktidu. Nebo nebyla až tak mrazivá?
Brněnští lezci Pavel „Bača“ Vrtík a Jan „Stračes“ Straka vytvořili v Alpách novou cestu v severovýchodní stěně Les Droites (4000 m), která se nachází v masívu Mont Blanc. Jakou obtížnost cestě přiřadili a kolik ve stěně strávili času?
Včera jste si mohli přečíst článek o tom, jak byly expedice, které se v uplynulé zimní sezóně pokoušely o Nanga Parbat, „neúspěšně úspěšné“. Reinhold Messner a jeho bratr Günther byli v roce 1970 „úspěšně neúspěšní“. Co mám těmito slovními hříčkami na mysli a proč byl Reinhold Messner více, než třetinu století obviňován ze smrti bratra?
Pokud si myslíte, že je vámi zamýšlený projekt natolik zajímavý, aby si zasloužil podporu, tak Grantový program, který firma Rock Point začala vypisovat od loňského roku, je pro vás ideální příležitostí. Letos už je pozdě, protože podpořené projekty jsou již známy. Na druhou stranu získáte představu o tom, jakým způsobem zaujmout porotu, která projekty vybírá. Snad budete mít příležitost i příští rok.
Letos vrchol odolal snad nejúpornějšímu náporu ze strany horolezců. Celkově se o zimní výstup na Nanga Parbat (8125 m) pokusily čtyři expedice, které dohromady čítaly deset horolezců. Poslední polské bojovníky strhla lavina. Naštěstí z ní vyvázli živí a už jsou v nemocnici ve Skardu.
Pískovcové lezení je odjakživa jakousi třešničkou na dortu pro většinu lezců. Světovým unikátem je v tomto směru Labské údolí, které lemují pískovcové masívy a věže vysoké až 80 metrů. Co „pískaře“ na Labském údolí tolik fascinuje? Je to charakter skály, vysoké nároky na morál, atypický styl lezení, atmosféra či okolní prostředí? Asi od každého trochu, ale pokud chcete být těmi, kteří udávají, co a kde se bude lézt, potom musíte tenhle sport a toto místo opravdu milovat. Jinak řečeno „práce“ prvovýstupce opravdu bolí.
Družba Bouldering Wall v Ostravě je projekt boulderingové stěny, jejíž společenský přesah a atmosféra místa je pro její tvůrce důležitější než čistý výdělek. Zdá se vám to v dnešní době nemožné? Při návštěvě Družby na vás ze všech míst dýchá osobitost a vy hned víte, že nejste v „lezeckém fitku“. O tom, co všechno obnáší založení vlastní lezecké stěny, ve které necháte kus sebe, jsem si povídal s Petrem Mynarčíkem a Pavlem Polachem.
Situace kolem Everestu je řešena ze všech možných stran. Jedním z těch velkých problémů jsou odpadky, které se na nejvyšší hoře naší planety kupí snad každým rokem. Nepálská vláda chce situaci zlepšit. Jak?