Doporučujeme:
– Horolezecká legenda Reinhold Messner
– O životě Josky Rakoncaje
Nejhledanější vrcholy:
– Mont Blanc
– Triglav
– Grossglockner
Rady k bezpečnosti v sekci Metodika
A spousta další inspirace v článcích níže!
Ptáte se, co zrovna tyto tři české sportovní lezce spojuje? Není tajemstvím, že Nelly, Karina i Honza Jeliga patří do týmu adidas, který se již delší dobu angažuje nejen ve sportovním lezení. Pojďme se společně podívat, jak se těmto třem českým lezcům dařilo v první polovině letošního roku a jaké mají cíle a plány na léto a podzim.
Bouldering je lezení na skalních blocích bez použití lana v „ bezpečné výšce“ od země, kdy většina kroků je obtížnějšího charakteru. Free solo lezení je některými označováno jako nejčistší forma tohoto sportu, takže se při něm lezou dlouhé cesty bez použití lana. Zkuste si domyslet, co může být „mezi“?
Takový plán má pravděpodobně Španěl Carlos Soria, který v únoru oslavil 75 let a minulý týden stanul na třetím nejvyšším vrcholu naší planety – Kančendženze (8586 m). K dokončení projektu Koruna Himaláje už mu tak chybí „jen“ Dhaulágirí (8167 m) a Šiša Pangma (8027 m).
O víkendu proběhlo na tréninkovém kempu v Beskydech finální kolo výběru účastníka expedice Libora Uhra k Broad Peaku. Kdo se nakonec do Pákistánu podívá?
Nejste profesionální horolezci, vrcholoví sportovci ani zkušení dobrodruzi? Nevadí, stačí mít pouze chuť a odhodlání se na nějaký alpský vrchol vydat. Za poslední desítky let se alpské výstupy staly mnohem dostupnější pro širokou veřejnost. Snem mnoha horalů a horolezců je pracovat jako horský vůdce.
Memoriál nočního lezení je ojedinělá akce evropského formátu. Každý lezec má možnost vyzkoušet si své znalosti, dovednosti a limity. Získané zkušenosti budou s úspěchem zúročeny při lezení v Tatrách, Alpách i jinde.
Boulderingový specialisté se minulý týden sjeli do italského údolí Val di Mello, kde poměřovali sílu svých prstů a vynalézavost při přelezech. Kdo se stal vítězem a jaká byla letošní účast hojně vyhledávané akce?
Hámor na vrcholu Shishapangmy, Bielecki postavil předsunutou C2 na Kančendženze, Rumuni byli evakuování z Annapurny a Dodo Kopold má „něco se žebry“. To je jen výběr z toho, co se v uplynulém týdnu stalo ve světě osmiček.
Výrobci lezeckého vybavení Climbing Technology, Metolius a Tendon spolu s horskými vůdci připravili dva dvoudenní kurzy základů bezpečného pohybu a správného použití lezeckého materiálu na skalách.
Český horolezec Libor Uher se chystá na svou další výpravu na osmitisícovku a vrací se do míst, kde v roce 2007 dosáhl svého největšího úspěchu, když vystoupil na vrchol druhé nejvyšší hory světa K2. Vy se na expedici s Liborem můžete vydat také! Máte posledních pár dní na zúčastnění se soutěže all in for Broad Peak na www.vyhrajexpedici.cz a možnost vyhrát cestu s Liborem do základního tábora pod Broad Peakem.
Další velkou postavou horolezectví je Rakušan Hermann Buhl, který jako první člověk vystoupil v roce 1953 na Nanga Parbat. O jak hodnotný výkon se jednalo a jaká je pravda o užívání pervitinu při tomto výstupu?
Minimálně na jižní, tedy nepálské straně. Může za to tragédie z 18. dubna, kdy lavina zasypala početnou skupinu Šerpů, kteří nad C2 upevňovali fixní lana. Základní tábor poté začali opouštět nejen zdrcení Šerpové, ale také komerční expedice, pro které se stal výstup příliš nebezpečným.
Slovenský horolezec Zoltán Pál, si vytyčil velmi ambiciózní cíl. Projekt „Sněžný leopard“, tedy stanutí na pěti nejvyšších horách bývalého SSSR, by chtěl dokončit za méně než 42 dní, čímž by překonal legendárního Kazacha Denise Urubka. To, jak se na velkou výzvu připravuje, nám prozradil v aktuálním rozhovoru.
Walter Bonatti je považován za jednoho z největších horolezců všech dob. Přesto musel více než padesát let snášet stín obvinění z roku 1954 z expedice na K2, při níž vrcholu dosáhli Lino Lacedelli a Achille Compagnoni. Stali se tak prvními horolezci, kteří stanuli na K2. Svědomí však čisté neměli!
Už je to sice déle, co světlo světa spatřila novina, že Slovák Jozef „Dodo“ Kopold chce pokoušet těžkou cestu „Hard Way“ v jihozápadní stěně Everestu, a to alpským stylem, ale její aktuálnost přichází až teď, když je horolezecká sezóna v Himálajích v plném proudu.