Doporučujeme:
– Horolezecká legenda Reinhold Messner
– O životě Josky Rakoncaje
Nejhledanější vrcholy:
– Mont Blanc
– Triglav
– Grossglockner
Rady k bezpečnosti v sekci Metodika
A spousta další inspirace v článcích níže!
Čeští horolezci Libor Uher a Marek Novotný minulý týden v pátek odletěli na expedici do Karákóramu s cílem vystoupit na dvanáctou nejvyšší horu světa. Těsně před odletem se podařilo Libora Uhra zastihnout přímo na ruzyňském letišti a položit mu několik otázek.
V tom doslova nemůže mít prsty nikdo jiný než Alex Honnold, který se do „týdne zábavy“ v Yosemitech pustil s Davidem Allfreyem. Nápad kupodivu nepocházel z hlavy Alexe, ale k projektu si ho přizval David.
Radek Jaroš, Petr Mašek, Honza Trávníček a Martin Havlena vyráží vstříc nejtěžší osmitisícovce. Pro Radka je posledním nesdolaným vrcholem z Koruny Himálaje. Jenže, už čtyřikrát mu odolala…
Ondra Beneš (31) patří mezi naše nejlepší skalní lezce a za sebou má i projekty, které snesou nejpřísnější měřítko. Hodně hlasitě o sobě dal vědět v roce 2009, když dokončil alpskou trilogii. Naše povídání však zabrousilo také na jeho loňskou cestu do Peru a prvovýstup na La Sfingu, budoucí plány, ale také třeba na jeho vášeň, kterou je hraní na saxofon.
K2 je tvrdým oříškem pro všechny, kteří se o ni chtějí pokusit. Radek Jaroš, který se letos vypraví už ke svému pátému pokusu, by mohl vyprávět. Jenže mezinárodní skupina horolezců, v čele s Oscarem Eckensteinem a Aleisterem Crowleyem, chtěla na jejím vrcholu stanout už v roce 1902. Přehnané, rizikové, šílené? Možná ano, ale oni do toho pokusu opravdu šli a podařilo se jim na tu dobu něco neskutečného!
Jak jsme avizovali, přinášíme Márův pohled na to, jak přišel k úrazu. A jak to tak bývá, i tragédie je z pera Máry Holečka velmi čtivá.
Marek Holeček se v minulém týdnu zranil při pádu v Prachově. Není nijak vážně zraněn, ale po operaci má v patě 7 šroubů. Expedice na Gasherbrum I s Tomášem Petrečkem se tímto pro letošní rok ruší.
Martin, Karel, Jaromír a já odjíždíme 17. července 2014 na expedici Pik Komunisma. Všichni čtyři horští vlci, tajně sníme o tom, že se jednou proměníme ve sněžné leopardy a získáme prestižní titul Sněžný leopard, kterým byli oceňováni horolezci, kteří vystoupili na 5 sedmitisicových vrcholů bývalého SSSR – tedy Pik Komunismu 7495 m, Pik Korženěvská 7105 m, Chan Tengri 7005 m, Pik Poběda 7439 m a Pik Lenina 7134 m.
V sobotu 21. června čeká Hanibal Horolezeckou arénu v Liberci velký den. Po stovkách hodin usilovné práce a těžké manuální dřiny je totiž z velké části dokončena náročná revitalizace lomu na Bídě, ze kterého během několika měsíců vzniklo unikátní lezecké centrum, které nemá v České republice obdobu.
Ano, pokud chcete obeplout celý svět na lodi, vylézt na desítky vrcholů včetně nejvyšších hor všech kontinentů, urazit na kole 20 000 kilometrů a zplodit při tom čtyři děti. Přesně toto je plán, dnes už rodičů, Schwörerových ze Švýcarska na probíhající expedici TOPtoTOP, která se snaží upozornit na klimatické změny a možnosti využívání obnovitelných zdrojů energie.
Zrovna před dvěma týdny jsme si s kluky šli po lezení sednout na zahrádku, která sousedí s kostelem, a fantazírovali jsme, jak skvělé by bylo obsypat kostelní věž chyty J. Zdá se, že v Nevadě podobný nápad zhmotnili, když udělali z jedné ze stěn hotelu lezecké centrum, které se jmenuje Basecamp a bylo otevřeno začátkem června.
Jméno Tomajdy Sobotky najdete pod mnoha novými cestami v Labském údolí. Nebaví ho tolik opakování cizích cest, jako vlastní hledání nových linií a prvovýstupy.
O víkendu 30.5. – 1.6. proběhl již dvanáctý ročník legendárního setkání boulderistů z tuzemska a blízkého i vzdáleného okolí. Zúčastnilo se ho více než 500 lezců z osmi zemí Evropy, do závodů se jich zaregistrovalo 251. Akci provázelo skvělé počasí, výborná atmosféra, ale i parádní výkony. Každý si myslím sáhl až na dno svých sil, ať již lezl boulderové osmičky nebo čtyřky.
V době, kdy nebyl objeven penicilín a lidé ještě ani vzdáleně neznali barevnou fotografii, se mezinárodní expedice pokusila o teprve druhý seriózní pokus o osmitisícový vrchol.
Pavel „Bača“ Vrtík patří už mnoho let k české elitě v oblasti drytoolingu, v mixech a obecně v lezení v zimních podmínkách. Čtyřikrát získal ocenění ČHS za výstup roku do 6000 metrů. Potkali jsme se u něj doma, tedy v Brně, a docela mě překvapil skromným projevem. Povídali jsme si o jeho lezeckém vývoji a plánech, o vybavení a o letošním prvovýstupu v severovýchodní stěně Les Droites (4000 m).