Doporučujeme:
– Horolezecká legenda Reinhold Messner
– O životě Josky Rakoncaje
Nejhledanější vrcholy:
– Mont Blanc
– Triglav
– Grossglockner
Rady k bezpečnosti v sekci Metodika
A spousta další inspirace v článcích níže!
Příští rok to bude 150 let od prvního výstupu na Matterhorn, za kterým stojí sedmice horolezců v čele s Edwardem Whymperem. Horští vůdci ze Zermattu k této příležitosti osvětlili výstupovou cestu prvovýstupců čelovkami. Podařilo se vše podle představ?
Ve světě hor asi hloupá otázka, ale někteří z vás si ji možná spojili s Annapurnou a legendárním prvovýstupem Francouzů Maurice Herzoga a Louise Lachenala, kteří se v roce 1950 jako první lidé postavili na vrchol osmitisícovky a navíc bez kyslíku.
Následkem několikadenního hustého sněžení došlo v Himalájích k uvolnění velkého množství velkých lavin. Jedna z těchto lavin se bohužel uvolnila ve středním Nepálu v oblasti osmitisícové Dhaulagiri o půl jedenácté večer 14. října, kde zasáhla základní tábor slovensko-české skialpinisticko-horolezecké expedice Dhaulagiri 2014.
Možnost lézt na „českém písku“ je výsada, kterou nám může tiše závidět celý lezecký svět. Klenotem je v tomto ohledu bezesporu Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály. Jak se v ní unikátní styl lezení vyvíjel, můžete zjistit díky dokumentu Petra Kašpara, který je on-line a zcela zdarma.
Je tady další cesta, která tvoří pomyslné schody k dnešnímu nejtěžšímu stupni lezení, kterým je 9b+. Prvním, kdo vylezl linii, která byla hodnocena za 8c+ a tudíž se po nějakou dobu stala nejobtížnější na světě, byl Angličan Ben Moon v roce 1990.
Odpověď není jednoznačná, protože na čtyřdenním lezeckém festivalu „Horseshoe Hell“, který je každoročně konán v Arkansasu, se soutěžilo ve více kategoriích. Tu královskou ovšem vyhrál Alex Honnold s neuvěřitelnými 151 cestami, které se šplhaly až k obtížnosti 9+ (podle UIAA).
Koncem minulého týdne se na nejnižší osmitisícovce zřítila lavina, která nenávratně pohltila životy italsko-německé dvojice skialpinistů, kterými byli Andrea Zambaldi (32), respektive Sebastian Haag (36). Ve výstupovém týmu byl také Ueli Steck.
Tento milník ve světě lezení uskutečnil Američan Tony Yaniro blízko jezera Tahoe na hranici Kalifornie a Nevady. Tehdejší lezecká komunita v USA měla jasně dáno, co je a není ve světě lezení „etické“. Jenže Tony věděl, že tyto názory jsou přežitkem a pokud se má lezení posunout dál, musí se něco změnit.
O víkendu proběhl již tradiční závod adidas Rockstars. Ve stuttgartské Porsche areně se pozvaní boulderisté z celého světa utkali ve specifickém závodě. Lezce tlačí vzhůru rockové decibely a finále probíhá formou duelu na rychlost. Mezi účastníky byli i Češi Karina Bílková a Honza Jeliga.
Na přelomu června a července vyrazili ostravští lezci v čele s Poldou Sulovským do Grónska, plánovali prvovýstup některou z cest na vysoké skalní stěny. Jenže grónské počasí je snad ještě horší než pověstné islandské.
Nejsou to ani dva týdny, co Adam Ondra vyhrál pro Českou republiku titul mistra světa v lezení na obtížnost. Ve stejné disciplíně změří ve dnech 27. a 28. září síly nejen čeští lezci, protože se jedná o otevřené mistrovství. Láká vás podívat se na sport, ve kterém máme čerstvého mistra světa?
Španěl Ramón Julian Puigblanque, který před pár dny jen těsně prohrál s naším Adamem Ondrou v boji o mistra světa v disciplíně „lezení na obtížnost“, si spravil chuť, když vytvořil nový světový rekord.
Barcelonská rodačka Berta Martin se lezením baví už více než 20 let. Za tu dobu dokázala nasbírat množství úspěchů především na španělské národní scéně. Kolik španělským titulů v boulderingu má v kapse?
Adam skončil pár chytů pod TOPem, se skóre 45+ v daný moment s náskokem vedl, ale pod stěnou stál ještě Španěl Ramón Julian Puigblanque. Ten vylezl na stejné místo, ale narozdíl od Adama nezačal pohyb k dalšímu chytu. Adam Ondra se tak stal mistrem světa v lezení na obtížnost!
V sobotu se uskutečnilo mistrovství České republiky v boulderingu. Ve výborné atmosféře na slánském náměstí se mistry ČR stali Karina Bílková a Martin Stráník.