Doporučujeme:
– Horolezecká legenda Reinhold Messner
– O životě Josky Rakoncaje
Nejhledanější vrcholy:
– Mont Blanc
– Triglav
– Grossglockner
Rady k bezpečnosti v sekci Metodika
A spousta další inspirace v článcích níže!
Slůvkem „padání“ se obvykle označuje nechtěný pohyb dolů, způsobený vlivem gravitace. „Padání“ je ale také název akce, kterou jsme s kamarádem Karlem Hegrem začali pořádat v roce 2002 na petrohradských balvanech. Jó, to byly časy!
Jeden z největších znalců osmitisícových vrcholů – Denis Urubko – zveřejnil revoluční myšlenku, která pokud by byla přijata, tak by zahýbala historií zimního horolezectví. Nejvíce by se dotkla Poláků, protože by ze seznamu zimních prvovýstupců umazala osm jmen. Paradoxem je, že Urubko před nedávnem změnil kazašské občanství, právě za to polské.
Dlouhého čtvrt roku kalendářní zimy je za námi. Pojďme se ohlédnout, co se v tomto období událo na osmitisícovkách.
Během zemětřesení v září roku 2011 došlo vzájemným posunem litosferických desek k vyzdvižení nepálské hory Himalchumi o rovných 151 m! Tím se stala patnáctou osmitisícovkou. Radek Jaroš bude zřejmě prvním horolezcem na světě, který vyleze na všech 15 osmitisícovek.
Tormod Granheim je ve svých 40 letech zkušeným dobrodruhem, který se nebojí velkých výzev. Záměrně píši dobrodruhem, protože spektrum jeho aktivit je dost pestré. Poslední dobou ho můžete potkat v Alpách. Proč?
Nedošlo ani na tvrdé lezecké výkony, ani na rozhodující okamžiky těsně pod vrcholem. Pro dva špičkové horolezce skončila jejich ambiciózní expedice vlastně pod kopcem. Proč? Co se stalo?
UIAA nedávno zasedala v otázce horolezectví ve spojitosti s dopingem. Do tohoto tématu spadá také užívání léků, a to v momentě, kdy užití není nutné.
Titulek samozřejmě sedí na styl Alexe Honnolda, který oslavil své 29. narozeniny netypickým způsobem, pro něj vlastně typickým. Vrhnul se na stěny v okolí kanadského Squamishe a dosáhl úctyhodného výkonu.
Miroslav Peťo je slovenský extrémní lyžař a horolezec, který toho má ve svých 29 letech spoustu za sebou. Poslední velká a ne ve všech ohledech příjemná zkušenost pochází z podzimní skialpinistické expedice na Dhaulágirí, kde v důsledku laviny přišlo o život pět členů expedice. V našem povídání jsme se však dostali i k mnohem pozitivnějším tématům.
„Nevím, v čem je rozdíl“, i tak může člověk odpovědět na skutečnost, že si na jeden z nejobtížnějších horolezeckých projektů vezme mačky s rychloupínákem a přitom má goretexové tenisky.
Úspěšného prvovýstupu na Cerro Torre (3128 m) se horolezci dočkali až v roce 1974 zásluhou čtyř Italů. Asi jen těžko si tehdy někdo z nich dokázal představit, že jejich linii o třicet let později někdo přeleze sólo a za špatného počasí.
Někteří si možná říkají: „No a co?“ Já říkám, že si s velkou pravděpodobností za pár dní přečteme, jak to Kilian zase vyběhl až nahoru v neuvěřitelném čase. Samozřejmě pokud ho nezastaví či nepřibrzdí okolní podmínky.
Nepálské trio Maya Sherpa, Pasang Lhamu Sherpa a Dawa Yangzum Sherpa získávají na popularitě. Podaří se jim sehnat dostatek peněz na jejich v pořadí již třetí osmitisícovou expedici?
Pokud byste si chtěli pod stromeček nadělit pokus o Everest, tak si připravte zhruba ten milionek, pokud půjdete z Nepálu a vyberete si místní guidy, s těmi zahraničními je to ještě víc.
Německý horolezec Stefan Glowacz na jaře oslaví padesátku. Přesto rok co rok přichází s novými projekty, které jsou často velmi různorodé. Posledních dvanáct měsíců bylo v jeho podání, z expedičního hlediska, velmi zajímavých.