Doporučujeme:
– Horolezecká legenda Reinhold Messner
– O životě Josky Rakoncaje
Nejhledanější vrcholy:
– Mont Blanc
– Triglav
– Grossglockner
Rady k bezpečnosti v sekci Metodika
A spousta další inspirace v článcích níže!
Vždyť Británie je víceméně rovinatá země. Mořeplavci ano, hráči kriketu jednoznačně, ale horolezci? Přesněji řečeno Britové a dominantní hybná síla Alp, co se prvovýstupů týče?
Švýcarský horolezec a horský vůdce Andreas Steindl uběhl 31km trasu vedoucí z Zermattu do Saas Fee za neuvěřitelných 7 hodin a 45 minut. Přičemž překonal pět vrcholu, přesahující svoji nadmořskou výškou 4000 m.
Česká dvojice se pokoušela o výstup novou cestou na Gasherbrum I, strávili dlouhý čas ve výškovém táboře v 7300 metrech. Kvůli nepříznivému počasí museli sestoupit a na další pokus již před návratem nemají čas.
Slovenského lezce Jána Smoleně můžete občas potkat na lezeckých stěnách v Česku nebo častěji na věžích v Adršpachu. Povídali jsme si o poslední expedici do Patagonie i dalších lezeckých plánech.
Lezeme na písku, lezeme v horách, lezeme sportovky. Bouldrujeme, mixujeme, milujeme to. V Čechách se zkrátka leze, tenhle sport tady má historii jako málokterej, má svoje mýty a legendy, svoje superhrdiny, který vzívá celej svět.
V pořadí již šesté muzeum Reinholda Messnera bylo otevřeno na vrcholu hory Kronplatz v Jižním Tyrolsku. Tentokrát je ústředním tématem příběh alpinismu a horolezectví.
Na světě je mnoho míst, která jsou jako stvořená pro outdoorové sporty. Právě jedním z nich je také Squamish, ležící v Britské Kolumbii v Kanadě.
Muztagh Ata se tyčí do výšky 7509 metrů nedaleko hranic mezi Tádžikistánem a Čínou. Leží na okraji Pamíru a je 49. nejvyšším vrcholem světa. Muztagh Ata bývá povážován za jednu z nejsnazších sedmitisícovek, ale kvůli ledovcovým trhlinám, hlubokému sněhu, silnému větru a pochopitelně i vysoké nadmořské výšce rozhodně není úplně snadným cílem.
V dnešní době je pro mnoho z nás život bez šplhání na horské obry nepředstavitelný. A bydlet přímo v horských oblastech je pro většinu nesplněným snem. Už málokdo si však uvědomuje, že žít v horách bez turistů bylo a je neskutečně obtížné. Proto se lidé dříve horskému prostředí vyhýbali obloukem. Kdo tohle smýšlení výrazně změnil?
Český horolezecký svaz vyhlašuje Výstupy roku 2015 a vyzývá k podávání návrhů na ocenění nejlepších horolezeckých výkonů v osmi horolezeckých „disciplínách“ včetně skialpinismu.
Užít si pohodové lezení s kamarády není nutné jen v létě a na území Česka či Slovenska. Dnes už se za lezením v početných partách vyráží stejně běžně v červnu jako v prosinci. Výběr destinací je tak rozmanitý, že každou chvíli slyšíte o nějaké nové, do které musíte zaručeně jet. Pojďte se podívat na pár tipů k inspiraci, které doplnili takoví lezci jako Mára Holeček, Jožo Krištoffy nebo Miro Peťo.
Marek Holeček a Tomáš Petreček právě dnes odlétají do Pákistánu na další pokus o novou cestu v jihozápadní stěně Gasherbrumu I.
Bača je v rámci ČR dlouhodobě uznávaným horolezcem, který do pokladnice českého horolezectví pravidelně přispívá hodnotnými prvovýstupy na území Tater či Alp. Letos si toho všimli i porotci Piolets d’Or (Zlaté cepíny), když výstup „Dračí let“ v severovýchodní stěně Les Droites, který uskutečnil společně s Honzou Strakou, zařadili do širší nominace.
Od roku 1985, kdy Charles Cole přišel s novou směsí gumy, kterou pojmenoval Stealth, je lezení těžkých cest o trochu snazší. Guma Stealth je specifická vysokou přilnavostí, používá se nejen jako lepička na lezečkách, ale i na podrážkách trekových nebo cyklistických bot a nejen tam.
Na jaře letošního roku byl na webu ČHS spuštěn nový databázový systém Skály ČR obsahující informace o stovkách skalních oblastí, až do úrovně jednotlivých cest a jejich popisů. I přes úctyhodné množství informací, které již v databázi jsou, jich řada chybí – GPS souřadnice, fotografie, informace o charakteru lezení, o vhodnosti terénu pro výcvik, o počtu fixních jištění apod.