Doporučujeme:
– Horolezecká legenda Reinhold Messner
– O životě Josky Rakoncaje
Nejhledanější vrcholy:
– Mont Blanc
– Triglav
– Grossglockner
Rady k bezpečnosti v sekci Metodika
A spousta další inspirace v článcích níže!
Nasim je íránská lezkyně, ale také žena, která jde nebojácně proti proudu. K lezení se dostala náhodou až v dospělosti a až v horách a ve skalách našla skutečnou svobodu a štěstí.
Do kráteru sopečného obra Ojos del Salado (6 893 m n. m.) přicházíme pozdě odpoledne. Všichni členové expedice včetně nás odpočívají. Čas mi ale moc nehraje. Přijde mi, že je pozdě pokračovat dál na vrchol a navíc je spousta z členů týmů na hraně svých sil. V dálce vidím, jak se tvoří mračna a přichází sněhová bouře. To, co nás s Martinem za chvílí čeká, by nás před pár hodinami ani nenapadlo.
Petr Jan Juračka dokumentuje svůj dobrodružný život mezi českými pískovci, v deštných pralesech, pod hladinou moře, ale třeba i na vrcholcích velehor. . Pod vedením horolezce Honzy Trávníčka zdokumentoval nejen krásu Himálaje, ale i jeho stinné stránky, které musí očekávat každý, kdo se do nejvyšších hor světa vypraví.
Věřte nebo ne, ale v Rakousku nalézají jedny „kapesní“ Dolomity. Jmenují se Lienzské a jsou moc krásné! Na malé ploše je soustředěno tolik atraktivních a jedinečných míst, že je to vzhledem k některým jiným oblastem až nespravedlivé. Výstupy po ferratách vedou až na jejich vrcholy, ze kterých je vidět na severu Grossglockner a na jihu ty pravé Dolomity. Italské!
Výhled z vrcholu hory patří k největším lákadlům, které táhne desítky lidí k výstupům na vysoké hory naší planety. Kromě zimy a fyzické námahy číhá v těchto nehostinných podmínkách nebezpečí méně zjevné, ale o to více nebezpečné – vysokohorská nemoc.
Himálaje. Nejvyšší hory světa. Absolvovat tady aspoň jednou za život trek je v podstatě povinností každého nadšence do outdooru. Toužíte spatřit Everest, Annapurnu, Manáslu, Ama Dablam nebo třeba netypickou, ale krásnou krajinu Mustang?
Generální ředitel značky Dynafit, horolezec a extrémní skialpinista a současně také otec tří dětí – to všechno snoubí v jedné osobě Benedikt „Beni“ Böhm.
Chceš si vyzkoušet vícedélkové lezení? Tipy, na co dát pozor při výběru vícedélky, a pár rad do začátku sepsal horský průvodce Kuba Cejpek.
Film 14 vrcholů: Nic není nemožné (v originále 14 Peaks: Nothing Is Impossible), jehož hvězdou je nepálský horolezec Nirmal Purdža a jeho tým šerpů. Snímek zvedl vlnu zájmu o horolezectví i mezi laiky. Jak hodnotí rekordy na osmitisícovkách čeští horolezci?
Obliba lezeckého sportu stále stoupá a zvyšuje se množství lezců, kteří přicházejí z vnitřních lezeckých hal do přírody. Krásy venkovního lezení s sebou ale přináší spoustu dosud nepoznaných úskalí. Kudy že ta cesta vede, když tu nejsou ty barevné chyty? Jaký materiál si mám vzít s sebou? Lezecké nákresy/topa nám lezení mohou velmi ulehčit (nebo naopak velmi ztížit). Jak tedy nákresy vznikají a jak v nich číst?
Vápencové pohoří Dolomity je jedním z nejúchvatnějších koutů italských Alp a ráj milovníků via ferrat. Prolezte tunely z první světové války s výhledy na ikonické Tre Cime nebo prověřte svou kondici náročnou feratou na třítisícovku Piz Boe.
Odhodlání pro vícedélky už máte, ale přemýšlíte, kam za nimi vyrazit? Zorientovat se v záplavě možností, které skýtají internetové databáze a stohy knižních průvodců, může být nesnadné. Proto si dovolím přednést pár návrhů na základě vlastních zkušeností.
Do kin loni zamířil dokument o předním českém horolezci Marku Holečkovi, který přitahuje oči veřejnosti svými technicky náročnými prvovýstupy ve velehorách světa. Snímek režisérky Markéty Ekrt Válkové ukazuje nejen cestu do oblak, ale podívá se i pod pokličku jeho úspěchů. Na film i natáčení jsme se zeptali Marka osobně.
Zdeněk „Háček“ Hák se do povědomí outdoorové veřejnosti zapsal nejdřív jako spolulezec na extrémních expedicích Máry Holečka, lezení ve vysokých horách se mu ale dostalo pod kůži. V posledních letech má za sebou šňůru pěti úspěšných prvovýstupů v Karakoramu a Himálaji. Zeptali jsme se ho na nejnovější expedice, ale také na úskalí práce horského vůdce.
Dokument „Posunout hranice“ ukáže, jaká je cena za úspěch. Adam Ondra začal s lezením ve stejném věku, ve kterém se naučil chodit. Sbírá medaile, naatavuje rekordy a posouvá hranice toho, co je v lezení ještě možné.