Doporučujeme:
– Jak na bikepacking
– Cyklopřejezd Krušných hor
– Hřebenovka Kysuckých Javorníků na kole
– Drávská cyklostezka
– Bikové traily švýcarského Engadinu
Praktické tipy:
– Jak přepravovat kola autem
Detailní popisy cyklotras v ČR, včetně map a praktických informací.
A spousta další inspirace v článcích níže!
Už je prostřeno! Vybírat si můžete z 26 nejlepších alpských regionů. Jako hlavní chod je připraveno 62 na cyklisty specializovaných a cyklisty vyzkoušených hotelů. Každý se podává s přílohou složenou z husté sítě cyklostezek, single trailů a hezkých panoramat. To vše ostře dokořeněno odbornými zkušenostmi majitelů hotelů – vášnivých cyklistů.
Labe je řeka, to ví každé malé dítě, ale už méně lidí si ve spojitosti s ní dokáže představit něco jiného než raft, kajak či jiné plavidlo. Zkusme těm představám trochu pomoct.
Moravskoslezský kraj sice patří mez kraje s nejvíce kilometry cyklostezek, ale pokud si kilometráž porovnáte s rozlohou, tak to zase tak slavné není. Proto je pro Severomoraváky a Slezany více než dobrá zpráva, že jim letos přibudou další kilometry pro jejich cyklo radovánky. Kde? To najdete v článku.
Tradiční specializovaná přehlídka cestopisných besed a promítání o „cyklocestování“ a cykloturistice. Tato nevšední akce určená nejen pro všechny „cyklocestovatele“ se letos již uskutečnila s vysokou návštěvností ve Frýdku-Místku. Nyní se chystá na pokračování v Hradci Králové 17.-18.3.2012 a v Brně 6.-7.10.2012.
Výlet s méně kilometry a velkou pohodou, na kole či na bruslích. Neziderské jezero s teplou mělkou vodou a nadprůměrným množstvím slunečních dní lemují proslulé vinice, široký pás rákosu, stylové vinařské vesnice se svůdnými sklípky, na východě soubor stepních jezírek a a západě nejzazší výběžky Alp. Jezero objedeme ze tří stran a přejedeme jej také lodí.
Maďarsko je země jako stvořená pro cykloturistiku. Profil krajiny láká hlavně pohodové jezdce, kterým nejde v první řadě o výkony a současně vnímavé návštěvníky, kteří dokáží ocenit kulturní památky, které se zachovaly navzdory bouřlivým dějinám, ničivým válkám a častým osudovým zvratům. Najdeme památky 2000 let staré – z období Říše římské, dále stavby z doby tureckého panství 400 let staré, skvosty románského stavitelství. Maďarsko … je země jako stvořená pro cykloturistiku. Profil krajiny láká hlavně pohodové jezdce, kterým nejde v první řadě o výkony a současně vnímavé návštěvníky, kteří dokáží ocenit kulturní památky, které se zachovaly navzdory bouřlivým dějinám, ničivým válkám a častým osudovým zvratům. Najdeme památky 2000 let staré – z období Říše římské, dále stavby z doby tureckého panství 400 let staré, skvosty románského stavitelství. Oč umožňuje pohyb na kole intenzivnější prožitky, než jiné způsoby pohybu, o to více si na své přijdou všechny vaše smysly právě v Maďarsku, které je pestré, voňavé a chutné, ležérní a nonšalantní, rytmické a temperamentní, jindy zadumané, ale většinou veselé. Kolo je v Maďarsku běžným dopravním prostředkem. Nám však bude něčím víc: klíčem do zákulisí maďarského venkova, motorizovaným turistům nedostupného, do nitra zdravé a malebné přírody k pohostinným lidem i k sobě samým.
Ve čtvrtek 2. února od 20 hodin proběhne v kině Aero pražská premiéra filmu „VELKÝ BENÁTČAN – CESTA OD MOŘE DO MRAKŮ“, jehož autorem je Petr „Nůmen“ Novák.
V nohou máme necelých 15 km pozvolného stoupání, za zády moře, před sebou podzimem vonící vnitrozemí. Ještě poslední ohlédnutí: pod námi se rozprostřely kontury „chorvatské riviéry“ Poreče, moře se jeví z naší perspektivy jako nekonečná síť s tisíci stříbrnými třpytkami, v dálce tušíme v mlžném oparu siluety pobřeží Apeninského poloostrova a vlevo od nás, tedy na jihu, vidíme souostroví Národního parku Brijuni, perlu mezi chorvatskými ostrovy, která je dodnes z větší části nepřístupnou baštou několika vyvolených.
V okolí Balatonu – „Maďarského moře“ je tolik krás přírody a pamětihodností, že by bylo škoda u něj jen ležet na pláži a nepoznat je. Rozvoj cyklostezek, k němuž dochází v posledních letech, usnadňuje poznávání tohoto kraje na kole. Vydejte se s námi do příjemných letovisek, vinicemi a sady, úhlednými vesnicemi, k hradům a zámkům, do termálních lázní, útulných hospůdek- csárd a vinných sklípků.
Pohlazení pro vnímavé milovníky panenské přírody, korunované účastí na folklórních slavnostech. Lungau leží na jižní straně Alp mezi 1000 až 3000 m n. m. a chlubí se největším počtem slunečních dní v Rakousku. Hvězdicově z něj vybíhá 15 údolí, do nichž pronikneme po idylických silničkách a po cyklostezkách podél potůčků bez významného stoupání.
Hvězdicové cyklovýlety v srdci Tyrolska nás zavedou z údolí Innu do údolí říčky Ziller, které patří k přírodě nejzajímavější v Alpách a které se dále dělí na kratší údolí, do nichž po silničkách pronikneme. Pohled na kontrast sytě zelených pastvin se třpytem ledovců okolních třípůltisícových vrcholů nás bude lákat dál a výš.
Téměř nová, sto jedenáct kilometrů dlouhá cyklostezka Traisentalradweg začíná v překrásném poutním Mariazellu v sedle Alp (868 m n. m.) a vede po rovině a z kopce kouzelnou krajinou lemovanou zprvu alpskými vrcholky, živými vesničkami, historickými městy a poli a vinohrady, obklopujícími soutok Traisen s Dunajem (187 m n. m.).
V němém úžasu stojíme na hoře Traunstein (1691 m) vysoko nad jezerem Traunsee. Vycházející slunce nás začíná hřát do zad, první paprsky osvětlují okolní panorama hor Solné komory a jejich odraz vytváří hru světel na hladině jezera, které ještě spí ve stínu hluboko pod námi stejně jako město Gmunden na jeho břehu: zapadá do okolního reliéfu jako by tu bylo od nepaměti.
Svatých Martinů můžete v Rakousku navštívit hned několik a každý z nich vás osloví svou osobitou tváří. St. Martin am Tennengebirge v salcburské župě Pongau vám učaruje kontrastem rozkvetlých pastvin s kulisami vápencových masívů Tennengebirge a Salcburských Dolomit, jak místní nazývají Gosauský hřeben s Dachsteinem. Tato oblast má v sobě cosi vznešeného a nezkaženého masovým turismem, což potěší romantické cykloturisty obzvláště.
Kde se daří vínu, tam najde výborné podmínky i cykloturista: mírné klima, málo srážek, jemně zvlněný povrch, daleké výhledy a v neposlední řadě i sympatické vinné sklípky. Zvu vás na projížďku tímto poetickým krajem a předesílám, že kilometrů na kole neurazíme o mnoho víc, nežli doušků vína! Tak už to totiž ve Weinviertlu, „vinné čtvrti“ Dolního Rakouska chodí…