Doporučujeme:
– Jak na bikepacking
– Cyklopřejezd Krušných hor
– Hřebenovka Kysuckých Javorníků na kole
– Drávská cyklostezka
– Bikové traily švýcarského Engadinu
Praktické tipy:
– Jak přepravovat kola autem
Detailní popisy cyklotras v ČR, včetně map a praktických informací.
A spousta další inspirace v článcích níže!
Rakouská největší aréna pro cyklisty Saalbach Hinterglemm zahájí turistickou sezonu 11. června.
Britská Kolumbie, to je ráj na zemi všech bajkerů. Objevíte ji povětšinou při sledování těch nejlepších bajkových videí. Pídíte se po tom, kde se dají takové traily jezdit. A ejhle, ocitnete se v Kanadě, většinou rovnou právě v Britské Kolumbii. Té nejkrásnější kanadské části vůbec. Pravěké deštné lesy, oceán, horská jezera, medvědi, zasněžené vrcholy hor na dohled a proslulé skalní stěny.
Switzerland Tourism vyhlašuje soutěž o unikátní životní zážitek! Čtyři dny ve švýcarských Alpách v regionu Davos Klosters, ráji pro běh, pěší turistiku i jízdu na horských kolech.
Saalbach Hinterglemm je vysněnou destinací pro cyklisty všech úrovní, která nabízí rozsáhlou síť stezek, úchvatné alpské scenérie a špičkovou infrastrukturu pro horská kola, elektrokola i gravel. Ať už hledáte vzrušující sjezdy, malebné cyklotrasy nebo kombinaci obojího, v největší bikové aréně v rakouských Alpách si každý najde to své.
Dvojice Markéta „Peggy“ Marvanová a Adam Záviška jsou známí pro svou zálibu v extrémně dlouhých závodech. Svou další cestu odstartovali 1. 6. 2019 na 8 000 km dlouhém závodě napříč USA z východního na západní pobřeží. Jde o nejdelší závod horských kol na světě, který se jede bez zabezpečení. Trasa závodu vede z 85 % po nezpevněných cestách. Peggy a Adam se navíc rozhodli, že pro ně bude svatební cestou. Aktuálně (11.7.) mají Peggy a Adam za sebou 6700 km a do cíle jim zbývá 1400 km.
Že si holky dokáží užívat outdooru, a navíc na několika frontách, ukázala ve svém projektu The Wanderer americká profesionální lyžařka, dobrodružka a ambasadorka značky Salomon Kalen Thorien. Ta se vypravila poznávat krásy Alp a posunout své limity v úžasných scenériích Slovinska. Během 260 km dlouhého okruhu kolem Julských Alp si vyzkoušela elektro-kolo, packrafting a také paraglide!
Drávská cyklostezka (R1) spojuje čtyři země – Itálii, Rakousko, Slovinsko a Chorvatsko bez hranic, ohne Grenzen, brez meja, senza confini, bez granica.
Bikepacking – další anglické slovo, které se v poslední době často skloňuje a pro které se těžko hledá český ekvivalent. Může se zdát, že se jedná o marketingovou bublinu cyklistického průmyslu, která zmizí stejně rychle, jako se objevila. Pravdou ale je, že je tu už deset let.
“Gemütlichkeit”, jedinečný rakouský výraz pro spojení srdečnosti, pohody a přátelství. Připojí-li Rakušané k této své jedinečnosti svou bezbřehou pečlivost zaměřenou na infrastrukturu cyklostezek a vybavenost jejich okolí, jsou pak výletníci zváni do země zaslíbené MTB, cyklistice, ale hlavně pohodové cykloturistice. Podniků s vlaječkou nesoucí nápis “Radfreundlich”, doslova „ke kolu přátelský“ každým rokem přibývá.
Je časné ráno a my pomalu šlapeme do pedálů údolím řeky Möll. Při putování podél řeky Drávy (Drau) jsme se nechali zlákat dobrou předpovědí počasí a rozhodli se pro „malou“ odbočku – láká nás Großglocknerská silnice, 65 let starý technický unikát své doby, který slibuje nádherné výhledy na okolní štíty i samotný Großglockner, nejvyšší horu Rakouska (3.798 m).
Svatých Martinů můžete v Rakousku navštívit hned několik a každý z nich vás osloví svou osobitou tváří. St. Martin am Tennengebirge v salcburské župě Pongau vám učaruje kontrastem rozkvetlých pastvin s kulisami vápencových masívů Tennengebirge a Salcburských Dolomit, jak místní nazývají Gosauský hřeben s Dachsteinem. Tato oblast má v sobě cosi vznešeného a nezkaženého masovým turismem, což potěší romantické cykloturisty obzvláště.
Bodamské jezero leží na hranicích Švýcarska, Německa a Rakouska. Jeho jižní a západní část připadá právě Švýcarsku, hned v závěsu Ženevským jezerem je také Bodamské jezero třetí největší sladkovodní ve střední Evropě.
Přes 400 km špičkově značených cest pro cyklisty na horských kolech, to už je dobrý důvod navštívit Svatý Mořic ve švýcarském Engadinu.
Vinná stezka v oblasti Lavaux vede kolem stovek kilometrů dlouhých kamenných zídek, s nezapomenutelnými výhledy na Ženevské jezero a francouzské Alpy. U místních lze ochutnat výborné sýry a především skvostné víno ze zdejších vinic. Mimořádnost této oblasti dokazuje zapsání do seznamu UNESCO.
Vydat se od pramene Innu po stejnojmenné cyklostezce z průsmyku Maloja (1815 m) přes světoznámý Sv. Mořic a pozvolně klesajícím údolím napříč Engadinem je fascinujícím a zároveň nejpříjemnějším způsobem, jak poznat tento kraj ze sedla kola.