Doporučujeme:
– Nejlepší české hřebenovky
– Neznámé české hřebenovky
– Přehled dálkových tras v Česku
– České via ferraty
– Jak a kde legálně nocovat v české krajině
Podrobné popisy víc než 100 horských přechodů, túr a ferrat po ČR v našem katalogu.
A spousta další inspirace v článcích níže!
Nenáročný výlet (na trase bez možnosti občerstvení) nás zavede do klidné a odlehlé oblasti v těsné blízkosti státní hranice do míst, která byla jako příhraniční prostor normálnímu smrtelníkovi nepřístupná. Z větší části se budeme pohybovat po neznačených cestách, orientace ale není obtížná.
Nejzápadnější kouty Čech v okolí města Hranice byly v poválečných letech pro veřejnost zcela nepřístupnou oblastí. Vytvoření hraničního pásma prakticky odřízlo od okolního světa i místní obyvatele. Na tomto území vládli pohraničníci, kteří si tu vybudovali důmyslnou síť, chránící hranice komunistického státu nejen před fiktivním útokem nepřátel ze západu, ale stále více i proti vnitřním nepřátelům režimu, snažícím se uprchnout ilegálně do Německa. Některé z těchto zařízení jsou tu dodnes patrná.
Výlet nás zavede k oblíbenému prameni a do Úšovic, starého sídla nad levým břehem Úšovického potoka. Napijeme se z Koňského pramene a poznáme jeden z nejvýznamnějších rybníků oblasti Regent u Chodové Plané.
Lednice není jen chladící zařízení, ale i městečko na jižní Moravě v bezprostřední blízkosti rakouské hranice. Pokud se sesunete z Pálavy a máte chuť podívat se na zámek, park a tropický skleník, jste tady správně – v lednicko-valtickém areálu.
Nejeden tajemný příběh odehrál se v povodí Tiché Orlice mezi Ústím a Brandýsem na Orlicím. Vydejme se po stopách zajímavé historie na místa velice hezká, zkusme sejít ze značených cest a projít romantickým údolím, nazvaným Husí krk, potěšme se pohledy z mnoha vyhlídek…
Oblíbená vycházková trasa zčásti po naučné stezce k soustavě rybníků na západním okraji Lanškrouna a dále po neznačené cestě k chátrajícímu zámku.
Žamberk a Letohrad jsou dvě příjemná, pro rekreaci jako stvořená města v Podorlické pahorkatině. Po silnici je to z jednoho do druhého pouhých, 6 kilometrů, my vám však nabízíme cestu delší a zajímavější. Navštívíme obě Orlice – Divokou i Tichou, projdeme se pěknými údolími potoků, poznáme půvabné samoty i jezírko uprostřed lesů. Pozor na chůzi po státní silnici č. 11 – je tu značný provoz!
Půvabné putování nás zavede do míst, kde se rád zastavoval německý básník J. W. Goethe, aby se pokochal pohledem na krásný kout Čech, ve druhé části pak projdeme klidovou oblastí Smrčin – ovšem bez možnosti občerstvení.
Nad severním okrajem Mariánských Lázní se zvedají táhlé, většinou zalesněné kopce s objekty hotelů, výletních restaurací a rekreačních zařízení. Také tady vyvěrají prameny, jejichž zdrojem je vrchovištní rašeliniště. Naše trasa vede k pozoruhodnému chráněnému území Smraďoch, jakési malé obdobě známého rašeliniště Soos u Františkových Lázní, i do půvabného údolí Kamenného potoka s Mariánskolázeňskou přehradou. Poznáte i některá zajímavá místa samotného města, oblíbené cíle procházek lázeňských hostů. Výlet není příliš dlouhý, má jediný náročnější výstup na Kamzík; cesta při okrajích Smraďochu vede místy mokřinatým, blátivým terénem.
Podhorní vrch je výraznou dominantou v blízkosti Mariánských Lázní, odpusťme tedy našim prapředkům, že jej mylně považovali za nejvyšší horu Čech. Není však jedinou zajímavou vyhlídkou, navíc se na naší trase seznámíme s prameny u Úšovického potoka.
Ze staré hornické obce a nepříliš úspěšného lázeňského místa se vydáme za poznáním zajímavých památek, hezkými lesy a romantickými údolími, krajinou s mnoha minerálními prameny. Putování není náročné.
Ve vysoko položené, ale poměrně ploché rybničnaté krajině ve východním cípu popisované oblasti leží klášter Teplá, po staletí pevná hráz českého království proti německé rozpínavosti a významné centrum kultury a vzdělanosti na bývalé hranici Čech a Chebska. Zajímavou historii má také blízké město Teplá. Do okolí láká turisty i příjemné prostředí Betlémského rybníka s kempem. S výjimkou nepříliš náročného stoupání k Beranovce je popisovaná trasa pohodlná a velmi dobře schůdná – většinou půjdeme po asfaltových silnicích. Ideální je zejména pro jízdu na kole.
Náročné putování s mnoha odměnami za podstoupenou námahu. Čeká nás jeden z nejromantičtějších výhledů v celé oblasti, příjemné lesní partie, údolí Malé Libavy a rozsáhlé náhorní pastviny. Na trase není žádná možnost občerstvení!
Opravdu si budeme připadat jako v pohádce. Dominantní památkou je malebný zámek na skále ve Vranově nad Dyjí. Oceníme nádherné pohledy na přehradní jezero, zajímavé lesní partie stranou od lidí, působivé vyhlídky – ta Hardeggská patří vůbec k nejkrásnějším. Výlet je poměrně náročný, můžeme ale zvolit nejrůznější i snadnější kombinace tras.
Stranou největšího ruchu, kterým v sezóně žije Vranovská přehrada, leží příjemné letovisko a obec Podhradí nad Dyjí. Ze skaliska do údolí se dívají zbytky hradu Frejštejna, rybáři v klidu vysedávají u Dyje, houbaři brázdí okolní lesy a turisté vychutnávají příjemné putování po značených i neznačených stezkách. Následující výlet nám nabídne ode všeho trochu – hezké vyhlídky, zajímavé památky, cesty pohodlné i neschůdnější.