Doporučujeme:
– Jak vybrat běžecké lyže
– Jak vybrat boty a vázání na běžky
– Backcountry lyže a vybavení
– Jak namazat běžky
– Kam na běžky v českých horách
Detailní popisy desítek zimních horských túr, včetně map a praktických informací.
A spousta další inspirace v článcích níže!
Letošní mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě se muselo obejít bez škodlivých vosků s obsahem fluoru. Namazat správně bez fluoru se ale ukázalo tak trochu jako alchymie. Reprezentační servismani radí, jak namazat běžky „šetrněji“ k přírodě.
Kam v Českém lese na běžky nebo pěší túru? Seriál zimních výletů Běžky nebo pěšky přináší inspiraci na toulky po Českém lese za každých podmínek.
Běžky nebo pěšky je seriál zimních výletů v Plzeňském kraji, které lákají k návštěvě přírodních zajímavostí, ať už v zimě napadne sníh, nebo nikoli. Přesvědčte se, že Šumava má co nabídnout v každé roční době!
Dlouhá léta uzavřená Brdská vrchovina láká nedotknutou přírodou, svými hlubokými lesy i rozsáhlými vřesovišti k prozkoumávání. Inspiraci na výlety v Brdech v zimním období přináší seriál zimních výletů Běžky nebo pěšky.
Kungsleden neboli Královská cesta je dálková trasa v severním Švédsku dlouhá přibližně 440 km. Trasa vede mezi Abiskem na severu a Hemavanem na jihu. Jak vypadají tři týdny v zajetí sněhu a ledu s teplotami klesajícími i pod třicet stupňů?
Za dobrodružstvím není potřeba cestovat přes půl světa. Vydařenou zimní výpravu si můžete užít v českých i za pouhý víkend. Tak vzhůru do Krkonoš, Jeseníků, na Šumavu nebo třeba k sousedům na Velkou Fatru.
I v Beskydech si přijdou na své všechny typy běžkařů – ti, kteří upřednostňují svištění ve strojově upravených stopách, i pohodáři s batůžkem a svačinkou. Podobně jako v Jeseníkách, také zde je opravdu velké množství parádních běžkařských túr. Je-li nasněženo, pak co kopec, hřeben či hřebínek, to stopa. Upravená nebo jen vyšlapaná místními znalci. Pokud je sněhu méně, nevadí, v nejvyšších polohách to bude aspoň na běžky „kameňačky“. A kam v Beskydech vyrazit?
Že v našich malých horách nemáme ledovec? Ale ano, jeden by se našel – „moravským ledovcem“ bývá nazývána centrální část Jeseníků s nejvyšší horou Pradědem (1491 m). A ne nadarmo. Sníh se tu drží obvykle až do pozdního jara a zimní sportovci se tu vyřádí, i když už v údolí kvetou petrklíče. Podnebí v nejvyšších polohách Jeseníků je opravdu drsné – průměrná roční teplota nepřekročí 0,9 stupňů a vrchol Pradědu se řadí k nejvíce větrným místům republiky. Drsný kraj pro drsné běžkaře. Těm se tu totiž otevírá ráj hřebenovek s fantastickými výhledy a možnostmi.
Valašsko je nádherný kus Česka, jako stvořený pro nejrůznější outdoorové aktivity, běžky nevyjímaje. Na své si přijdou všechny typy běžkařů – ti, kteří upřednostňují svištění v upravených stopách, i ti, kteří decentním tempem brázdí hřebeny s dalekohledem a slivovicí v batohu. Vezměme to popořádku a vyberme ty největší běžkařské perly Valašska.
Nebaví vás již jezdit do mnohdy přeplněných Jizerek? A tratě na Šumavě vám zas nepřipadají ideálně připravené a hladké? Vyzkoušejte běžkování v Německu. Představím vám několik oblastí, které se nacházejí nedaleko Železné Rudy a mám je osobně vyzkoušené.
Cesty života jsou nevyzpytatelné, říkám si, když čekám na baru na nápoje. Nikdy bych neřekl, že se při běžkařském přejezdu Krušných hor ocitneme na plese dobrovolných hasičů v městečku kdesi uprostřed kopců. Vedle mě se kýve borec v uniformě, který má podle hvězdiček na ramenou hodnost přibližně generálmajora a snaží se napít ze tří panáků zelené najednou. Pomalu se otáčí, zaostří a povídá: „To čumíš, co?“ A má pravdu. To teda čumím.
Příhraniční oblast nedaleko Harrachova na pomezí Krkonoš a Jizerek se stále častěji těší oblibě milovníků hor – v zimě sem díky jistotě sněhu míří běžkaři a v létě se po mírně zvlněné planině polských Jizerek prohání cyklisté i pěší výletníci. S asi 100 km profesionálně upravených tras jsou Jakuzsyce rájem pro běžkaře turisty i sportovněji laděné běžce na lyžích.
Nevíte, jak správně namazat běžky? Už jste to zkusili a bylo to horší, než kdybyste nemazali? Chystáte se pořídit si běžky s protismykem (šupinami), abyste se nemuseli s mazáním trápit? Nedělejte to! Mazání se nemusíte bát. Stačí znát pár základních pravidel a všechno půjde jak na drátku. Vaše běžky pěkně pojedou, nebudou podkluzovat ani se na ně nebudou lepit tlusté sněhové bačkory. Jak tedy na to?
Vysoké Tatry čarovný región, ktorý si môžete užiť počas celého roka, v každom ročnom období. Nezameniteľnú atmosféru majú aj v zime, kedy žulové hory prikryje biela perina. Hoci časť tatranských dolín je pre turistov z hľadiska bezpečnosti uzatvorená, nechýba bohatá ponuka podujatí, nájdete tu viacero lyžiarskych stredísk a kilometre kvalitne upravovaných tratí pre bežecké lyžovanie. Tie vám okrem športového zážitku v zdravom prostredí poskytnú výhľady na tatranské štíty a spríjemnia vám cestu po tatranských osadách.
V České republice je velké množství terénů, kde se backcountry lyže dobře uplatní. Například tam, kde není jistota celoroční sněhové pokrývky a proto tam běžně nejsou upravované běžkařské trasy. Hřebeny a Brdy u Prahy, Drahanská vysočina u Brna, Česká Sibiř i Kanada, jsou jen namátkovým výčtem, kde si na backcountry, padne-li dost sněhu, výborně zalyžujete.