Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Jan Čermák, majitel firmy Prosport Praha, už třicátým rokem distribuuje a prodává na českém trhu špičkovou trekingovou obuv bavorské značky Lowa. Jelikož sám rád lyžuje, jezdí na kole, ale také chodí po horách, dokáže kvalitní boty do hor ocenit. Díky četným školením ve firmě Lowa, přednáškám v rámci ISPO ACADEMY na veletrhu ISPO nebo díky seminářům České obuvnické a kožedělné asociace se v botách vyzná jako málokdo jiný. Zeptali jsem se ho proto podrobně, na co dát při výběru bot pozor.
Čím při výběru bot začít?
Při výběru bot si musím ujasnit, k čemu boty potřebuji. To znamená, v jakém terénu a jakých klimatických podmínkách je budu převážně používat. Vyhodnotím si, zda boty potřebuji pro:
Podle podmínek, ve kterých budu botu převážně užívat, se musím rozhodnout, zda potřebuji polobotku nebo botu kotníkovou, případně vysokou (zejména pro zimní turistiku, potřeby myslivců a lovců, a také vojenské použití apod.). Polobotky se hodí nejen pro každodenní nošení a městský a málo exponovaný treking, ale i vysoce technické aktivity, například běh v terénu, Nordic Walking, cyklistiku, jako přístupové (approach) boty, a všude tam, kde kladu důraz na rychlé přesuny.
Vždy bych měl preferovat a hodnotit pohodlí včetně klimatického komfortu, bezpečnost chůze (stabilitu, protiskluznost), trvanlivost (kvalitní odolné materiály), kvalitní zpracování a poskytovaný servis. Například výhodou bot LOWA je nadstandardní servis – opravujeme zdarma i nezáruční vady a poskytujeme placenou výměnu podešve.
Mnoho lidí chce univerzální botu, kterou
obují na procházku lesem i v Alpách. Je hledání univerzální boty vždy věcí
kompromisu?
Univerzální bota pro jakoukoli aktivitu neexistuje. Při výběru obuvi pro více aktivit musím posoudit, zda nemá smysl koupit si boty dvoje. Boty si nevybírám na rok a musím také posoudit, jaká je životnost dané obuvi.
Dalším častým požadavkem bývá dlouhá životnost, při níž hraje roli samozřejmě míra užívání ale i konstrukční vlastnosti. Jaké boty nám déle vydrží?
Pro životnost svršku obuvi je rozhodující péče, kterou věnuji ošetřování, zejména usňových dílů. Neošetřovaná useň ztvrdne, může pak přeřezat nitě švů a také popraskat v místech častého ohybu. V takovém případě jde většinou o nevratné škody, které lze obtížně, pokud vůbec, opravit.
Pro životnost podešve je rozhodující materiál tlumící vrstvy, která zajišťuje pohlcování otřesů při chůzi a tím i uživatelský komfort. K tomu slouží pěnová struktura tlumícího materiálu, kterým může být buď etylen-vinylacetát (EVA), nebo polyuretan.
EVA má díky značnému vypěnění velmi nízkou hmotnost, a proto se používá zejména pro běžeckou obuv, kde je preferována nízká hmotnost před životností. EVA má uzavřenou pórovou strukturu bublinek, které při mechanickém namáhání postupně praskají, a tak materiál ztrácí svou funkčnost. Podešev s EVA mezivrstvou má obvykle životnost 2000–3000 km.
Outdoorové boty mají většinou tlumící mezivrstvu z polyuretanu, který má pórovou strukturu otevřenou (vytváří kanálky), má nižší stupeň vypěnění a vyšší hmotnost než EVA. Po mechanické stránce je jeho životnost neomezená, limitující je však chemická stálost. Pěnový polyuretan degraduje tzv. hydrolýzou, podešev má tak životnost 7–11 let, pak dojde k jejímu rozpadu. Čím více botu používám, tím probíhá hydrolýza pomaleji. Nejhorší je botu uskladnit v horku a vlhku a nepoužívat.
Dlouhou životnost boty také pomáhá zachovat ochrana před okopáním a ostrými kameny, která je potřeba hlavně v terénu, kde je nebezpečí povrchového poškození svršku obuvi vyšší. Většina lepených bot má buď dělený nebo souvislý pryžový lem.
TIP LOWA: U bot RENEGADE je použita dvojitá kožená špička a pata, polobotky pro lehký treking (např. SASSA) používají na špičce ABS nástřik, technologie MONOWRAP umožňuje vytvořit na svršku ochranný PU rám.
Boty se vyrábí buď lepené nebo vstřikované
konstrukce. Má pro laika význam typ konstrukce u bot sledovat?
Hlavní rozdíl mezi těmito dvěma typy konstrukce, který bude zajímat i laiky, je možnost vyměnit podešev. U bot vyrobených lepenou technologií mohu podešev vyměnit, u vstřikované obuvi nikoli.
Konstrukce lepená je klasickým způsobem výroby obuvi a využívá se zejména u obuvi do exponovaného terénu. Svršek se natáhne na kopyto a zespodu se uzavře pevnou stélkou, která se připojí flokováním, sponkováním nebo lepením. U outdoorové obuvi je stélka obvykle nylonová, o tloušťce několika mm, a má funkci torzního stabilizátoru. Pak se na svršek nalepí ochranný lem a přilepí podešev. Výhodou je, že podešev je také odlepitelná, a proto může být vyměněna. Tím je vlastně vyřešena nevýhoda hydrolýzy polyuretanu, životnost boty lze výměnou podešve prodloužit na dalších 7 let. Lepená obuv je robustnější, má vyšší životnost a poskytuje vysokou míru stability, pro každodenní nošení však není tak komfortní jako obuv vstřikované konstrukce.
Konstrukce vstřikovaná je moderní technologií umožňující velkosériovou výrobu, oproti lepené je lehčí, ohebnější a levnější. Je vhodná pro méně exponovanou turistiku, dynamické outdoorové aktivity a městský treking. Svršek při vstřikované technologii uzavírá textilní stélka, která se ke svršku přišívá. Vyjmeme-li z boty vložku, švy jsou na stélce patrné. Textilní stélka ale nemůže plnit funkci torzního stabilizátoru, a proto je torzní stabilizátor součástí podešve. Do vstřikovací formy se vloží kopyto s nataženým svrškem s textilní stélkou a dále se vloží také pryžový běhoun a torzní stabilizátor. Po uzavření formy se vstříkne polyuretan jako materiál tlumící mezivrstvy, který všechny materiály během polymerace dokonale propojí. Podešev je v tomto případě neoddělitelná, a proto jí nelze vyměnit. Je možná pouze výměna částečně ošlapaného podpatku.
Firma LOWA má patentovánu technologii MONOWRAP, která snižuje hmotnost výsledné podešve, umožňuje vytvářet na svršku ochranný rám a zvyšuje efektivitu výroby.
Výrobci ve valné většině modelů trekových
bot používají membránu, nejčastěji Gore-Tex. Kdy se membrána hodí a může být
někdy také nevýhodou?
Membránu potřebuji v případech, kdy vyžaduji vysokou a dlouhodobou odolnost obuvi vůči průniku vody. Kvalitní naimpregnovaná useň je schopna vydržet bez promáčení 6-8 hodin, pokud však před dalším použitím nejsem schopen vlhkou useň usušit, potřebuji v botě prodyšnou vodonepropustnou membránu. A pochopitelně membránu potřebuji, pokud je svršek obuvi částečně z textilních materiálů. Bota s koženou podšívkou poskytuje vyšší komfort, ale je vhodná jen na jednodenní túry s přespáváním na chatách. Pokud spím ve stanu, většinou nebudu schopen vlhké boty do rána usušit.
Existuje však chybný názor, že boty s membránou jsou velmi prodyšné. Ve většině případů jsou boty bez membrány výrazně prodyšnější, a tudíž vhodné pro horké klimatické poměry. Jinak ke klimatickému komfortu výrazně přispívá klima systém aktivní ventilace – vložka, polstrování, prodyšný horní lem a systém transportu vlhkosti.
Outdoorové boty se vyrábí z kůže,
textilu nebo jejich kombinace. Který materiál se hodí na jaký typ boty?
Pro turistickou obuv jsou přírodní usně, hlavně hovězina, tím nejrozšířenějším materiálem, zejména pro jejich dlouhodobou životnost a odolnost. Useň vzniká vyčiněním a štěpením kůže. Nejkvalitnější je svrchní část, která může být buď hladká nebo broušená (nubuk), v obou případech lícovou stranou navrch, nebo může být obrácena lícem dovnitř (semiš). Výhodou lícové strany je vyšší odolnost a menší nasákavost, výhodou rubové strany je snazší impregnace. Vnitřní vrstva usně po štěpení se nazývá štípenka (nebo také velur, semiš), je výrazně levnější a využívá se pro méně exponované díly svršku. Syntetické usně mají horší prodyšnost, mohou být ale lépe vodoodpudivé či dokonce vodonepropustné.
Naopak textilní materiály mají vysokou prodyšnost, a pokud mají být vodonepropustné, musí být kombinovány s nějakým typem membrány (Goretex, sympatex apod.). Textilní materiály jsou velmi často sendvičového typu, dvou a vícevrstvé. Výhodou textilních svršků je lehkost, prodyšnost a schopnost se lehce tvarově přizpůsobit.
Každý z těchto typů materiálů se udržuje jiným způsobem, což je třeba respektovat v péči o boty, jejichž svršek vzniká kombinací více materiálů.
Svršek může mít tzv. Alpský střih, což znamená vytahováním tvarovaný svršek s minimem švů, nebo tzv. Derby střih, kdy tvar boty je dán sešitím příslušných tvarů, z nichž se pak svršek skládá. Alpský střih znamená minimum švů a vysokou odolnost a životnost svršku, Derby střih znamená maximální pohodlí. U kvalitní outdoorové obuvi je z anatomického hlediska odlišen dámský a pánský střih, je zajištěna ochrana achillovky apod.
Dokonalý komfort obuvi LOWA vychází z mnoha patentovaných řešení svršku (AWP, Flex Fit a LOWA Flex – ohybová zóna v oblasti kotníku, asymetrická konstrukce jazyka C4 podporuje přirozenou fyziologii kroku).
Často v recenzích hodnotíme, jestli bota klouže v bahně, na mokrých kamenech apod. Jaké boty nejmíň kloužou?
Neexistuje materiál, který by byl optimálně protiskluzný na všech typech povrchu. Obecně platí, že na hladkém mokrém povrchu méně klouže měkká pryžová směs, ta má ale zase větší oděr, tedy opotřebení. Pokud tedy předpokládáme, že budeme chodit po mokrých hladkých kamenech nebo mokré keramické podlaze, měli bychom volit podešev s měkčí pryžovou směsí, ale nesmíme se divit, že se rychleji ochodí. Pro pohyb ve skalnatém terénu se naopak využívá běhoun z tvrdší pryžové směsi s hlubokým dezénem a hranatými bloky pryže, do kterých výstupky kamenitého povrchu zapadají jako ozubené kolo.
Levnější typy obuvi a některá dětská obuv nemá většinou běhoun z přírodní pryže, ale z polyuretanu. Některé typy pracovní obuvi mají běhoun ze syntetické pryže, která odolává minerálním olejům. Existují i speciální směsi pryže s textilními vlákny, které vykazují vysokou protiskluznost na ledové ploše. Většina světových výrobců outdoorové obuvi používá na špičkových modelech běhouny VIBRAM.
Udržitelnost
a ekologie jsou v poslední době oblíbeným tématem outdoorových veletrhů.
Jak si v tomto ohledu stojí výroba obuvi?
Ekologické aspekty zahrnují širokou škálu úkolů, jako jsou recyklovatelné a recyklovanémateriály, jejich ekologické zpracování (činění usní, barvení, výroba textilních materiálů), použitá lepidla a chemikálie. Pozornost si zasluhují i použité materiály pro membrány, energetická náročnost výroby, zpětný odběr použité obuvi apod. Z hlediska oběhové ekonomiky je zcela zásadní prodloužení životnosti obuvi, její opravitelnost a ekologické chování uživatele, který má o obuv řádně pečovat.
LOWA k výrobě obuvi využívá v maximální míře evropské suroviny a veškerá výroba probíhá v Evropě, čímž je minimalizována uhlíková stopa dopravy.
Samostatnou kapitolou je šněrování bot. Od rychloupínacích systémů až po několikazónové šněrování. Jaký druh šněrování zvolit pro kterou aktivitu?
Šněrování má jako hlavní úkol zajistit správnou fixaci nohy v botě. V oblasti nártu musím nohu fixovat tak, aby mi ani při chůzi ze strmého kopce noha nesjížděla dopředu a špička boty pak tlačila na prsty. Pro pohodlí chůze je nutná ohebnost boty při nakleknutí, a proto je vhodné, aby šněrování od kotníku výš bylo volnější. K tomu slouží tzv. dvouzónové šněrování, které vyžaduje oddělovací prvek (speciální háček, I-Lock apod.). Rolny u trekingové obuvi zlepšují rovnoměrné rozložení tlaku na nárt během chůze, což výrazně přispívá k uživatelskému komfortu. Důležitá je i výšková a stranová fixace jazyka, aby během chůze nedocházelo k jeho stáčení.
Pro vertikální i horizontální stabilizaci polohy jazyka se u bot LOWA používá patentovaná technologie X-lacing, která využívá speciální nýt na jazyku. Použití X-lacing výrazně zvyšuje uživatelský komfort a brání otlakům vznikajícím při nesprávné poloze jazyka.
Zvláštní kapitolou je dětská obuv, kde zejména různé systémy rychlošněrování a využití VELCRO pásků šněrování usnadňují.
Proč je tak důležité o boty pravidelně pečovat?
Ošetřování obuvi plní několik funkcí: * Odstranění nečistot a uchování původního vzhledu obuvi. * Zachování vodoodpudivosti povrchu usně, což je velmi důležité pro prodyšnost bot s GORE-texovou membránou. * Zajištění dlouhé životnosti obuvi. Udržení vláčnosti usně je z tohoto hlediska jednou z priorit, neboť ztvrdlá useň může poškodit švy a při ohybu i praskat.
Jaké prostředky jsou vhodné na boty s membránou?
V současnosti se užívají pro ošetřování obuvi s Gore-Texovou membránou převážně přípravky na bázi fluorokarbonů, které nemohou ulpět na membráně, a proto nesnižují její prodyšnost (na rozdíl od dříve používaných přípravků na bázi silikonových sloučenin). Na turistickou a horolezeckou obuv nesmí být použity běžné krémy na obuv obsahující živočišné tuky. Ty nadměrně změkčují useň, která je pak náchylná k mechanickému poškození a také nedrží tvar. Navíc nevhodné tuky narušují hydrofobní úpravu.
Alternativou k fluorokarbonovým přípravkům jsou přípravky na bázi vosků, např. Sno-Seal od firmy ATSKO. Jejich částečnou nevýhodou je, že mění původní vzhled obuvi. Obuv je po každé jejich aplikaci tmavší a lesklejší. Z hlediska funkčnosti jsou však vhodné a ve srovnání s čistě fluorokarbonovými přípravky není nutné ošetřovat obuv tak často.
Komfort při nošení boty závisí v neposlední řadě také na správné ponožce, anatomické vložce atd. Na co si dát v tomhle ohledu pozor?
Ponožka musí dobře sedět. Pokud se v botě posouvá, může prodřít podšívku a způsobovat puchýře. Ponožka musí zajišťovat odvod vlhkosti od nohy k podšívce nebo do horního lemu ponožky a tam odpaření. Příliš teplá ponožka může v membránové obuvi způsobit kondenzaci vlhkosti před membránou, čímž dojde k zapaření nohy.
Jak vybírat boty pro malé horaly?
Platí všechno to, co pro dospělé, ale komfort nošení musí být priorita číslo jedna, vhodné jsou anatomicky tvarované boty. A ohled musím brát i na pohodlí při obouvání, tedy na optimální způsob šněrování.
Jak boty správně vyzkoušet?
Vezměte si trekové ponožky a při zkoušení botu řádně zašněrujte. Nechte si na zkoušení dost času, vyzkoušejte obě boty najednou, a hlavně zkuste chůzi po nakloněné rovině – do kopce i z kopce – zda noha v botě neklouže. Zkoušet začněte od větší velikosti k menší. Pokud si nohu otlačíte hned na začátku, nebudete schopni správnou velikost posoudit. Botu nezapomeňte zkusit ještě doma na koberci. Pokud s botou půjdete rovnou ven, už se nedá vrátit.
Je vhodné si kupovat boty přes internet?
Výhoda nákupu přes internet je hlavně v úspoře času, nemusím nikam chodit, botu dostanu dopravní službou až domů. Nevýhoda je v tom, že jsem si nemohl botu před nákupem vyzkoušet. Tato nevýhoda odpadá, když si kupuji botu, kterou dobře znám a mám ji vyzkoušenou. Ideální je objednat botu po internetu a jít si ji vyzvednout na prodejnu, tím pádem mám jistotu, že tam bude daná velikost vybraného modelu. Pak bych si měl vybírat internetový obchod s kamennou prodejnou, kde mají k dispozici celou velikostní řadu.
LOWA
Německá značka LOWA patří k největším výrobcům trekingové a horolezecké obuvi na světě. Ročně prodá téměř tři miliony párů turistických bot. V německy mluvících zemích je už několik desetiletí jedničkou na trhu. Firma vyrábí lepené boty v malém bavorském městečku Jetzendorf a vstřikovanou obuv na Slovensku v Bošanech, s důrazem na nejvyšší kvalitu, ale také ekologii a udržitelnost. Samozřejmostí je nadstandardní pozáruční servis.
Suhlas s Natalkou vo vsetkych bodoch. Hlavne si dajte pozor aby ste si kupili spravne cislo, najlepsie vyberat o pol cisla az cislo topanku vacsiu, pri namahe a hlavne v lete sa noha spari a zvacsi a tesna topanka moze neprijemne otlacit.
Suhlas s Natalkou vo vsetkych bodoch. Hlavne si dajte pozor aby ste si kupili spravne cislo, najlepsie vyberat o pol cisla az cislo topanku vacsiu, pri namahe a hlavne v lete sa noha spari a zvacsi a tesna topanka moze neprijemne otlacit.