Walter Bonatti je považován za jednoho z největších horolezců všech dob. Přesto musel více než padesát let snášet stín obvinění z roku 1954 z expedice na K2, při níž vrcholu dosáhli Lino Lacedelli a Achille Compagnoni. Stali se tak prvními horolezci, kteří stanuli na K2. Svědomí však čisté neměli!
Psal se rok 1954. Ambiciózní italská expedice, jejímž nejmladším členem byl právě Walter Bonatti (v té době 24 let), se vydala vstříc nelehkému úkolu – jako první stanout na K2, druhé nejvyšší hoře světa. Vedoucím expedice byl Ardito Desio. Další důležité postavy byly Lino Lacedelli, Achille Compagnoni a místní horolezec Amir Mahdi.
Neplánovaný přesun tábora
30. červenec 1954
Bonatti a Mahdi měli za úkol přinést kyslíkové bomby Lacadellimu s Compagnonim, které měly sloužit pro pokus o vrchol, do tábora IX (8100 m). Compagnoni se bez jakékoliv porady s vedoucím expedice rozhodl tábor posunout výše. Bonatti a Mahdi dosáhli původního místa táboru v podvečer. Mahdi byl již značně vyčerpaný a nové místo táboru bylo moc daleko, aby do něj byl Mahdi schopen dojít. Navíc by museli překonat dlouhý traverz, který byl v nočních podmínkách, za snížené viditelnosti, velmi nebezpečný. Mahdiho stav byl natolik vážný, že nebyl schopen sestupu do nižšího tábora.
Mrazivá noc, kdy rtuť teploměru ukazovala -50°C
Nezbývalo jim nic jiného než bivakovat ve výšce 8100 metrů, a to bez stanu či spacáku. Bonatti tímto riskoval těžké omrzliny a to i přes to, že byl sám schopen sestoupit. Nechtěl však Mahdiho nechat na pospas mrazivé noci. Teploty té noci klesaly až k -50°C . Po těžké noci a nejvyšším bivaku té doby na světě, vyšel Bonatti jako zázrakem bez úhony. Naopak Mahdi utrpěl těžké omrzliny na rukou a nohou. To svědčí o Bonattiho výborné kondici a zdaleka nejlepším fyzickému stavu ze všech horolezců expedice.
A právě této skutečnosti se Lacadelli s Compagnonim báli. Bonatti navíc celou dobu postupoval bez kyslíku a bylo celkem jisté, že pokud dosáhne tábora IX, pokusí se o vrchol. Jejich výstup by tak byl zastíněn, protože používali kyslík. Compagnoni své rozhodnutí posunout tábor později zdůvodnil tím, že chtěl tábor zabezpečit před seráky, jejichž pád hrozil v původním místě. Naopak Bonatti prohlásil, že to byl zákeřný tah, který nejen že překazil Bonattiho šance na vrchol, ale vystavil jeho a Mahdiho situaci, ve které mohli přijít o život.
Může mít člověk z následujícího úspěchu vůbec radost?
31. červenec 1954
Bonatti a Mahdi další den v dopoledních hodinách sestoupili do nižšího tábora a Compagnoni s Lacadellim si došli do původního tábora IX pro kyslíkové láhve, které jim Mahdi s Bonattim zanechali. Ještě ten den v 18:10 dosáhla dvojice Italů vrcholu K2. Později Bonattiho ještě nařkli za to, že jim spotřeboval část lahví, aby přežil bivak a zároveň jim znemožnil výstup. Toto tvrzení stavěli na tom, že jim kyslík došel dříve, než bylo obvyklé. Na to Bonatti logicky odpověděl tím, že rychlejší spotřeba kyslíku je samozřejmá vzhledem k výšce a celkové námaze. Navíc dodal, že kyslík sám spotřebovat nemohl, protože s sebou neměl kyslíkovou masku ani regulátor. Přesto byl Bonatti velkou část své kariéry množstvím horolezců nazýván lhářem.
O rok později se chtěl Bonatti na K2 vrátit a pokusit se o sólo výstup bez kyslíku, ale nesehnal dostatek peněz, a proto se raději vydal do Courmayeur, kde se stal ve stejném roce horským vůdcem.
O mnoho let později v jedné ze svých knih Bonatti napsal: “Až do expedice na K2 jsem měl vždy velikou důvěru v ostatní lidi. Ale od roku 1954 se to změnilo. Začal jsem se ve všech ohledech spoléhat sám na sebe. To mě sice v mnohém omezovalo, ale věděl jsem, že se tak chráním před dalším zklamáním.“
Bonnati se nakonec očisty dočkal!
I když to bylo o 53 let později, Walter Bonnati (†81, 13. 9. 2011) se této oficiální očisty dožil. V roce 2008 italský horolezecký svaz na základě nesporných důkazů uznal Bonattiho verzi jako pravdivou a naopak Lacedelliho (†88, 20. 11. 2009) s Compagnonim (†94,13. 5. 2009) tímto označil za lháře. K uznání přispěla i skutečnost, že v roce 2004 Lacadelli ve své knize „K2: The Price of Conquest“, potvrdil Bonattiho verzi.
Samozřejmě zbytek horolezeckého světa tuto skutečnost již dlouhou dobu věděl. Sám Messner v roce 2010 řekl: „Bonatti byl jedním z největších horolezců všech dob – poslední pravý alpinista a odborník na všechny styly lezení. Mnohem více je důležité, že je úžasnou, milující, tolerantní a čestnou osobou. Padesát let musel snášet křivá obvinění z K2, ale nakonec každý přijal, že jeho verze byla pravdivou.“
S využitím americanalpineclub.org, wikipedia.org