Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Cesty po vlastní ose do neznámých končin jsou pro každého z nás obohacující. Pokud se takové výlety dostanou i k ostatním podobně smýšlejícím, pak budou obohaceni i oni. Milujete-li cestování autem a k tomu i zimu, pak vás bude zajímat pět míst v Rumunsku, kam vyrazit za prašanem – pokud tedy napadne.
Letos na Valentýna jsme se vydali na týdenní dobrodružství do Rumunska (doslova). Nabalili jsme naši obytnou dodávku, vzali si skialpy a kdyby náhodou i prkna. Týden dopředu jsme na rychlíka zjistili, jestli a kam se tam vlastně dá na freeride a snažili se přes wepowder.comvypočítat pravděpodobnost sněhové pokrývky v Karpatech.
Z toho, co jsme dohledali, se postavil plán na roadtrip přes Retezat, Făgăraș, Lacul Bâlea, Bran (Drákulův Hrad), Babele až na Sinaiu. A dále v textu je to, co bychom vypíchli.
1. Prelucele – trasa z lyžařského střediska Râușor směr Retezat 🎿🎿🎿🎿
Je to nejblíže dostupné rumunské pohoří s vrcholy nad 2 000 m n. m. s horou Retezat (2 482 m). V Râușor je parkoviště asi na 20 aut, zdarma. Středisko je úrovně Troják před 20 lety. Nástup k hoře je lesem. Sníh nám naštěstí dovolil jít na lyžích. Po hodině stoupání lesem se jde 20 minut kosodřevinou, a poté jsme v kotlině. Odtud je už vidět Retezat před námi a Prelucele napravo (2 265 m). Jelikož jsme v té době pořád neměli haršajzny, při pohledu na Retezat bylo jasné, že dřina bude v obou směrech. Naštěstí Prelucele doslova vybízela k úžasným freeride sjezdům. Výšlap z kotliny na vrchol trvá vždy do půl hodiny. Sjízdnost je v několika místech, my zvolili dvě trasy. Čirá radost a dá se tady řádit celý den.
2. Skitouringová hřebenovka: Parâng – Parângul Mare 🎿🎿🎿
Parkování zde = stát v bahně za plotem. Nejlepší je to pod vrchní nástupní lanovkou, u hotelu Rusu. Lanovka jede jen od minimálního počtu 50 lyžařů, takže nezbývá, než si kopec vyjít po vlastních. Po „svahu“ se jde pod lanovkou zhruba hodinu do malého střediska. Zde se mi podařilo zlomit si hůlku při napodobování žáků základní školy. 😊 Rumuni jsou však družný národ a do chvilky jsme měli opraveno a mohli pokračovat dále. U rozcestníku nad střediskem už jde vidět jak Parângul Mic (2 084 m) tak i Parângul Mare (2 519 m). Celý výlet se dá přirovnat k trase Vrátná – Velký Kriváň – Malý Kriváň. Jednoduše skitour hřebenovka. Sněhová pokrývka bohužel stála za nic.
3. TOP of Romania: Lacul Bâlea – Transfăgărășanská magistrála – Făgărașské Karpaty 🎿🎿🎿🎿🎿*
Cesta končí betonovým přehrazením u dolní stanice lanovky. Zde se dá parkovat a nahoru vyjet pouze lanovkou. Nevěřte internetu, první kabinka jela kupodivu už v devět hodin ráno a v ní jsme byli my dva a tři vlekaři. Cesta trvá čtvrt hodiny a platí se až při výstupu 35 LEI/os. Tohle místo rozhodně stojí za to! V kombinaci se sluníčkem, bezvětřím a dvěma metry sněhu je to ráj na zemi.
U jezera Bâlea je restaurace a hotel dokonce s iglú, ve kterém se dá přenocovat. Na svazích padajících k jezeru se dá řádit do sytosti, pak můžete jít dále z údolí.
Začali jsme levou stranou kotliny. Nahoru je to půl hodiny pod skály a potom sjezd až na zamrzlé jezero. Druhou trasu jsme šli ve stopách jiné skupiny středem kotle. Necelých 20 metrů pod sedlem Iezerul Caprei (2 400 m) je potřeba sundat lyže a do sedla dojít po svých. Odtud se dá pokračovat nebo se pokochat výhledem na druhou stranu Transfăgărășan, sejít k lyžím a sjet si freeride k jezeru. Pro sjezd jsme vyhodnotili tři možnosti. Pravým svahem při pohledu od jezera se jde do sedla Curmătura Bâlei. Je za ním nádherná kotlina s úžasnými sjezdy k dalším horám. Určitě doporučuji a nezapomenout haršajzny! Za dobrého počasí se dá dojít až na Paltinu (2 399 m) nebo k Lacul Doamnei.
A jak zpět k autu, pokud nechcete platit? Od jezera k dolní stanici lanovky se dá jet taky freeride nebo okružní jízda po cestě. My s ohledem na mlhu, která by se dala krájet, zvolili kombinaci. Tedy širokou kotlinu projet poslepu a místo skalisek s lesem to vzít po magistrále. Při viditelnosti i tohle stojí za to. Túry můžete volit vlastní nebo po značení s ohledem na lavinový stav svahů a počasí.
4. Jeden ze sedmi divů Rumunska: Busteni–Babele 🎿🎿🎿
Tato oblast už je součástí národního parku Bucegi a musí být krásná i v létě. Z Bușteni vás lanovka za 40 LEI/os. vyveze nahoru na Babele, kde se nachází skalní útvary Hřiby a Sfingy.
Odtud se dá dojít až na horu Omu (2 507 m) nebo sjet na druhou stranu do údolí. Pozor, zpátky se zase musíte dostat po svých, lanovka nefunguje. My měli trochu mlhu, větrno a málo sněhu, takže jsme prochodili skaliska pěšky, sjeli zpátky k autu a na druhou stranu hory si zajeli autem.
Vesměs se dočtete, že toto středisko je top Rumunska. Dva roky po sobě získalo i ocenění „Best Ski Resort in Romania“. No, s 18 kilometry sjezdovek, kdy při nedostatku sněhu jezdí ani ne polovina, a celodenním skipassem za 30 EUR rozhodně není o co stát. Navíc na Sinaiu fungují dva provozovatelé, takže když omylem sjedete ke špatnému vleku, máte v lepším případě možnost přejet 800 metrů nebo sundat lyže a ty metry dojít. Pokud se chcete přesvědčit, doporučuji využít lowcost variantu – koupit si zpáteční jízdenku za 35 LEI/os. a vzít si s sebou skialpy.
Závěrem. Rumunské hory jsou opravdu krásné a pořád těžko dostupné. Samotné Rumunsko však už není levnou destinací. Ceny jsou srovnatelné s Českem, avšak úroveň je pořád východně východní. Je fajn si to ale zažít. Člověk si pak víc váží toho, co má doma nebo u blízkých sousedů.
Chceš mít všechna místa pod jedním palcem? Naskenuj QR kód s odkazem na Mapy.cz nebo ho otevři v prohlížeči