REDAKCE NA HORÁCH: rakouské i italské Alpy a turecká Antalya

REDAKCE NA HORÁCH: rakouské i italské Alpy a turecká Antalya

O tom, co dělá naše redakce v pracovní době se můžete přesvědčit každy den on-line. Jak a kde ale trávíme svůj volný čas? Podívejte se s námi do kaňonů a na skály na jih Turecka, do prašanu italského Passo Tonale a na sněžnicích do nejbližšího alpského pohoří, do Mrtvých hor.

Turecko na skále

Katka Smolová, šéfredaktorka HedvabnaStezka.cz, je cestovatelkou tělem i duší. Její poslední cesta měla ryze horolezecký ráz a vedla do Turecka.

„Jih Turecka, tzv. Egejská a Turecké riviéra, je často vnímán jako typická plážová destinace s luxusními hotely a nádhernými plážemi. Faktem ale je, že se tady dá užít docela dost sportovní dovolená, a to díky nádherné lezecké oblasti ležící asi 40 km severozápadně od města Antalya. Hledala jsem, kam si o Velikonocích vyrazit zalézt, protože u nás zatím pořád ještě není to správné počasí. Volba padla na Turecko, které mám moc ráda a plán prohlédnout si zdejší možnosti pro sportovní lezce mi ležel v hlavě už déle.“

„Nejvíce cest najdete u vesničky Geyikbayri, kde jsme taky lezli nejdéle. Potěšující je, že si tu zaleze úplný začátečník i profík, protože jsou tu cesty se širokým spektrem obtížností. Osobně mě ale nadchla ještě trošku menší lezecká oblast na pláži u bývalého římského města Olympos. Lézt s výhledem na dokonale modré moře, poslouchat vlnky a dotýkat se nádherně zbarvené skály, je prostě neskonalá pohoda. Mimochodem v březnu jsou tu na lezení snad nejlepší podmínky, navíc žádní turisti a v restday si můžete zajet klidně ještě zalyžovat.“

„A bonus? Turci jsou ohromně sympatičtí lidé, ať už si je stopnete, dáte si s nimi přeslazenou deci čaje nebo jim jen pomůžete shánět stádo neposlušných koz.“

O turecké Antálii, jako ideální turecké lezecké destinaci jsme psali v článku Turecké Geyikbayiri je pro zimní lezení jak stvořené.

Turecko na vodě

Shodou okolností a naprosto neplánováně se do Turecka vydal i šéfredaktor webu Padler.czPetr Snížek, který v horách využil hlavně vodní živel.

„Moje poslední setkání s horami (a hlavně řekami v nich) proběhlo v týdnu před velikonocemi v Turecku v okolí Antálie. Jednalo se tedy o pohoří Taurus. Pohyboval jsem se partou kamarádů po řekách Alara, Manavgat, Dalaman, Köprülü a na těchto jsme úspěšně spluli několik tradičních úseků. Pro tuto část roku je okolí Antálie jednou z ideálních oblastí pro vodáky, kteří nejsou líní za řekami trochu cestovat. V oblasti je teplo (my měli drtivou většinu času jasno a teploty 20 °C), letenka stojí pár korun, pronájem auta je snadný a řeky mají vodu akorát. Navíc jsou objevené a dobře popsané, takže si každý vybere to svoje. Lehká exotičnost destinace vše jen podtrhuje.“

Tato oblast je pro vodáky, jako stvořená – divoká voda v Turecku očima kajakářů na Padler.cz – nový vodácký web.

Volná jízda italskými Alpami

Alča Hrubá, redaktorka Padler.cz miluje vodu nejenom v tekutém stavu, ale i v tom zmrzlém.

„Zhruba v polovině března jsem navštivila italské Alpy, konkrétně středisko Passo Tonale – Ponte di Legno. Naše tři auta, kterými jsme přijeli, byla plná lyží – klasických na sjezdovky, ale hlavně těch freeridových. Středisko totiž kromě krásně upravených sjezdovek skoro ve 3000 m nabízí i oficiální freeridové a skialpové trasy. Podle předpovědi měl napadnout nový sníh a my doufali, že si zajezdíme v pořádném prašanu. To se nám vyplnilo. Dva dny jsem si užívala sluníčka a prášícího se sněhu kolem. Byl to jedinečný zážitek!“

Na sněžnicích Mrtvými horami

Nemalá část naší redakce se v půli března rozhodla využít čerstvě napadanou sněhovou nadílku v Totes gebirge, Mrtvých horách, a vyrazila si tam na sněžnicovou tůru.

„Týden před odjezdem jsme v redakci bedlivě sledovali předpověď počasí a lavinové nebezpečí. Hodně času jsme trávili i nad mapou, kdy jsme si přesně plánovali, kde zaparkujeme auto, kam dojdeme první den, druhý den a co budeme dělat den poslední. To, že skutečnost byla nakonec naprosto odlišná se v horách běžně stává,“ říká s úsměvem šéfredaktor Pohora.cz Michal Kroužel.

„Při plánování jsme podcenili svoje síly a obtížnost hledání správné a bezpečné cesty v hlubokém neprošlapaném sněhu. Hory nás v kombinaci se sněhem k našemu cíli, chatě Pühringer Hütte, nechtěly pustit, tak jsme jim s pokorou ustoupili a operativně změnili program. I přesto nás charakter Mrtvých hor nadchnul a naplno jsme si užívali jejich jedinečné rysy, tvary a panorámata. Navíc vládlo krásné slunečné počasí, které zbarvilo naše tváře do hnědých odstínů. Někteří chytli odstín doslova a do písmene rudý:)“

Autor Michal Kroužel, šéfredaktor Pohora.cz, je nadšeným cestovatelem, pro kterého jsou hory druhým domovem – ať už zelené kopečky Krkonoš anebo ostré štíty Himálají. Miluje přírodu a poznávání jiných kultur, je závislý na endorfinu, proto rád běhá, jezdí na kole a pokouší štěstí při adrenalinových aktivitách. Vše si řádně fotograficky dokumentuje.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: