Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
RECENZE knihy Peru 1970: Čeští horolezci pod Huascaránem
18. 11. 2020
Natálie Kohoutková
Setkání dvou generací horolezců, které od sebe dělí půl století a spojuje odvěká touha člověka objevovat nové cesty a překonávat limity. Kniha Libora Duška vypráví příběh československé expedice, kterou před půl stoletím zasáhla katastrofální lavina pod Huascaránem, i příběhy několika současných expedic do Bílých Kordiller.
Dopisy se závanem exotiky a nostalgie
První část knihy mapuje průběh československé expedice Peru 1970. Když původní zamýšlený cíl expedice Denali (dříve Mt. McKinley) z ideologických důvodů padnul, nabídla se možnost vyrazit místo toho do Jižní Ameriky. Aby dlouhé měsíce příprav, plánování, shánění sponzorů i svolení komunistických úřadů nepřišly vniveč, horolezci náhradní program s povděkem přijali. Dnešnímu mladému člověku, který tuto éru nezažil, dochází, jak diametrálně odlišné byly nejen podmínky pro cestování, ale i složitá logistika, doprava materiálu lodí, komunikace pomocí dopisů… Svět se za těch 50 let proměnil k nepoznání.
Se všemi 14 členy expedice nás podrobněji seznamují medailonky i s portréty. Každý ze seznamu obětí přírodní katastrofy tak dostává tvář i životní příběh. Zážitky expedice líčí nejen autor, ale hlavně sami horolezci, a to prostřednictvím dopisů, které psali svým rodinám. Vyprávění se tím stává velmi osobní a sugestivní. Vše doplňují četné dobové fotografie z archivu rodin, ale také cenný reprint souboru Poslední hora od věhlasného fotografa Viléma Heckela, jednoho z členů expedice.
Jak už to tak v horolezectví bývá, konečné slovo má příroda. Když silné zemětřesení o síle 7-9 stupňů Richterovy škály 31. 5. 1970 otřáslo zemí, uvolnila se ze severní stěny šestitisícového vrcholu Huascarán Norte masivní lavina, která zmařila 70 000 životů kečuánských indiánů v údolí a srovnala se zemí město Yungay. Boční odtrh laviny zasáhl také základní tábor československé expedice mezi jezery Llanganuco a pohřbil všech 14 členů expedice. Na smutnou zprávu o osudu svých blízkých ale čekaly rodiny se skomírající nadějí dlouhé týdny.
Na vzpomínkové akci a posledním rozloučení s horolezci se v červenci 1970 ve Skaláku, kde horolezecky působili, sešel tisícihlavý zástup. O dva roky později byl v místě neštěstí v Bílých Kordillerách umístěn památník, na němž pomalu přibývají štítky se jmény dalších, kterým se zdejší hory staly osudnými.
Setkání generací
Čas však plyne a hory lákají horolezecká srdce dál. A tak do Bílých Kordiller vyráží mladší generace. Druhá část knihy přibližuje zážitky několika výprav současných alpinistů, kteří se v Bílých Kordillerách snaží navázat na myšlenku výpravy z roku 1970. Podíváme se s nimi na vrcholy Alpamayo, Huascarán, Huandoy Norte nebo Chopicalqui.
Kruh se uzavřel loni, kdy památku expedice z roku 1970 zvěčnili Marek Holeček a Radoslav Groh svým prvovýstupem východní stěnou Huandoy Norte cestou pojmenovanou na počest expedice BOYS 1970. Tuto i 50 let starou expedici připomíná také stejnojmenný dokument BOYS 1970, který horolezci ve spolupráci s filmařem Tomášem Galáskem natočili.
Hodnocení
Kniha nabízí průřez 50 lety českého horolezectví, odhaluje, kolik se toho změnilo při přípravě expedice, jak se zrychlilo cestování, přeprava materiálu, dostupnost informací i možnosti komunikace. Je těžké se nechat vtáhnout do příběhu hrdinů, o kterém víte, že skončí tragicky, přesto se tomu při čtení knihy Peru 1970 neubráníte. Autor Libor Dušek, etnolog a horolezec z Krkonoš, nezapře duši vědce. Dokázal faktograficky avšak s citem převyprávět půlstoletí starý příběh a propojit ho se současností.
„Kniha nabízí společně s reprintem souboru fotografií Viléma Heckela Poslední hora dialog vteřiny a věčnosti, příběhy generací, které spojuje přátelství, odvaha i tragédie, ale především síla a nezlomnost lidského ducha a vítězství myšlenky, která své první řádky začala psát v dalekém Peru před více než padesáti lety…“
Poslední horu – soubor fotek Viléma Heckela mám jako cennou relikvii , vyšla ve čtvercovém formátu (fotil na 6×6) na tehdy nezvykle dobrém lesklém papíře v podobě samostatných tuhých kartonů – fotky se tak daly samostatně vystavit atd. Tak jenom doufám, že ty reprinty nevypadají jako levná fotokniha, to by si autor nezasloužil.
Poslední horu – soubor fotek Viléma Heckela mám jako cennou relikvii , vyšla ve čtvercovém formátu (fotil na 6×6) na tehdy nezvykle dobrém lesklém papíře v podobě samostatných tuhých kartonů – fotky se tak daly samostatně vystavit atd. Tak jenom doufám, že ty reprinty nevypadají jako levná fotokniha, to by si autor nezasloužil.