Výstup na čedičový vrch Raná nedaleko Loun není nijak náročný. Přesto by jej návštěvníci Českého středohoří neměli minout. Místo má v sobě cosi nepopsatelného. Prostě genius loci.
Rána na Rané.
Větrný rukávec na vrcholu Rané s ostrým prásknutím zaznamenal prudký poryv větru. Není tady náhodou. Hned pod kopcem je malé letiště a větroni poletující kolem vrcholu dokazují, že nejde o nějakou zapomenutou záležitost. Historie létání na Rané se začala psát dne 2. září 1932, když se odtud na školním kluzáku Zögling do vzduchu vznesl Erwin Primavesi. Tehdy první kapka inkoustu skropila kroniku zdejšího létání. Od té doby z Rané odstartovaly tisíce pilotů a paraglidistů. Teplý vzduch pomáhá vystoupat do výšky, odkud je celé České středohoří jako na dlani. A opravdu se je na co dívat.
Kdo je špatný?
Přístup na Ranou je bezproblémový, hned pod kopcem může kdokoli využít parkoviště. Není divu, že se z nedalekých Loun tady chodí kochat turisté, na vrchol dokonce vede turistická značka a od jara do podzimu se naprosto běžně dají vidět syslové. Česká geologická služba například udává, že místo je „jako proslulé centrum bezmotorového létání na padácích a rogalech destruováno stovkami návštěvníků, kteří lezou po výchozech i sutích a ničí i vegetaci.“ Ale zároveň tento kopec z vulkanického čediče doporučují coby ukázkovou exkurzní trasu. Na jaře se tu ve velkém dají obdivovat se dají nápadně žluté květy hlaváčků jarních nebo společenstva stepních trav – kavylů, Ne nadarmo je místo chráněno jako přírodní rezervace.
Tip na kešGC2BENB Zanikle cihelny – Lenesice |