Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Rakouský elitní tým se pokouší o nemožné: severovýchodní stěnu Masherbrum + VIDEO
8. 7. 2014
Jan Haráč
Hansjörg Auer, David Lama a Peter Ortner, dá se říct mladý rakouský tým, se v těchto chvílích pokouší o prvovýstup tří kilometrovou severovýchodní stěnou pákistánského Masherbrum (7821 m), na který nikdo nevystoupil téměř třicet let.
Někteří by si možná mohli myslet, že Masherbrum je zastíněný velikány jako jsou K2, Gasherbrumy či Broad Peak, které jsou v podstatě sousedy této 7821 metrů vysoké hory. Jenže pes není zakopaný v atraktivitě výstupu, ale v neskutečné technické obtížnosti této „skoroosmičky“.
SV stěna začíná ve výšce 5000 metrů, takže překonává převýšení téměř tři kilometry. David Lama ji okomentoval takto: „V podstatě se jedná o severní stěnu Eigeru a stěnu Cerro Torre za sebou“.
Poprvé byla vylezena v roce 1960 týmem ve složení William Unsoeld, George Bell, Nicholas Clinch (všichni USA) a Jawed Akhter (Pákistán). Výstupovou cestou tehdy byla jihovýchodní stěna. V roce 1981 byli (ne)úspěšní Poláci Zygmunt Andrzej Heinrich Marek Malatynski a Przemyslaw Nowacki (dosažen nižší vrchol 7806 m). Poslední dva jmenovaní bohužel zemřeli při sestupu.
Dva roky po Polácích se na Masherbrum vydala japonská dvojice Masahiro Nomura a Takeyasu Minamiura, která uskutečnila teprve druhý výstup na hlavní vrchol. Za další dva roky se na vrchol podíval další japonský tým. Kapitolu úspěšných výstupů uzavřeli tak trochu symbolicky Rakušané v roce 1985 (Andreas Orgler, Michael Larcher a Robert Renzler).
Od této chvíle pokusy o vrchol Masherbrum provázely pouze neúspěchy. Důležité je zmínit pokus Rusů, kteří se pokoušeli o stejnou linii, severovýchodní stěnou, jako Lama, Auer a Ortner. Svůj pokus museli vzdát kvůli špatnému počasí a vysoké technické obtížnosti zapříčiněné špatnými podmínkami ve stěně.
Prvovýstup jako třešnička?
Velkým úspěchem by vzhledem k historickým údajům bylo na vrchol vůbec vystoupit. Prvovýstup severovýchodní stěnou by byl splněním snu, o čemž svědčí další výrok Davida Lamy: „Když jsem před touto stěnou stál poprvé, věděl jsem, že se dívám na linii, kterou hledám celý život. Stěnu neuvěřitelně těžkou a obrovskou. To mě uvedlo v pokušení věřit, že je možné to dokázat.“
Trojice dorazila do Pákistánu už v půlce května a aklimatizovala se na nedaleké osmitisícovce Broad Peaku, kde udělala několik výstupů do výšky nad 7000 metrů. Zatím jim počasí nepřeje a na Masherbrum dosáhli výšky „pouhých“ 5350 metrů z důvodu špatného počasí. Nezbývá jim tedy nic jiného, než čekat v základním táboře na lepší počasí.
Pokud by se jim výstup povedl, tak je možné, že se bude jednat o jeden z nejhodnotnějších výkonů ve světě horolezectví vůbec.