Co má společného svět knih a svět outdooru? Víc, než by se zdálo.
Literatura, říkejme jí pro jednoduchost outdoorová, ať už se ve skutečnosti jedná o průvodce, cestopisy, faktografii, sportovní příručky nebo atlasy, nabízí množství různých titulů, i když z hlediska celého knižního trhu jde jen o malé procento.
Nedávný festival Knihy 2013 soustředil pod jednu střechu všechny novinky i starší oblíbené tituly, které jsou jinak v důsledku vydavatelské, distribuční a žánrové roztříštěnosti vedeni u různých prodejců často jen jako doplňkové zboží.
Další osmitisícovka Reinholda Messnera
Horolezecké legendě Reinholdu Messnerovi vychází v češtině jeho nejnovější kniha Cho Oyu, tyrkysová bohyně. Po předchozích titulech, kde se Messner zabýval biografií Nansenova přítele Hjalmara Johansena (Póly) nebo populárně pojednával o historii a současnosti objevování polárních končin (Ledové póly), vydává nakladatelství Brána dílo, v němž se slavný Ital vrací k tomu,co umí nejlíp – k lezení na himálajské osmitisícovky. Zajímavé je i to, že nakladatelství Brána, které dosud vydalo většinu Messnerových knih, doplnilo Cho Oyu i barevnými fotografiemi od českých horolezců.
Průvodce bez pozlátka
Nakladatelství Olympia se mezi cestovateli proslavilo vydáváním proslulých turistických průvodců v černých deskách, jejichž půvabem byla faktografická přesnost a minimum balastu. V tomto směru byla poslední publikací Ukrajina a Moldávie v loňském roce, zatímco letos se Olympia orientuje na domácí půdu a zpracovala přehledný, výpravný a velmi obsáhlý turistický lexikon „Cesty za krásou a poznáním“. Text je přehledně členěn podle krajů a najdeme zde, z hlediska rozsahu až překvapivě, stručně a výstižně popsané vodácké či horolezecké terény, i když publikace sama nemůže nahradit průvodce po skalách či vodáckou kilometráž. Autoři sami ale varují, že např. „úsek nemůže být popsán v plné šíři“. Pro základní představu o jednotlivých krajích a sportovních možnostech to úplně stačí a výčet je opravdu pečlivý.
Všude dobře…
Na atraktivitu rodné hroudy ostatně vsadilo i vydavatelství MCU. Zaujaly mě jejich kapesní turistické průvodce, které jsou díky každoročním úpravám stále aktuální, přitom jsou cenově dostupné a doplněné nádhernými fotografiemi.
Fotografie ostatně tvoří i další významnou část produkce MCU. Samostatné fotografické publikace zaměřené na města a regiony obsahují kromě kvalitních fotografií i praktické informace, ale to už tak úplně nepatří do outdoorového světa.
…jako když tiskne
Neodmyslitelným, i když mnohdy skrytým společníkem na cestách bývá tiskárna Žaket, z jejíž produkce pochází celá řada map. Jak jsem se dozvěděl na veletrhu Knihy 2013, od praktického outdooru se nyní poněkud odklání a věnuje se především velkoformátovým mapám (nástěnné mapy světa, ale také speciálky do vestibulů krkonošských chat). Nejslavnější mapy od Žaketu jsou pravděpodobně mapy na voděodolném a zničení odolném papíře. Edice lyžařských, turistických a cyklomap bývá navíc oboustranná, což je dnes již neobvyklé. Je snad jen škoda, že v této kategorii není zmapováno celé území ČR.
Přežít podle příručky
Snad každý cestovatel i turista musel někdy narazit na české verze světově proslulých průvodců Lonely Planet, zde z nakladatelství Svojtka & Co. Na vcelku oprávněné námitky, že se Lonely Planet poslední dobou stávají z větší části jen výčtem hotelů a restaurací, říká zástupce nakladatelství: „My si vybíráme jen destinace. Podle licence se musíme přesně držet originálu a můžeme být rádi, že vůbec smíme Lonely Planet vydávat. Čtenář by měl vždycky počítat s tím, kdo to psal a podle toho se v textu orientovat.“ Kvůli odchylkám v textu a přizpůsobováním české cílové skupině dokonce dříve nebylo možné používat originální obálky průvodců a české tituly nesou podtitul „z řady průvodců LP“.
Svojtka ale není jenom Lonely Planet. Zajímavou novinkou jsou skiatlasy pro sjezdové lyžování. První díl pojednává o střední Evropě, druhý zahrnuje západní Evropu a kompletní Alpy. Pro outdoorové využití jsou největším přínosem příručky pro přežití: obrazová příručka Přežití, techniky přežití a především SAS příručka „jak přežít“.
Padesát tajuplných ostrovů
Z nakladatelství 65. pole Tomáše Brandejse pochází můj letošní osobní objev – Atlas odlehlých ostrovů. Nakladatelství 65. pole se zaměřuje na zajímavé a zvláštní knihy, mimo hlavní proud. Atlas odlehlých ostrovů (východo) německé autorky Judith Schalansky, je obsahově i graficky perfektně zpracované dílo. Výčet nejzapadlejších a nejnepřístupnějších ostrovů světa je doplněn nejen nádhernými mapami, ale vždy i krátkým příběhem. Ten nutí někdy k zamyšlení, jindy k úsměvu a někdy je k neuvěření. Kniha tím výrazně přesahuje geograficky informativní rozměr obyčejného atlasu. Na letošních Knihách nemá Atlas odlehlých ostrovů obdoby.
Druhá strana barikády
Zatímco většina knižního trhu je zaměřena na čtenáře, vydavatelství Powerprint stojí na opačné straně spektra a přináší možnost vydávat i malé náklady v řádech desítek kusů. To je zajímavé právě pro outdoorovou část trhu, neboť současná cestovatelská literatura trpí přílišnou diferenciací či zacíleností, tedy že se zabývá podrobně malým územním celkem. Výsledné dílo si tak obtížně hledá dostatečný počet čtenářů nutných k běžnému vydání.
Powerprint nabízí možnost vydání nákladu jen pro soukromou potřebu nebo jako testovací „nulté“ vydání. Pokud potom autor usoudí, že je schopen zvádnout i větší počet kusů, může mu Powerprint zařídit přidělení mezinárodního kódu ISBN a v případě zájmu i pomoci s redakční a grafickou stránkou knihy. Výhodou je, že jako jedno z mála vydavatelství se Powerprint na nic nezaměřuje. Tisknout můžete na libovolný papír černobíle i barevně. Svou knihu můžete mít v brožovaném vydání za pět dní, v pevné vazbě do 14 dní.
Cílem tohoto příspěvku nebyl komplexní monitoring vydavatelů „outdoorové“ literatury, ani podrobný výčet všech nových titulů. Spíš jsem se chtěl jen podělit o to, co mě zaujalo a líbilo se mi nejen v rámci titulů, ale i mezi vydavateli. V blízké době bych několika vybraným titulům rád věnoval více prostoru.