Tento tip na krátký půldenní výlet je určen právě pro vás, pokud: napadlo dostatek sněhu, máte půl dne volna, umíte na běžkách a pohybujete se na severu Šumavy, v Železné Rudě!
Co s načatým dnem?
Pokud se vám někdy stalo, že jste marně přemýšleli, jak vyplnit časovou půldenní mezeru mezi různými (ne)kulturními programy, rozklikli jste správný tip na výlet! A pokud se vám to ještě ke všemu stalo v „centru“ Šumavy – Železné Rudě -, pak jste tu dobře dvojnásob!
Připravit, pozor, start!
Vydáme se z centra po žluté turistické značce na jih, zřejmě budeme však nuceni nést lyže v ruce, ale ty necelé 2 km po stále stejné ulici Sklářské, která vede periferií města, určitě směle přežijeme. Přejdeme přes železnici a odkryje se nám na chvíli hezký pohled na zaříznuté koleje do krajiny hustých lesů. U silnice stojí několik domů, u nichž je možné koupit ty největší kýče, které si jenom ve svých nejtemnějších myšlenkách umíte představit!
Naštěstí se tu nezdržíme ani na chvíli, cvalem přeběhneme silnici a po červené turistické značce začneme stoupat vzhůru. S nějvětší pravděpodobností do této části Šumavy rolba, tvořící stopu jinak ve většině částí pohoří, nedorazí, a tak nasadíme lyže v terénu, v němž si lyžaři cestu prošlapávají sami. Není se však čeho bát, o to je sportovní výkon hodnotnější! Navíc: mnoho lidí nepotkáte, možná vůbec nikoho!
Na první křižovatce uhneme doprava s červenou turistickou značkou, kterou budeme až k jezeru sledovat, můžeme si maximálně tak odskočit na křižovatce ve směru neznačené cesty dolů asi dvě stě metrů ke krásné Alžbětínské lípě. Od zmiňované křižovatky stoupá stezka s červenou turistickou značkou vzhůru velmi svižně, teprve po necelém 1,5 km u pomníku českého malíře Adolfa Kašpara se profil trasy změní a začneme stoupat trochu mírněji. Hluboký jehličnatý les ale setrvává dál, je to úžasné prostředí.
Od pomníku Adolfa Kašpara se nám půjde určitě lehčeji, 3,5 km k Čertovu jezeru si ale budeme muset stále prošlapávat stopu sami, nejel-li před námi nějaký místní nadšenec na podobný výlet. Fádní pochod hustým lesem s občasným prokouknutím oblohy končí solidním sjezdem přímo až k jezeru, opatrnost je namístě!
Čertovo jezero se nám zjeví tak, jak ho neznáme – černá nekonečně hluboká vodní plocha se pravděpodobně bude schovávat pod vrstvou sněhu a krajina tak trochu „zbělá“. Mystičnosti to ale neubere, svatý klid, šumění lesů a pohled na krásné statné stromy uklidňuje tělo i duši. Nad jezerem jsou na protější straně vidět strmé skály.
Pokračování zpět
V tomto místě je několik možností, co dál.
1. Jste-li v časové tísni a spěcháte dolů, můžete sjet po žluté turistické stezce dolů do horského střediska Špičák, kde vás může například domluvený odvoz svést zpátky do Železné Rudy, nebo nastoupíte na vlak tamtéž.
2. Nejste-li tak časově omezeni a chcete-li si ještě chvíli užít přírody, můžete se vydat nahoru stále po červené turistické značce až na Černé jezero a následně po žluté turistické značce dolů rovněž do Špičáku a následně také domluveným odvozem, vlakem nebo variantou č. 3 do Železné Rudy.
3. Nejste-li časově omezeni, ale nahoru na Čertovo jezero už se vám šlapat nechce, doporučuji sjet po zmiňované žluté značce dolů do ski resortu Špičák a následně se vydat po zelené turistické značce vedoucí pod lesem po polní cestě (pravděpodobně tedy pod sněhem) zpět do Železné Rudy. Valnou většinu cesty lze při dobrých sněhových podmínkách odjez na běžkách, poslední kilometr pak s lyžemi v ruce dojít do centra Železné Rudy.
Sám doporučuji třetí variantu, která je vcelku snadná a je jakousi třešničkou na dortu tohoto velmi jednoduchého, sympatického a krátkého výletu!
Placený odkaz: Vyběžkování do sytosti? Co takhle víkendové lyžování v zahraničí?