Švédsko-slovinskému týmu se podařilo uskutečnit prvovýstup na pyramidu Jang Tsang Go, která dosahuje výšky 6300 metrů. Přitom se zdálo, že si budou muset sbalit saky paky a utíkat před počasím.
Na konci září, přesněji 20., se trojice Domen Kastelič, Olov Isaksson a Marcus Palm vypravili do Tibetu za dosud nezlezeným vrcholem Jang Tsang Go (skupina Nyenchen Tanglha). Samozřejmě nejdříve museli do Číny, kde si všichni dali dostaveníčko ve městě Chengdu, aby vyřídili potřebné byrokratické blbůstky, které k lezení na vysoké kopce patří stejně jako petka se širokým hrdlem.
Poté vyrazili za aklimatizací do masívu Siguniang (cca 200 km SZ od Chengdu), kde však kvůli počasí nevylezli výše než do výšky 5000 metrů. Následoval přesun do tibetské Lhasy a směřování za hlavním cílem výpravy.
Dobré zprávy za pět dvanáct
Základní tábor postavili ve výšce téměř 5000 metrů. Další dva dny vyplnili trekingem, a to především kvůli aklimatizaci a „nakoukávání“ směru v SV stěně Jang Tsang Go. Následovalo období špatného počasí, a když už se chystali, že to všechno zabalí a utečou do nížin, obdrželi pozitivní předpověď pro následující tři dny.
Linka, kterou svým pohybem načrtli, obnášela jak lezení v ledu a mixy, tak šlapání hlubokého sněhu a pohyb na exponovaném hřebeni. Na konci druhého dne, co opustili BC, museli „kempit“ nedaleko vrcholu, pod skalnatým převisem, jelikož se zapadajícím sluncem narůstala také nejistota, jak bude závěrečná část vypadat dál.
Ráno zjistili, že obavy byly zbytečné, jelikož na vrchol jim scházely tři relativně snadné délky. I tak to asi bylo lepší rozhodnutí, protože užívat si vrchol za šimrání slunečních paprsků je asi lepší než se na něj dopachtit v šeru plni nejistoty. Sestup byl veden severní stěnou.
S využitím planetmountain.com, altamania.com