První ženský on-sight za 8c?

První ženský on-sight za 8c?

19letý ženský super talent ze Švédska – Kajsa Rosénová opět úřadovala, když ve španělské Olianě přelezla stylem on-sight cestu o obtížnosti 8c. Pravděpdoobně se jedná o nejtěžší ženský přelez v tomto stylu. Že nevíte co je on-sight?

„Upřímně jsem tímto přelezem šokovaná, vůbec jsem nečekala, že to půjde tak hladce“, komentovala pro média svůj výkon Švédka. To, teď už pověstné 8c, byla cesta „T-1 Full equipe“. Dalo by se říct, že k tomuto výkonu se tak nějak schylovalo, když Kajsa v Olianě přelezla třetím pokusem cestu za 8c, flashnula2 8b+ a na redpoint3 si dala „Mind Control“ za 8c+.

Ženský přelez stylem on-sight1 v obtížnosti 8c se sice už v minulosti povedl dvěma ženám, a sice Charlott Durifové a Maje Vidmarové, avšak postupem času byla klasa těchto přelezů snížena na 8b+. A sama Maja hned po svém přelezu navrhovala klasu shodit.

V rámci Švédska se jedná o vůbec nejtěžší on-sight přelez, a to ať mezi ženami nebo muži. No, už teď je jasné, že sledovat Kajsu v rámci Světového poháru bude velmi zajímavé.

Oliana je vyhlášena skalní oblast v Katalánsku, ve které je velká koncentrace těžkých cest. Doma je zde legenda lezeckého sportu Chris Sharma, který jako první přelezl cesty jako „Papichulo“ (9a+), „Pachamama“ (9a+), „Chaxi“ (9a+), „Power Inverter“ (9a+, první opakování Adam Ondra) nebo „Fight or flight“ (9b, první opakování Adam Ondra). V Olianě je v oblasti prvovýstupů také výrazná česká stopa, samozřejmě díky Adamu Ondrovi, který zde přelezl Chrisem vymyšlenou cestu „La Dura Dura“, tedy jednu ze tří cest na světě, které dosahují obtížnosti 9b+. Nutno dodat, že Chris byl první, který linii opakoval. Kromě tohoto výkonu stojí za zmínku třeba Adamův prvovýstup cesty „Chaxi Raxi“ ( 9b).

Adam Ondra v cestě „La Dura Dura“

string

1Styl on-sight – neboli „na první pohled“, znamená přelez cesty prvním pokusem, a to bez pádu, odsedu a jakýchkoliv informací o dané cestě. Lezec nesmí ani vidět, jak někdo jiný cestu leze. Je to nejhodnotnější způsob přelezu.

2Styl flash – to samé jako on-sight, s tím rozdílem, že lezec měl cestu nastudovanou dopředu. Mohl vidět třeba video z přelezu,  anebo si zjišťoval informace o těžkých místech, skrytých chytech apod.

3Styl redpoint – rozdíl oproti dvěma předešlým stylům je, že lezec přelez neuskutečnil hned prvním pokusem a cestu si už alespoň jednou vyzkoušel. Ostatní kritéria jako například

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: