PRVNÍ POMOC: BOLEST BŘICHA 

PRVNÍ POMOC: BOLEST BŘICHA 

Víte, která je nejčastější stížnost na bolest? Hádáte správně. Bolest bříška. Ať jde o malého prcka nebo dospěláka, na bolest břicha si stěžujeme často. Dalo by se říct, že když nás trápí tak často, není z toho třeba dělat velkou vědu. Opak je pravdou.

Břicho nás může bolet ze spousty důvodů – některé si dokážeme vyrobit i sami tzv. dietní chybou (pod ní si představte cokoli od velké žranice až po soutěž v pojídání knedlíků). Každopádně dříve, než uzavřeme bolest břicha jako drobnost, měli bychom vyloučit závažné okolnosti bolesti.

ZJISTĚTE OD NEMOCNÉHO CO NEJVÍCE INFORMACÍ

Než se pustíme do závažných příznaků/okolností bolesti břicha, podíváme se na otázky, které by měly být nemocnému položeny.

  1. Příčina – co se stalo? Jak bolest vznikla? Nedošlo k úrazu? Pokud ano, jaký byl mechanismus úrazu? 
  2. Obtíže – zjistěte maximum možných informací o bolesti. Jak dlouho bolí? Kdy to začalo? Co bolest zlepšuje/zhoršuje? Vystřeluje bolest? Dokáže nemocný popsat charakter bolesti? Jak moc bolí? Intenzitu bolesti si nechte popsat na číselné škále. Např. 1 = bolí minimálně, 10 = nejhorší bolest, jakou si nemocný dokáže představit. Samotné „hrozně to bolí“ bude pro každého z nás znamenat něco jiného. Někdo nesnese sebemenší bolest, jiný je zase tvrďák. Bolest je velmi individuální záležitost. Na břicho se vždy podívejte, zda neuvidíte modřinu nebo jinou známku poranění.
  3. Alergie – má nemocný nějakou alergii? Projevuje se případně alergie bolestí břicha? Na co má alergii? Jak se projevuje? Jak je silná? Má léky na alergii u sebe?
  4. Léky – užívá pravidelně nějaké léky? Nezapomněl si je dneska vzít? Nevzal si jich moc? Má u sebe případně léky na tento typ obtíží?
  5. Těhotenství – u žen byste tuto otázku měli položit téměř vždy (zejména pokud řešíme bolesti břicha). Stejně tak se ptejte na menstruaci. Můžete doplnit i dotazem na operace břicha v minulosti (i u mužů samozřejmě).
  6. Jídlo a pití – kolik toho snědl/vypil? Co to bylo? V jakém množství? Zajímá nás jak příjem jídla a tekutin, tak i výdej. Kdy byl naposledy na WC? Jaká byla stolice? Nebyla vidět krev? Nezvracel?

Klást některé z výše uvedených otázek není snadné, ale odpovědi na ně jsou velmi důležité. Mohou vám pomoci v rozhodování, jak budete postupovat v řešení dané situace. Samozřejmě, čím dál od civilizace se budete nacházet, tím jsou pro vás odpovědi a obecně sběr informací k celé situaci klíčovější. Ve městě můžete zavolat sanitku nebo nemocného rovnou odvézt do nemocnice, ale v divočině si budete muset poradit určitý čas sami. Proto je správné rozhodnutí na základě informací klíčové. 

BOLEST BŘICHA NEPODCEŇUJTE

V břiše se krom velmi důležitých orgánů nachází také řada velkých cév. Poškození vnitřních orgánů může mít velmi vážné následky. 

Za závažné příznaky-okolnosti bolesti břicha považujeme:

  • Úraz – pokud se nemocný do břicha uhodil, spadl na něj, někdo jej do břicha praštil v uplynulých 24 hodinách, považujeme situaci za velmi vážnou. Bolest břicha s úrazem může naznačovat vnitřní krvácení. Vnitřní krvácení se může projevit s odkladem několika hodin. Některé orgány při svém poškození krvácejí přímo do dutiny břišní, jiné(játra, slezina) mohou krvácet do svého obalu. Obal těchto orgánů je sice elastický, ale také má svou pružnost omezenou. Po určitém čase se obal naplní a praskne. Z tohoto důvodu bychom se u bolesti břicha měli vždy dotazovat na mechanismus vzniku bolesti a cíleně pátrat po úrazech klidně i dva dny zpět.
  • Horečka nad 38 °C – horečka vždy značí probíhající infekci v těle. Naše tělo zvyšuje svou tělesnou teplotu, aby mohlo spustit některé procesy imunitního systému. Nicméně, horečka v kombinaci s bolestí břicha značí zánět, který bychom neměli podcenit. 
  • Tvrdé břicho – zdravé břicho je měkké a je možné jej prohmátnout. Břicho vždy kontrolujeme v leže s pokrčenýma nohama. Při stlačení břicha vždy postupujte od nebolestivého místa k bolestivému. Jestliže není možné břišní stěnu stlačit, jde o vážný příznak. Zpevněním břišní stěny tělo vytváří ochranu vnitřním orgánům.
  • Bolest trvající déle než 12 hodin bez zlepšení – bolest břicha nejasného původu byste neměli nechávat bez kontroly dlouho. Vždy raději navštivte lékaře.
  • Krutá bolest – bolest, která paralyzuje nemocného a brání mu v běžném fungování, není normální a je třeba ji ihned řešit s lékaři. 
  • Krev ve zvratcích nebo stolici, případně tmavá dehtovitá stolice – naznačují krvácení do trávicího traktu. Krev ve zvratcích znamená krvácení v horní části trávicího traktu způsobené např. prasknutím žaludečního vředu nebo jícnové varixy. Krev ve stolici může být červená, pak se jedná o krvácení v koncové části trávicího traktu. Jestliže je krev černá, natrávená, pak tělo krvácí v horní části trávicího traktu a krev prošla celým traktem. 
  • Možné těhotenství – těhotenství jako takové by bolet nemělo. Jestliže žena popisuje náhlou bolest, vždy kontaktujte lékaře.
  • Příznaky dehydratace – např. suché sliznice, bolest hlavy, pocit žízně, malátnost, slabost. Pokud je tělo postiženo závažnou dehydratací spojenou s bolestí břicha, kontaktujte lékaře.
  • Potíže s dechem – v kombinaci s bolestmi břicha mohou naznačovat problém se srdcem. Nikdy nepodceňujte!

Jestliže si někdo stěžuje na bolest břicha, měli bychom nejdříve vyloučit všechny výše uvedené závažné příznaky a okolnosti. S těmito příznaky volejte záchrannou službu nebo kontaktujte lékaře. Až následně můžeme konstatovat, že se jedná o drobnější záležitost. Nejste-li si jistí, nebojte se konzultovat s lékařem. Do břicha nevidíme a podcenit bolesti břicha mimo civilizaci může mít závažné následky. 

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: