Neví se, kdy přesně byl založen hrad na na vrcholu Kunětické hory. Bez ohledu na to byla stavba zařazena na seznam národních kulturních památek. Jediné, co je na tom překvapivé, že se tam dostal až roku 2003.
Magma
Na začátku Pernštejnského roku nechceme psát o obojživelnících, jakkoli by to název příspěvku mohl naznačovat. Kuňky ohnivé (malé žabky s výrazně zbarveným břichem) se sice na Pardubicku vyskytují hned na několika lokalitách, ale „kuňkou“ je místními familiárně zván nejznámější kopec v okolí. Ačkoli je občas „Kuňka“ označována za sopku, je to asi stejně pravdivé, jako Lenina nazývat špionem ve službách prohnilého kapitálu. Něco pravdy na tom je, ale jak historie ukázala, vývoj posunul tohoto původně německého agenta přesně opačným směrem. Stejné je to s Kunětickou horou. Její těleso je skutečně magmatického původu, ale gejzíry lávy z ní nikdy netryskaly. Magma zůstalo utuhlé pěkně pod povrchem. Jizva v úbočí kopce dokazuje, že třetihorní neovulkanity byly docela kvalitní, ostatně kámen se z hory odebíral po několik staletí.
Hrad
Kunětická hora je nejčastěji zmiňována v souvislosti s hradem na jeho vrcholu. Pokud se chystáte „zdolat horu“, tak v případě hory Kunětické vám nezbude nic jiného, než akci pojmout recesisticky. Okolní terén totiž převyšuje o pouhých 80 metrů. Podle literatury se o založení hradu nezachovaly žádné zprávy, což zní poněkud kuriózně. Archeologický průzkum dodal alespoň hrubý odhad: kolem druhé poloviny 14. století byl vrchol obydlen, stál zde rozsáhlý hradní komplex a dost možná byl královským majetkem.
Trik s vínem
Co by to bylo za hrad, kdyby se k němu nevázalo několik pověstí. A nesmí v nich chybět poklad. Ten měli na hradě ukrýt mniši z nedalekého opatovického kláštera. Aby jim jejich cennosti neuzmul hradní pán, nastrkali je do sudů tvrdíce, že se jedná jen o víno. No řekněte sami, nedostali byste chuť na pár skleniček mešního? „Však ono jim moc neubude,“ řekla si zřejmě vrchnost a mrkla se vínu na barvu a chuť. Jejich překvapení muselo být neskutečné a nápad okamžitý. Kdo ví, v čí hlavě se zrodil, nicméně byla to hlava tvořivá a se smyslem pro humor. Dali jste si k nám sudy s vínem? Tak tady vám je vracíme. Klér sice o poklad přišel, ale dostal své vylhané víno.
Návštěvní doba začíná v dubnu, takže už je pomalu čas začít listovat diářem, vzít do ruky mapu a naplánovat výlet. Za chráněným ptactvem na Bohdanečské rybníky, za hradem na „Kuňku“ a v nejhorším případě do Pardubic na krematorium. A to neberte jako vtip, ale jako seriozní pozvánku – místní „kremačka“ má status kulturní památky.
Tip na keškuGCND2T Kunetická hora – Na Pardubicku je překeškováno, tak si dejte oraz od městských keší a udělejte si výlet na hrad |