Projekt Ueliho Stecka: Himalaya

Projekt Ueliho Stecka: Himalaya

O Ueli Steckovi už jsem se zmínil v souvislosti s rychlostním výstupem na Eiger, ale tomuto švýcarskému chlapíkovi už jsou Alpy malé, a proto se rozhodl vyrazit do Himalájí, kde leží mety nejvyšší.

Samozřejmě se o to opět pokusil stylem jemu vlastním, a to vystoupit tak rychle, jak to jen jde.

Tento himálajský projekt zahrnuje výstup na  tři vrcholy nad 8000 metrů. Konkrétně se jedná o Shishapangmu(8027 m), Cho Oyu (8201 m) a Mount Everest (8848 m).

Krok č. 1 – Shishapangma (vrcholu dosáhl 17.4.2011)

Ueli začal svoji pouť na nejnižší ze čtrnácti nejvyšších hor světa, Shishapangmě. Jeho výstup byl opravdu fenomenální. Z base campu (5306 m) dosáhl vrcholu sólo za 10,5 hodiny. To znamená, že průměrně stoupal 260 výškových metrů za hodinu! Už to byl fenomenální výkon, ale on k tomu ještě přidal sestup až do base campu, ten mu trval dalších 10 hodin. To znamená, že to co trvá většině lidí 5 dnů, on zvládl za 20,5 hodiny.

Krok č. 2 – Cho Oyu (vrcholu dosáhl 5.5.2011)

Spolu s Donem Bowiem se jim podařilo vylézt na šestou nejvyšší horu světa. Už to nebyl takový úprk na vrchol jako v případě Shishanpangmy. Výstup jim zabral 2 dny a 10 hodin, ale sám Ueli řekl: „Není to o čase, potřebujeme být připraveni na Everest“.

Krok č. 3 – Mount Everest (dosažená výška +/- 8750 m 21.5.2011)

„Swiss machine“, jak je Uelimu často přezdíváno, pocítila, jak vrtkavé může počasí na Everestu být.

20. května dosáhli s Donem Bowiem výšky 7700 metrů. Tady je zastihla bouře. Doufal, že se počasí uklidní. Měli zprávy, že další den má být hezky. Proto vyrazili ještě ten den ve 23:00 vzhůru k vrcholu. Počasí se stále nemělo k tomu, aby se nějak výrazně zlepšilo. Don Bowie to otočil ve výšce 8000 metrů, kvůli začínajícím omrzlinám. Ze stejného důvodu musel dolů i Ueli Steck, a to pouhých 100 metrů pod vrcholem. Později řekl: „Svého rozhodnutí nelituju, Everest tu bude stát pořád a já se na něj mohu kdykoliv vrátit“.

Nutno dodat, že při svém projektu vylezl v rámci aklimatizace, také na další dva vrcholy. Prvním z nich je Cholatse (6440 m). Výstup uskutečnil sólo severní stěnou. Tím druhým pak Lobuche – východní vrchol  (6145 m).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: