Proč se v zimě vybíjí telefon?

Proč se v zimě vybíjí telefon?

Když rtuť teploměru klesá hluboko pod bod mrazu, stačí se dobře obléct, trochu rozhýbat a může z toho být krásný den na horách. Jenže u baterií, například těch mobilních, to tak snadné není. Proč zima vybijí naše akumulátory?

Možná, že budu působit jako hlupák, ale fyzika nikdy nebyla mým koníčkem. Nedávno jsem byl v Jeseníkách a klasicky jsem zapomněl schovat mobil někam blíže k tělu. Takže na mě po chvíli začal telefon, skrz pronikavý tón signalizující vybitou baterii, řvát, že je mu zima a vůbec se mu tenhle výlet nelíbí. „Klasika“, řekl jsem si. Jenže když jsem tak zíral do sněhu, uvědomil jsem si, že vím o nepříznivém vlivu chladu na akumulátory, ale vlastně nemám ani ponětí, proč to tak je. Takže jsem po příjezdu domů pročesal web a zjistil si, co se  tam vevnitř vlastně děje.

Chlad především „zpomaluje“!

Za vybíjení akumulátorů v chladných podmínkách může zpomalení chemické reakce, která probíhá uvnitř akumulátoru. Prostřednictvím reakce mezi anodou (například zinek, lithium, kadmium) a katodou (oxidy různých kovů), která probíhá díky elektrolytu (vodné roztoky alkalických hydroxidů, silných kyselin nebo jejich solí), se uvnitř baterie mění chemická energie na energii elektrickou. Po zapojení do elektrického obvodu se postupně snižuje elektrická energie uložená v baterii.

Nákres el.obvodu v bateriiNákres el.obvodu v baterii

Jak už bylo řečeno, mrazivé podmínky tento proces zpomalují a snižuje se množství proudu, který je akumulátor schopný produkovat. Zároveň se zvýší odpor, který snižuje výstupní napětí. Pokud chcete mít celou problematiku osvětlenou do detailu, tak doporučuji tyto stránky.

Bateriím neprospívá ani náhlý přechod ze zimy do tepla, a to z důvodu kondenzace vodních par. Klasický případ je focení ve stanu, ale o tom zase jindy.

Jak vybíjení předejít

O tom, jak to v baterce v chladném prostředí funguje, vím teprve chvíli, ale o tom, jak baterii udržet při životě i několik týdnů, něco vím. Aspoň si to myslím, třeba mě vyvedete z omylu skrz diskuzi a já se něco nového zase přiučím Usmívající se.

Základem celého bytí a žití baterie je udržet ji v konstantním prostředí o pokojové teplotě. Jediné takové místo na horách je v blízkosti vašeho těla (bavíme se o zimním období nebo vysokých nadmořských výškách). Takže ať už je řeč o klasických tužkových baterkách, „mptrojkách“, mobilech, akumulátorech do foťáků apod., vždy je potřeba mít je u těla.

Většinou není obtížné mít baterii s přístrojem někde v kapse. Problém nastává u některých foťáků, které se svými rozměry do kapsy nevlezou. Už tak mě focení moc nebere. Když si k tomu připočítáte těžké podmínky a únavu, tak jsem téměř fotografický analfabet. Jenže neustálé vyndávání a opětovné schovávání baterie do kapsy pod bundou mě řadí na ještě horší úroveň. Jenže tahle hrůza je bohužel nevyhnutelná, pokud chcete mít zdokumentovány například zajímavé situace nebo pěkné krajinky ve vysokých výškách.

Už jsem přemýšlel třeba i o tom, že si budu dávat do kapsy od bundy hřejivé polštářky a aspoň odbourám ten rozepínací proces, ale vidina večerní přípravy a rozehřívání polštářků mě z toho vyléčila Smějící se (možností je také využití termoobalů). Mnohem více se osvědčilo mít s sebou náhradní baterky, které slouží jako záloha, když zapomenete daný přístroj schovat nebo z něj vytáhnout baterku.

S využitím proelektrotechniky.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: