Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Jestli chceš zůstat v suchu a teple, oblékni merino! Funkční vlněné oblečení patří do šatníku každého horala. Vlna má skvělé termoregulační a antibakteriální vlastnosti. Důvodů, proč nosit oblečení z vlny je ale víc!
Co je to merino?
Jedinečné vlastnosti vlněného oblečení znají lidé od pradávna. A i když už lidstvo dokázalo přistát na měsíci, postavit mrakodrap nebo vyléčit všemožné nemoci, materiál s lepšími funkčními vlastnostmi, než nabízí vlna, bychom hledali těžko.
V dnešní moderní produkci vlněného oblečení pro sport i volný čas se nejčastěji skloňuje název merino. Je všechna vlna merino, nebo jak to vlastně je? Merino je velmi jemný druh vlny produkovaný jedním konkrétním plemenem ovcí. Největšími producenty vlny merino je v současné době Austrálie a Nový Zéland. Merino vlna vyniká jemností svých vláken, která mají průměr kolem 18 mikronů (čili 0,000018 m) a jsou tak několikrát tenčí než lidský vlas. Díky tomu merino vlna nekouše ani neškrábe.
Mezi funkčními kousky z merina najdeme nejčastěji trička, roláky, svetry, spodky (podvlékačky) či spodní prádlo a ponožky. Parádu takové triko nebo svetr z merina udělá ale nejen na horách. Jeho hřejivost či antibakteriální vlastnosti oceníme i při běžném nošení – ve volném čase, do práce i do školy (či do školky).
Vlněné spodní prádlo dokáže perfektně regulovat tělesnou teplotu – v chladu „hřeje“ (udržuje teplo produkované lidským tělem), v teple odvádí pot od těla, a tím tělo ochlazuje.
2. „Hřeje“ i mokrá
Toto tvrzení je zavádějící, vlna sama od sebe samozřejmě nehřeje (stejně jako spacák nebo bunda). Vlna je výborný izolant. Vlna dokáže absorbovat vlhkost až do 30 % své hmotnosti v suchém stavu. Umělá syntetická vlákna pro porovnání pouze 5 %. Hlavní výhodou vlny je, že i ve vlhkém stavu neztrácí své izolační schopnosti a udržuje teplotu našeho těla. I propocené triko z merino vlny proto nestudí a tělo tak po námaze snadno neprochladne.
3. Odolá zápachu
Vlna má přirozené antibakteriální vlastnosti. Vlákna vlny obsahují lanolin (ovčí vosk), který jí dodává samočistící schopnosti, a její členitá struktura nevyhovuje množení bakterií tak, jako je tomu u syntetických hladkých vláken. Vlněné oblečení tak není nutné tak často prát, po použití jej stačí jen nechat vyvětrat. Tuhle výhodu oceníš nejen ve městě, ale hlavně na horách a při vícedenních akcích, kde ušetříš váhu v batohu.
4. Je to přírodní materiál
V době, kdy se stále častěji hledají ekologické alternativy výrobků z ropy, je vlna jasnou volbou. Je to ekologicky šetrný materiál z obnovitelných zdrojů, který je v přírodě snadno odbouratelný. Samozřejmě i velkochov ovcí s sebou nese jisté ekologické otazníky, ovšem oproti syntetickým výrobkům z ropy jde rozhodně o ekologicky přijatelnější variantu. Někteří výrobci navíc dnes dbají i na ekologickou a etickou stránku produkce vlny a netrpí tak zvířata ani příroda. Jedním z průkopníků zodpovědného přístupu k produkci je norský Devold, který u všech svých dodavatelských farem kontroluje přísná kritéria.
5. Je hypoalergenní
Vlněné vlákno neumožňuje průchod roztočům a je tedy vhodné pro alergiky. Dobře ji snáší i lidé s alergií na peří. Díky tomu je vhodná nejen pro dospělé, ale i pro miminka a děti.
6. Ochrana před UV zářením
Vlna poskytuje přirozeně vysokou ochranu proti škodlivému UV záření. K dalším skvělým vlastnostem vlny patří to, že se netaví ani nehoří.
7. Snadná údržba
Dávno pryč jsou doby, kdy bylo oblečení z vlny nutné prát jen ručně. Funkční oblečení z merina se pere běžně v pračce, stačí speciální přípravek vhodný na vlnu. Vlněné prádlo není potřeba žehlit, nemačká se.
A má vlna nějaké nevýhody?
Jako každý materiál má i vlna svou životnost, která je oproti syntetickým materiálům o něco kratší (v „nesmrtelnosti“ syntetiky také tkví její zásadní ekologický problém), velkou roli hraje v tomto ohledu především kvalita vlny, gramáž tkaniny a řemeslná zručnost jejího zpracování. Na druhou stranu i syntetické tričko se časem sepere nebo vytahá… O životnosti oblíbeného vlněného kousku rozhoduje do velké míry taky četnost používání a správná péče (praní).
Vlněné prádlo bývá zpravidla o něco dražší než syntetické, cena se u vlněných výrobků liší podle kvality vlny i zpracování.
Jedinečné funkční vlastnosti zajistily vlně merino stabilní pozici v šatníku každého horala. Škálu jejího využití navíc rozšiřuje kombinace s dalšími materiály, přírodními (tencel, bambus, hedvábí, bavlna) i umělými (polyester, polypropylen).
Devold of Norway
Devold je jednou z nejstarších outdoorových značek na světe. Vlněné oblečení vyrábí v Norsku již od roku 1853 a během své existence oblékala řadu dobrodruhů, objevitelů i outdoorových nadšenců včetně Fridtjofa Nansena či Roalda Amundsena. I v současnosti je považována za světovou špičku z hlediska kvality produktů a inovací ve zpracování a výrobě z vlny. Devold nabízí širokou kolekci funkčního prádla z merino vlny, ponožek, čepic, tradičních vlněných svetrů i lifestylových produktů. www.devold.cz